Skip to main content

Działania wojewody wielkopolskiego w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Przez ostatnie tygodnie wszyscy wojewodowie, w tym wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, przygotowywali się do scenariusza, który niestety się spełnił. Przez ten czas wojewoda wielokrotnie spotykał się zarówno z szefostwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak również z wielkopolskimi samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. 

Wielkopolskie samorządy gotowe do przyjęcia uchodźców 

Jednym z pierwszych kroków podjętych w celu zapewnienia pomocy dla uchodźców z Ukrainy było przygotowanie przez samorządy na polecenie wojewody wielkopolskiego propozycji lokalizacji, które mogłyby stać się miejscami tymczasowego pobytu dla ukraińskich obywateli. 

Dzień po wybuchu konfliktu wojewoda ponownie spotkał się z wielkopolskimi samorządowcami w formie wideokonferencji w celu omówienia kwestii dotyczących przyjęcia uchodźców z Ukrainy w naszym województwie. Przedstawiciele samorządu, a także wielkopolskich jednostek samorządu terytorialnego, zadeklarowali pomoc i gotowość do włączenia się w akcję przyjmowania uchodźców.

- Jesteśmy przygotowani do przyjmowania obywateli Ukrainy, którzy coraz liczniej pojawiają się w Polsce. My tutaj, w Wielkopolsce, będziemy przyjmować uchodźców, którzy będą przekraczać granicę w województwie lubelskim. W przypadku sygnału o zapotrzebowaniu, który otrzymujemy z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, te osoby są kierowane w wyznaczone miejsca i wraz z zapełnianiem się tych miejsc będą uruchamiane kolejne - mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wojewoda deklarował, że Wielkopolska przyjmie każdego, kto będzie potrzebował pomocy.

Otwarcie punktu informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy

26 lutego na Dworcu Głównym w Poznaniu uruchomiony został punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Punkt obsługiwany jest przez pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz wolontariuszy. 

- Punkt nie bez przyczyny znajduje się na dworcu, ponieważ będzie on pierwszym miejscem po przybyciu obywateli Ukrainy do Wielkopolski. Uzyskają w nim pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje - mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. 

Punkt jest czynny w godzinach od 8.00 do 22.00, ale w zależności od rozwoju sytuacji i pojawiających się potrzeb, istnieje możliwość przedłużenia czasu jego funkcjonowania do 24h na dobę. Od poniedziałku uruchomiona zostanie specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy +48 61 850 87 77, która będzie dostępna w godzinach 8.00 - 20.00. Pytania można również kierować na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Informacje dla ukraińskich obywateli znajdują się także na stronie migrant.poznan.uw.gov.pl/uk.

Pomoc humanitarna od Wielkopolan

Wojewoda wielkopolski koordynuje również pomoc humanitarną na terenie województwa. 

- Mobilizacja Polaków w ostatnich dniach jest niezwykle budująca. Jako społeczeństwo zdajemy wielki egzamin z solidarności. Ta pomoc musi być jednak organizowana w sposób przemyślany, skoordynowany i dostosowany do obecnych potrzeb oraz możliwości. Dlatego proszę o niewysyłanie na własną rękę pomocy na Ukrainę, ponieważ nie będzie możliwości jej skutecznego przekazania - apeluje wojewoda.

Centralnym koordynatorem pomocy humanitarnej w Wielkopolsce jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Na poziomie ogólnopolskim jest to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie mogła dostarczyć pomoc na Ukrainę W starostwach powiatowych powstaną huby, do których oddolne inicjatywy będą zgłaszać chęć przekazania darów lub zaoferowania wsparcia. Następnie posegregowane w starostwach dary zostaną dostarczone do wojewódzkiego hubu, skąd Urząd zorganizuje całą logistykę i transport do krajowego hubu w województwie lubelskim. Stamtąd dary trafią na Ukrainę.

Otwarcie punktu recepcyjnego na MTP

Dziś uruchomiony zostanie punkt recepcyjny na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W punkcie odpowiednie służby zadbają tam o to, żeby uchodźcy z Ukrainy otrzymali więcej informacji na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek, a także otrzymają skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania. 

 

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Zespół Doradczy ds. Ochrony Zasobów Wodnych i Oceny Ryzyka Powodziowego. W ramach zespołu eksperci będą koordynować współpracę i działania różnych podmiotów odpowiedzialnych za ochronę zasobów wodnych, przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu ...
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostradowych informuje o kolejnych inwestycjach na S11.
Tragedia w Poznaniu wstrząsnęła całą Polską. Mieszkańcy kamienicy w jednej chwili stracili wszystko. Od pierwszych dni trwa akcja pomocowa. Na Pomagam.pl zebrano już prawie 450 tys. zł poprzez zbiórki pieniędzy dla poszkodowanych. Dowiedz się, jak możesz ich wesprzeć. 
Od poniedziałku, 1 lipca br. zmieniają się przepisy tzw. ustawy pomocowej (Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Przedłużona zostanie legalność pobytu w Polsce obywateli Ukrainy.
Były Wojewoda Wielkopolski, Michał Zieliński objął stanowisko prezesa Centrum Sportu w Szamotułach, zastąpił Rafał Krzykała, który zrezygnował z stanowiska z przyczyn zdrowotnych.
Blisko 9 mln zł pozyskało 15 Wielkopolskich Gmin na realizację operacji typu "Zarządzanie zasobami wodnymi".
Sejmik Województwa Wielkopolskiego 27 maja 2024, podjął uchwałę w sprawie dofinansowania 192 projektów w ramach XIV edycji konkursu Pięknieje Wielkopolska Wieś, wśród laureatów znalazły się sołectwa z terenu naszego powiatu.