Skip to main content


Obornickie Dożynki Gminne 2016

| T.Rojna | Lokalne

dozynki oborniki m

 

Dożynki  to święto ludowe połączone z  obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Zwyczaj ten praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie. W Polsce w różnych regionach nosi różne nazwy, między innymi wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowanie czy okrężne.

Święto Plonów Gminy Oborniki w tym roku zorganizowano we wsi Gołaszyn.

O godzinie 12.00 otwarta została wystawa rolnicza na której  prezentowane były maszyny i sprzęt przeznaczony do produkcji rolnej. Na wielu stoiskach można było skosztować  i zakupić produkty rolne, między innymi: chleb na zakwasie, wędliny, produkty mleczne, kozie sery czy różne gatunki miodów.

 Przed sceną prezentowane były wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa Gminy Oborniki. Wieńce te poświęcił proboszcz  parafii Miłosierdzia Bożego  ks. Zbigniew Urny.  Okolicznościową mszę dziękczynną na której poświęcony został tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów, odprawił proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej ks. Józef Kamzol.

Starostami tegorocznych dożynek byli Karolina Mróz sołtys wsi Żukowo oraz Michał Magdziak z Niemieczkowa.

Obrzęd dożynkowy to jeden z głównych punktów tego święta, mocno zakorzeniony w polskiej tradycji. Obrzęd ten przedstawiły zespoły ludowe „Maniewiacy” i „Rożnowianie”. Inscenizację od strony literackiej przygotowała Alina Reich a nad stroną muzyczną czuwał Marian Żurowski. W czasie inscenizacji Starostowie dożynek przekazali tradycyjny bochen chleba gospodarzowi dożynek Burmistrzowi Tomaszowi Szramie z przykazaniem aby sprawiedliwie dzielił tym dobrem.

Po elementach kultywujących piękną polską  tradycję rozpoczęła się część artystyczna w której wystąpili lokalni artyści oraz wykonawcy nawet z dalekiej Ukrainy. W bloku tym wystąpili:

  • Zespół tańca ludowego działający przy Zespole Szkół  im. Adama Mickiewicza w Objezierzu. Zespół zatańczył poloneza, suitę krakowską i suitę lubelską.
  • Obornicka Orkiestra Dęta przedstawiła wiązankę dobrze znanych opracowań.
  • Kolejni wykonawcy pochodzą z dalekiej Ukrainy a mowa o Zespole Ludowym  „ZBRUCZ”.   Akompaniując sobie na regionalnych instrumentach /mowa o ukraińskiej bandurze/, artyści zaśpiewali szereg tradycyjnych utworów ukraińskich. Ponadto zespół zaprezentował układy taneczne wykonane w regionalnych strojach.
  • Gwiazda disco polo Michał Gielniak, znany z występów z zespołem „Żuki Rock and Roll Band”.
  • „Karpowicz Family” – zespół wykonujący muzykę disco polo wzbogaconą układami tanecznymi. O swoich występach mówią, że są to małe spektakle muzyczne niosące uśmiech i zadowolenie swym słuchaczom.

Mimo kapryśnej pogody festyn dożynkowy cieszył się dużym zainteresowaniem.

{phocagallery view=category|categoryid=269|limitstart=0|limitcount=80}

  

Sylwester Rapacz został wybrany sołtysem Wypalanek. To jego kolejna kadencja w roli gospodarza wsi.
Sołectwo Dąbrówka Leśna organizuje wyjazd do Warszawy. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Koleje Wielkopolskie informują, że utrudnienia w ruchu pociągów mogą potrwać do godz. 18:00.
Pożar nasypu kolejowego wymusił wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Oborniki - Rogoźno. Są duże opóźnienia.
Gmina Oborniki opublikowała informację na temat postępów prac remontowych na małym moście.
W sobotę, 30 sierpnia w Stobnicy świętowano 95. Rocznice Poświęcenia Sztandaru Powstańców i Wojaków w Stobnicy. Swoją obecnością, zaszczycili mieszkańców Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Radne Rady Miejskiej Katarzyna Korczyńska oraz Renata Małyszek.
 Władze Gminy Rogoźno złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności w rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.