Skip to main content


W Rogoźnie i Ryczywole bez zmian. Rewolucja wyborcza w Obornikach

| Łukasz | Lokalne

wybory w rogoznie i w ryczywole bez zmian. rewolucja w obornikach

Wyborcy z Gminy Oborniki muszą się przygotować na zmiany, które czekają ich jesienią.

Koniec października lub początek listopada to potencjalne terminy wyborów samorządowych w 2018 roku. Wybory z 2014 już dawno przeszły do historii, a wszyscy żyją już nowymi, które mogą sporo zamieszać w samorządowej polityce.

Skupimy się dziś na radach miejskich/gminnych. Sytuacja w Rogoźnie i Ryczywole nie powinna się zmienić. Tam pozostaną okręgo jednomandatowe, co zapewne jest na rękę koalicjantom. Tudno uwierzyć, aby coś się tam zmieniło. Podczas jednej z sesji w Rogoźnie kandydat na Burmistrza Rogoźna Krzysztof Ostrowski stwierdził, że w gminie w zasadzie już nie ma opozycji. Chyba coś w tym jest. Najbliższe wybory w składzie Rady Miejskiej w Rogoźnie nie powinny wprowadzić zawirowań. Podobnie z resztą w Ryczywole, gdzie jest Rada Gminy.

Zupełnie inaczej sprawa ma się z Radą Miejską w Obornikach. W tej gminie mają obowiązywać wybory proporcjonalne. Będą utworzone listy wyborcze, a ilość kandydatów na nich będzie uzależniona od wielkości okręgu. Jeśli w danym obszarze będzie do zdobycia 5 mandatów to na listach nie będzie mogło być więcej kandydatów niż 7 (wzór X + 2).

Kluczowe w tym momencie jest to, jak duże będą okręgi oraz jaki będzie ich kształt. Jedną z rozważanych opcji jest podzielenie samorządu na 3 części. Stara część miasta zostałaby połączona z Kowanówkiem. Reszta Obornik stanowiłaby drugi okręg, ale dodatkowo np. z Bogdanowem. W ten sposób miasto z 2 wsiami miałoby 13 mandatów. 8 pozostałych przypadłoby na ostatni okręg złożony z wsi oprócz 2 wcześniej wymienionych. Zarówno Bogdanowo, jak i Kowanówko mogłyby równie dobrze zostać zastąpione przez np. Dąbrówkę Leśną, czy też Rożnowo.

Należy jednak założyć, że np. nie będzie zgody PKW na łączenie miasta z wsiami w jednym okręgu. Tutaj sytuacja staje się dość prosta, bo wystarczy lekko skorygować powyższą koncepcję. Oborniki będą stanowić 2 okręgi, a wsie także zostaną podzielone na 2 części. Dla dwóch pierwszych byłoby 10 mandatów, a dla drugich 11. Spoglądając na mapę gminy łatwo można wydzielić te 4 obszary. Miasto dzielimy na wschodnią i zachodnią część, a wsie na północną i południową wykorzystując do tego naturalne cieki wodne: Wełnę i Wartę.

Bez względu na kształt okręgów w Gminie Oborniki to skład Rady Miejskiej zmieni się na pewno. JOW-y mocno premiowały kandydatów wspieranych przez burmistrza Tomasza Szramę. W tym roku ten atut nie będzie miał juz takiej mocy.

Zapraszamy w piątkowy wieczór na artykuł na temat wyborów na burmistrzów i wójtów.

 

 

 

 

 

Sylwester Rapacz został wybrany sołtysem Wypalanek. To jego kolejna kadencja w roli gospodarza wsi.
Sołectwo Dąbrówka Leśna organizuje wyjazd do Warszawy. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Koleje Wielkopolskie informują, że utrudnienia w ruchu pociągów mogą potrwać do godz. 18:00.
Pożar nasypu kolejowego wymusił wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Oborniki - Rogoźno. Są duże opóźnienia.
Gmina Oborniki opublikowała informację na temat postępów prac remontowych na małym moście.
W sobotę, 30 sierpnia w Stobnicy świętowano 95. Rocznice Poświęcenia Sztandaru Powstańców i Wojaków w Stobnicy. Swoją obecnością, zaszczycili mieszkańców Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Radne Rady Miejskiej Katarzyna Korczyńska oraz Renata Małyszek.
 Władze Gminy Rogoźno złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności w rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.