Skip to main content

Wielkopolskie: 40 tys. cudzoziemców z ważnymi zezwoleniami na pobyt

Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy wydane w województwie wielkopolskim przekroczyła 40 tys. osób. Prawie 70 proc. tej grupy stanowią obywatele Ukrainy. Przeważają osoby młode, w przedziale wiekowym 20-39 lat.

Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców do głównych grup obcokrajowców posiadających ważne zezwolenia na pobyt zarejestrowane w województwie wielkopolskim należą obywatele: Ukrainy – 28,2 tys. osób, Białorusi – 1,4 tys. osób, Gruzji – 1,3 tys. osób, Niemiec – 1,2 tys. osób oraz Mołdawii – 0,7 tys. osób.

Około 60 proc. cudzoziemców w województwie wielkopolskim posiadających zezwolenia na pobyt to osoby w przedziale wiekowym 20 – 39 lat, a 27 proc. w przedziale 40 - 59 lat. Nieznacznie przeważają mężczyźni – 25,4 tys. osób (63 proc.), w porównaniu do 15,2 tys. kobiet.

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wśród najpopularniejszych typów dokumentów posiadanych przez obcokrajowców w województwie wielkopolskim dominują zezwolenia na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – 78 proc., zarejestrowany pobyt obywatela UE - 11 proc. oraz zezwolenia na pobyt stały – 9 proc.

Powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. Nie obejmują również zezwoleń na pobyt czasowy, których okres ważności został tymczasowo wydłużony ze względu na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.

 

Tragedia w Poznaniu wstrząsnęła całą Polską. Mieszkańcy kamienicy w jednej chwili stracili wszystko. Od pierwszych dni trwa akcja pomocowa. Na Pomagam.pl zebrano już prawie 450 tys. zł poprzez zbiórki pieniędzy dla poszkodowanych. Dowiedz się, jak możesz ich wesprzeć. 
Od poniedziałku, 1 lipca br. zmieniają się przepisy tzw. ustawy pomocowej (Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Przedłużona zostanie legalność pobytu w Polsce obywateli Ukrainy.
Były Wojewoda Wielkopolski, Michał Zieliński objął stanowisko prezesa Centrum Sportu w Szamotułach, zastąpił Rafał Krzykała, który zrezygnował z stanowiska z przyczyn zdrowotnych.
Blisko 9 mln zł pozyskało 15 Wielkopolskich Gmin na realizację operacji typu "Zarządzanie zasobami wodnymi".
Sejmik Województwa Wielkopolskiego 27 maja 2024, podjął uchwałę w sprawie dofinansowania 192 projektów w ramach XIV edycji konkursu Pięknieje Wielkopolska Wieś, wśród laureatów znalazły się sołectwa z terenu naszego powiatu.
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Tomasza Tańskiego na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.
Premier Donald Tusk  na podstawie art. 28f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wyznaczył z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Dudzińską do pełnienia funkcji prezydenta miasta Piły do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta.