Skip to main content


Za śmieci będziemy płacić więcej

| Łukasz | Lokalne

Za smieci bedziemy placic wiecej

Do 2020r. w Polsce poziom odzysku śmieci musi wynosić 50%. W roku 2015 było to zaledwie 23%.

Z roku na rok świadomość Polaków rośnie. Coraz więcej osób nie wrzuca już śmieci do jednego kubła, ale stara się je segregować. Niestety nadal najczęstszym widokiem są masy nierozdzielonych śmieci. Trudno jednak się temu dziwić kiedy prawo na to pozwala. Wydawać by się mogło, że walcząc o jak najwyższy poziom odzysku odpadów, ustawodawca nie będzie otwierał szeroko furtki dla podmiotów nie chcących tego procesu realizować. Tymczasem nawet sam Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej na to zezwala. Czyni to przyjmując w ogóle mozliwość deklarowania odstąpienia od segregacji śmieci. W zamian za to obowiązuje wyższa kwota, ale tak naprawdę niewiele. Patrząc przez pryzmat kar, jakimi Polska może zostać obarczona, trudno zrozumieć to podejście. Osoby, czy podmioty, które nie chcą segregować śmieci pwinny być wysokością opłaty do tego motywowane. Tutaj brakuje tego instrumentu. 

Osobną sprawą jest kwestia, że samorządy zaczęły się przejmować tym problemem, kiedy faktycznie zaczęło się odliczanie. Rząd Donalda Tuska wynegocjował termin osiągnięcia poziomu 50% odzysku śmieci do 2020r. Wszyscy już w 2009 roku zdawali sobie sprawę, że będzie to niezwykle trudne do realizacji zadanie. Wiele gmin dopiero jednak wtedy zaczęło poważnie podchodzić do tego tematu. Niestety są wśród nich także te z powiatu obornickiego. 

Inna bolączką dla naszego regionu jest przeciągający się rozruch spalarni w Czerwonaku. Przed tygodniem wójtowie i burmistrzowie podpoznańskich gmin należących do GOAP długo nie mogli dojść długo do porozumienia w sprawie opłat za dostarczanie śmieci do nowej spalarni. Według założeń miała ona wzrosnąć z 221 do ok. 300 zł. . Nie poparły tego rozwiązania m.in. Oborniki. Piotr Woszczyk obawia się bowiem, że wkrótce będą te koszty przeniesione na mieszkańców. Przypominamy, że kwota podstawowa na dzień dzisiejszy wynosi 12zł. Bez względu na to oborniczanie muszą być przygotowani na podwyżki. Spalarnia generuje duże koszty, które rosną. GOAP nie udźwignie ich, a to oznaczać będzie drenowanie kieszeni mieszkańców Związku.

Nie mogą się cieszyć ani w Ryczywole, ani w Rogoźnie. Spalarnia potrzbuje ogromny strumień smieci, aby zarabiać na siebie. Wkrótce śmieci z tych gmin także mogą trafiać do Czerwonaka. Wówczas także opłaty miesięczne zapewne wzrosną.

 

Sylwester Rapacz został wybrany sołtysem Wypalanek. To jego kolejna kadencja w roli gospodarza wsi.
Sołectwo Dąbrówka Leśna organizuje wyjazd do Warszawy. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Koleje Wielkopolskie informują, że utrudnienia w ruchu pociągów mogą potrwać do godz. 18:00.
Pożar nasypu kolejowego wymusił wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Oborniki - Rogoźno. Są duże opóźnienia.
Gmina Oborniki opublikowała informację na temat postępów prac remontowych na małym moście.
W sobotę, 30 sierpnia w Stobnicy świętowano 95. Rocznice Poświęcenia Sztandaru Powstańców i Wojaków w Stobnicy. Swoją obecnością, zaszczycili mieszkańców Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Radne Rady Miejskiej Katarzyna Korczyńska oraz Renata Małyszek.
 Władze Gminy Rogoźno złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności w rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.