Skip to main content


Światełko na Placu 1 Maja w Ryczywole

| ug ryczywół | Lokalne
W Ryczywole odbyła się wieczornica zorganizowana przez sztab WOŚP oraz druhów z OSP Ryczywół i OSP Skrzetusz.
W niedzielę, 20 stycznia, o godzinie 19.45 na ryczywolskim rynku, tak jak w wielu miastach w całej Polsce, spotkali się wszyscy, którzy poczuli potrzebę zapalenia światełka pamięci i pokoju. Inicjatorem i organizatorem wieczornicy był ryczywolski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz druhowie z OSP Ryczywół i OSP Skrzetusz.
 
Spotkanie, na które odpowiedziało wielu mieszkańców gminy, wypłynęło z woli serca. Pierwszą część poświęcono zmarłemu tragicznie prezydentowi miasta Gdańsk, a drugą dyrygentowi świątecznej orkiestry Jurkowi Owsiakowi. Prowadzące spotkanie (Karolina Boch, Anna Nowicka) powtórzyły to, co stało się nadzwyczajnie przykrym faktem - Pan Paweł Adamowicz, aktywista, społecznik, polityk - został godzony nożem, kiedy we wszystkich sztabach w Polsce i poza jej granicami społeczeństwo podziwiało światełko do nieba, kiedy sztab ryczywolski zadowolony był z frekwencji, z licytacji, ze spokojnego przebiegu finału. W tym czasie ratowano najważniejszego wolontariusza Gdańska, Pana prezydenta Adamowicza. Wówczas jeszcze nikt nie przypuszczał, że po euforii, kiedy to przed godziną 4 rano ryczywolscy wolontariusze dowiedzieli się, że jako sztab pobili rekord i zebrali ponad 43 tysiące, nastąpi nieprzebrany smutek, ciągle trwające w głowie echo pytania: Dlaczego?  Ta sytuacja, która nastąpiła w najbardziej nieodpowiednim miejscu i czasie spowodowała w sercach wielu bunt, sprzeciw, dała wyraz niezgody na szerzącą się nienawiść, hejt, ubliżanie czynem i słowem. Dlatego oddano hołd narodowemu wolontariuszowi poprzez zapalenie setek czerwonych zniczy ustawionych w kształcie serca. Wszystko to odbyło się przy dźwiękach melodii "Sound of silence". Po minucie ciszy, wpatrując się w żywy płomień zniczy, wysłuchano utworu Niemena "Dziwny jest ten świat".
 
W wyniku powyższych tragicznych wydarzeń, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaczęła sypać się jak domek z kart. Założyciel fundacji, pasjonat, świetny mediator, dyrygent orkiestry, złożył rezygnację z bycia prezesem fundacji. Decyzja ta spotkała się z niewyobrażalnym sprzeciwem. W myśl akcji "Murem za Owsiakiem" w drugiej części spotkania zapalono zimne ognie, odśpiewano hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "Serce sercu", dziękowano Owsiakowi za podjętą decyzję powrotu na stanowisko prezesa fundacji.
Podsumowaniem smutnego, aczkolwiek z widoczną nutką nadziei spotkania, było podziękowanie Wójta Gminy Ryczywół Henryka Szramy. Włodarz zaznaczył ważność spotkań, których celem jest pojednanie ludzi, wyrażanie sprzeciwu wobec krzywdy ludzkiej i propagowania zła tam, gdzie o dobro chodzi.
Sylwester Rapacz został wybrany sołtysem Wypalanek. To jego kolejna kadencja w roli gospodarza wsi.
Sołectwo Dąbrówka Leśna organizuje wyjazd do Warszawy. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Koleje Wielkopolskie informują, że utrudnienia w ruchu pociągów mogą potrwać do godz. 18:00.
Pożar nasypu kolejowego wymusił wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Oborniki - Rogoźno. Są duże opóźnienia.
Gmina Oborniki opublikowała informację na temat postępów prac remontowych na małym moście.
W sobotę, 30 sierpnia w Stobnicy świętowano 95. Rocznice Poświęcenia Sztandaru Powstańców i Wojaków w Stobnicy. Swoją obecnością, zaszczycili mieszkańców Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Radne Rady Miejskiej Katarzyna Korczyńska oraz Renata Małyszek.
 Władze Gminy Rogoźno złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności w rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.