Przejdź do głównej treści

Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi w Obornikach

| T. Kamiński | Lokalne

wspolnie dla Wielkopolskiej Wsi w Obornikach

Rolnicy z powiatu obornickiego spotkali się w sali konferencyjnej Centrum Rekreacji Oborniki.

W dniu 01 lutego 2018 roku w powiecie obornickim na sali konferencyjnej Centrum Rekreacji Oborniki odbyła się kolejna edycja spotkań z rolnikami „Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”.  Patronat nad  cyklem  spotkań w całym województwie objął Wojewoda Wielkopolski Pan Zbigniew Hoffmann. Oprócz organizatorów z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w konferencji wzięli udział przedstawiciele sześciu instytucji: Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej oraz Wielkopolskiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Na sali konferencyjnej zebrało się ponad 200 zainteresowanych rolników, co dwukrotnie przekroczyło liczbę miejsc siedzących oraz Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i sołtysi z gminy Oborniki, Rogoźno i Ryczywół.

W imieniu Wojewody konferencję otworzyła Zastępca Dyrektora ARiMR Pani Lidia Czechak, a spotkanie prowadził Tomasz Kamiński Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Obornikach z siedzibą w Rogoźnie.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 był przedmiotem analizy ARiMR. Zastępca Kierownika Biura Wsparcia Inwestycyjnego Pani Anna Rosin przybliżyła słuchaczom takie działania jak: Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000; Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN; Modernizacja gospodarstw rolnych; Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój; Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof; Premie dla młodych rolników; Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej; Restrukturyzacja Małych Gospodarstw.

Z-ca dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Pan Michał Zieliński mówił o zadaniach tej nowej instytucji powstałej z połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego. Przedstawił zasady gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2018 roku. KOWR w bieżącym roku zamierza przeznaczyć do dzierżawy działki w powiecie obornickim znajdujące się w Objezierzu, Wargowie i Górce. 

Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu Pan Adam Minkowski skupił się na przedstawieniu zmian w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników, działalności prewencyjnej i rehabilitacyjnej. Zainteresowanie rolników wzbudziły informacje o możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę oraz zdjęcia pokazujące dobrze wyposażone, pięknie położone i nowoczesne Centra Rehabilitacji Rolników. 

Ciągłe zagrożenie ze strony ASF – afrykańskiego pomoru świń było tematem wiodącym w wypowiedzi Powiatowego Lekarza Weterynarii Pani Magdaleny Karmelity-Bach. Pani Doktor ostrzegała także przed chorobą guzowatej skóry bydła, na którą w chwili obecnej brak antidotum.

Ciekawą prezentację o bezpieczeństwie na wsi przedstawili członkowie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Obornikach reprezentowanej przez zastępcę Komendanta st. kpt. Dariusza Szramę oraz Naczelnika Wydziału Operacyjnego mł. bryg. Marka Wiktorskiego.

Sprawowanie nadzoru nad zdrowiem roślin, zapobieganie zagrożeniom dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska, związanym z obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin, nadzór nad wytwarzaniem, oceną, stosowaniem i obrotem materiałem siewnym składają się na misję Wielkopolskiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Temat przybliżyła Agnieszka Żmudzka – Kierownik Obornickiego Oddziału WIORIN.

Konferencję zakończyła prezentacja p.o. Kierownika Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Obornikach Pani Niny Bartol.  W 2018 r. pracownicy WODR  będą chcieli się skupić na: promowaniu postępu biologicznego i technologicznego w produkcji rolniczej oraz poprawie konkurencyjności gospodarstw rolnych, podnoszeniu poziomu zarządzania gospodarstwem rolnym oraz  wielofunkcyjnym, inteligentnym, zrównoważonym rozwój obszarów wiejskich. Priorytetem bez wątpienie będzie także  pomoc rolnikom w obowiązkowym wypełnianiu wniosków o dopłaty obszarowe w wersji elektronicznej, tzw. eWnioseku.

 

 

Nowoczesne rozwiązania trafiają do Obornik! Przy Centrum Rekreacji Oborniki trwa właśnie budowa pierwszej ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych na terenie gminy. Inwestycja powstaje przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Na torach między stacjami Oborniki Wielkopolskie i Oborniki Wielkopolskie Miasto rozpoczęły się prace związane z przebudową torowiska. 
Plac zabaw w Stobnicy zyska nowe elementy. Burmistrz Obornik podpisał już umowę na realizację zadania.
W Żłobku Miejskim im. Misia Uszatka powstanie dodatkowe 65 miejsc. Gmina Oborniki zrealizuje zadanie dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy. 
Gmina Oborniki konsekwentnie inwestuje w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Przy Centrum Rekreacji Oborniki ruszyły prace związane z budową ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o., które pozys…
Podpisaliśmy umowę na realizację dwukilometrowej drogi pieszo-rowerowej w Tarnowie, w ciągu DK11. Inwestycję wykona konsorcjum Bimex i Redon Nakło, za kwotę 4 247 248,57 zł - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad. To szczególnie dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Rogoźno.
Zakończyły się prace przy rewitalizacji dawnego zboru ewangelicko-augsburskiego w Obornikach.