Skip to main content

Polska 2050 proponuje zmiany prawne, które pozwolą na rozwinięcie Funduszu Sołeckiego

| polska2050.pl | Polityka

Ruch Polska 2050 proponuje wprowadzenie zmian w funduszu sołeckim. 

Fundusz Sołecki od ponad dekady zmienia polską wieś. Środki przeznaczone na realizację lokalnych inicjatyw mieszkańców dają pozytywny efekt zarówno finansowy, jak i społeczny. To najbardziej lokalna inwestycja w kulturę, infrastrukturę i mieszkańców. Niestety sołectwa i fundusz sołecki borykają się z różnymi problemami.– powiedziała podczas środowej konferencji prasowej Posłanka Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050.

Zmiany prawne, które Polska 2050 proponuje, zostały wypracowane wspólnie z Sołtyskami i Sołtysami współpracującymi w Ruchu Polska 2050. Podczas konferencji zaprezentowała je Joanna Morawska, Sołtyska wsi Wólka Kozodawska oraz Maciej Żywno, lider Partnerstwa na Rzecz Samorządu Otwartego Polski 2050.

5 postulatów zmian w Funduszu Sołeckim:

  1. Likwidacja górnego limitu wydatków budżetu państwa na cel refundacji Funduszu Sołeckiego i wzrost kwoty refinansowania przez budżet państwa gminom środków wydanych na Fundusz Sołecki.
  2. Umożliwienie sołtysom wnoszenia skarg na rozstrzygnięcia finansowe władz gminy w formie budżetu lub innych istotnych aktów, które nie realizują prawidłowo wniesionego wniosku o przyznanie środków z Funduszu.
  3. Uwzględnienie sołectw jako adresatów środków unijnych czy np. funduszy norweskich.
  4. Nadanie priorytetu na realizacje inicjatyw z zakresu działalności proobywatelskiej i wzmacniającej kompetencje społeczne mieszkańców z konkursów grantowych Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
  5. Objęcie sołtysów pakietem OC wykupionym przez gminę.

Parlamentarzyści Polski 2050 pozostają w stałym kontakcie z sołtysami, aby proponować w Sejmie i w Senacie rozwiązania sprzyjające rozwojowi polskiej wsi i pomagające jej mieszkańcom.

Błażej Pacholski, regionalny lider Polski 2050, tak ocenia sytuację sołectw:

Zmienia się charakter polskiej wsi, zmieniają się również oczekiwania mieszkańców, logiczne jest zatem, że pewne przepisy i zasady należy także zaktualizować. Na sołtysach - lokalnych liderach spoczywa coraz większa odpowiedzialność, powierzane im są kolejne zadania. Budżet pozostający do dyspozycji mieszkańców, czyli fundusz sołecki jest niezwykle ważny. Realizowane są z niego zadania własne gminy, które nie tylko przyczyniają się do rozwoju infrastruktury lokalnej lecz także podnoszą standard życia na wsi. Dla aktywnych sołectw środki zagwarantowane w funduszu sołeckim są często niewystarczające. Ich wysokość to wynik obliczeń wg wzoru, na który wpływ mają suche, obiektywne dane, m in. liczba mieszkańców. Małe miejscowości co do zasady mają zatem ograniczone możliwości rozwoju.
 
Sołtys Ryczywołu Anna Jęśko:
Ubolewam nad tym, że moje Sołectwo nie może ubiegać się o wiele grantów. To pomogłoby w rozwoju wsi. Teraz musi starczyć często to, co otrzymamy z Gminy. Dzięki proponowanym zmianom na pewno byłoby łatwiej.

 

 

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przysługiwało po 7 latach. Poinformował o tym Poseł na Sejm RP Adam Luboński.
Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoo...
Temat inwestycji przeważał podczas spotkania Posła na Sejm Jakuba Rutnickiego z burmistrzem Tomaszem Szramą.
Krzysztof Paszyk staje przed życiową szansą na zdobycie silnej pozycji w powiecie obornickim. Może tutaj rządzić i dzielić niczym prawdziwy król przez wiele lat.
Dariusz Standerski z Rożnowa wszedł w skład nowego rządu premiera Donalda Tuska.
Wybory samorządowe zbliżają się dużymi krokami. Komitety dokonują już tylko kosmetycznych poprawek.
Sejm wybrał w poniedziałek 11.12.2023 Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów. "Za" głosowało 248 posłów, przeciw — 201. Nikt nie wstrzymał się od głosu.