Skip to main content


Linia Plewiska – Piła Krzewina – linia pobiegnie polami czy będą wyburzenia domów mieszkalnych?

| Alicja Malewicz-Pełczyńska | Lokalne

Konsultacje Pamiatkowo gmina Szamotuly 2016 10 19

 

To dzieje się troszkę obok naszego powiatu, ale i przez teren gminy Oborniki ma przechodzić linia 2x400kV. Oborniki i Rokietnica, to gminy, w których poprowadzenie linii po starym śladzie (istniejącej linii 220 kV) oznaczałoby wyburzenia domów mieszkalnych i wysiedlenia ponad 22 rodzin.

Zgodnie z planem w Pamiątkowie, gmina Szamotuły, nastąpiło zakończenie konsultacji społecznych w sprawie budowy linii 2x400 kV na odcinku Plewiska – Piła Krzewina. Wariant 7, zaproponowany przez wykonawcę, został wytyczony głównie polami rolnymi. Nowy przebieg linii ma zapobiec wyburzeniom i wysiedleniem na terenie województwa Wielkopolskiego.

Linia Piła Krzewina – Plewiska 220 kV powstała w latach 60. ubiegłego stulecia. Obecnie wymaga modernizacji, a ponieważ ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania dostaw prądu do północnej i zachodniej Polski, podjęto decyzję o jej przebudowie. W budowę nowej linii elektroenergetycznej 2x400 kV Piła Krzewina – Plewiska zaangażowanych jest kilka podmiotów. Inwestorem to Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., wykonawcą jest natomiast konsorcjum firm IDS ENERGETYKA Sp. z o.o.  i ENPROM HVL Sp. z o.o.

Wykonawca odpowiada za kompleksową realizację inwestycji. Oznacza to, że jest zobligowany do zrealizowania prac projektowych i formalnoprawnych, budowy odcinka linii elektroenergetycznej na trasie od stacji Plewiska do stacji Piła Krzewina, a na zakończenie, rozbiórki istniejącej linii 220 kV Piła Krzewina – Plewiska na całej jej długości. Inwestycja powinna według planów zostać zrealizowana do 2021 roku.

W ramach konsultacji społecznych prowadzonych przez ostatnie miesiące rzecznik Wykonawcy Jacek Miciński prezentował warianty jej lokowania na terenie gmin Szamotuły, Oborniki, Rokietnica. Wariant preferowany, czyli wariant 7 biegnie w 96% przez pola rolne a na całym odcinku linia nie zbliża się do domów na odległość mniejszą niż 100 m. Przy tej realizacji nie doszłoby do ani jednego wyburzenia domu czy gospodarstwa. Wariant 7 dodatkowo omija tereny o szczególnym znaczeniu środowiskowym - Natura 2000. Jednak jest pewna niespodzianka, wariant 7 biegnie po nowej trasie i trudno się dziwić mieszkańcom gminy Szamotuły, że są zaskoczeni nową inwestycją.

Drugi z wariantów, nazywany wariantem 1 - to przebieg po śladzie istniejącej linii 220 kV, która została wytyczona w latach 60. bez poszanowania prawa własności czy istniejącej zabudowy. W przypadku wyboru tego rozwiązania na całym przebiegu linii doszłoby aż do 22 wyburzeń domów mieszkalnych i towarzyszących im wysiedleni. Ponad 170 rodzin mieszkałoby w odległości mniejszej niż 100 m od osi linii. Te fakty poruszyły mieszkańców Rokietnicy i Obornik, których problem dotyka. W czasie konsultacji wielokrotnie pytali, kto i dlaczego forsuje wariant 1, gdy z danych opublikowanych przez wykonawcę na stronach http://www.liniapilaplewiska.pl/analiza-nowego-wariantu-trasy-na-terenie-gminy-rokietnica-już-dostępna.html wyraźnie i jasno wynika, że wariant 7 jest obarczony najniższymi kosztami społecznymi.

Z kolei mieszkańcy terenów, przez które miałaby biec linia w wariancie 7 są niewątpliwie zaskoczeni nowa inwestycją. W gminie Szamotuły odbyły się dwa spotkania w ramach konsultacji społecznych – w Kąsinowie i Pamiątkowie. Zebrani mieszkańcy podnosili kwestie bezpieczeństwa, odszkodowań czy wpływu na zdrowie planowanej linii.  W Kąsinowie wnioskowali również o możliwości maksymalnego odsunięcia linii od istniejącej czy powstającej zabudowy. Każdorazowo przedstawiciele Wykonawcy zapewniali, że wnioski te będą przeanalizowane. W czasie nie dłuższym niż dwa tygodnie od daty konsultacji mają zaprezentować szczegółowe analizy zaproponowanych przez mieszkańców zmian.


W Pamiątkowie poruszono również kwestę ewentualnych korzyści, jakie mogą odnieść mieszkańcy gminy Szamotuły z faktu lokowania na jej terenie linii 2x400 kV.

Na spotkaniach obecni byli także przedstawiciele ościennych sołectw oraz  lokalnych, wielkopolskich organizacji - Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Topolowego, Stowarzyszenia Przyjazna Ziemia, Stowarzyszenia WOKÓŁ NAS, Stowarzyszenia Rokietnica24.pl oraz Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych EkoRolnik.

– Chciałabym zaalarmować, że poprowadzenie tej inwestycji, tak aby omijała tereny gminy Szamotuły, spowoduje niestety wyburzenia w domów w innych gminach. Bardzo proszę pamiętać, że jedyne co wspólnie możemy zrobić to zmniejszyć skutki społeczne, tak aby jak najmniej ludzi ucierpiało na budowie tej linii, która niestety jest nieunikniona – apelowała sołtys Soboty i Bytkowa Anna Niesiobęcka, z gminy Rokietnica.

Podobne dramaty mogą mieć miejsce w innych miejscowościach położonych na trasie istniejącej linii o napięciu 220 kV. W latach 90. zmieniły się bowiem przepisy i pas technologiczny, w którym nie mogą znajdować się budynki mieszkalne, został rozszerzony z 20 na 35 m od osi linii. Oznacza to, że ci mieszkańcy Wielkopolski, którzy kiedyś wybudowali się zgodnie z prawem, dziś musieliby patrzeć na wyburzenia dorobku całego życia. Rodzin takich jest 22 w rozpatrywanej sprawie.

W czasie konsultacji przytaczano zapisy z Wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.  W dokumencie tym nie ma jednoznacznego wskazania przebiegu omawianej inwestycji. Zatem kluczową staje się takiego opracowania linii, aby powodowała ona jak najmniejsze koszty społeczne, w tym brak wyburzeń domów mieszkalnych czy naruszeń istniejącej infrastruktury.

Wielkopolska to miejsce, gdzie fakty, liczby i rozsądek bierze górę. Stąd apel przedstawiciela Stowarzyszenia Wokół nas Adama Michty.

– Rozumiemy mieszkańców gminy Szamotuły, dla których wariant 7 to zaskoczenie. Chcielibyśmy prosić jednak, aby spojrzeli na wariant 7 jak na rozwiązanie, w którym nie dojdzie do tragedii wielu rodzin. Te rodziny to nasi sąsiedzi, przyjaciele, z którymi na co dzień się spotykamy. Ładny widok z okna oczywiście, że ma znaczenie, ale wysiedlenie i wyburzenie domu to jest olbrzymia tragedia.

***

Stopka informacyjna:

Więcej informacji udzielą Państwu:

Anna Niesiobęcka, Sołtys Soboty i Bytkowa, + 48 669 894 199

Maciej Mikuła, Prezes Stowarzyszenia Rokietnica 24.pl, +48 604 646 433

Adam Michta, Przedstawiciel Stowarzyszenia Wokół nas, +48 509 929 993

Sylwester Rapacz został wybrany sołtysem Wypalanek. To jego kolejna kadencja w roli gospodarza wsi.
Sołectwo Dąbrówka Leśna organizuje wyjazd do Warszawy. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Koleje Wielkopolskie informują, że utrudnienia w ruchu pociągów mogą potrwać do godz. 18:00.
Pożar nasypu kolejowego wymusił wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Oborniki - Rogoźno. Są duże opóźnienia.
Gmina Oborniki opublikowała informację na temat postępów prac remontowych na małym moście.
W sobotę, 30 sierpnia w Stobnicy świętowano 95. Rocznice Poświęcenia Sztandaru Powstańców i Wojaków w Stobnicy. Swoją obecnością, zaszczycili mieszkańców Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Radne Rady Miejskiej Katarzyna Korczyńska oraz Renata Małyszek.
 Władze Gminy Rogoźno złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności w rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.