Skip to main content


TAK dla promenady im. Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Rogoźnie

promebada rogozno

 

Okręg Wielkopolska Związku Żołnierzy NSZ powołał inicjatywę mającą na celu nadanie promenadzie w Rogoźnie imienia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Poniżej prezentujemy pełne uzasadnienie tego wniosku.

Pod inicjatywą zbierane są już podpisy. Podpisać się może każdy pełnoletni mieszkaniec Gminy Rogoźno. Uruchomiona została także strona poświęcona inicjatywie- https://www.facebook.com/TAKpromenada/

Uzasadnienie wniosku

Narodowe Siły Zbrojne była to organizacja konspiracyjna, druga obok Armii Krajowej, która była zorganizowana profesjonalnie, czyli stworzona na wzór wojskowy. Są trzy rzeczy, które wyróżniają NSZ w całym podziemiu. Pierwszą z nich jest całkowita niezależność polityczna. Była to organizacja, która była całkowicie wytworem polskiej myśli  - od początku do końca wymyślona i stworzona przez ludzi przebywających w Polsce, nad którymi nie było żadnych zewnętrznych ośrodków politycznych. Po drugie byli niezależni finansowo. W NSZ nie wypłacano sobie pensji. Pieniądze, które były w organizacji szły na inne potrzeby – na zakup broni, wydawanie pism czy pomoc osobom uwięzionym i ich rodzinom. I ostatnia cecha, która ich wyróżnia – byli niezależni ideologicznie.

To byli ludzie, którzy tworzyli własną myśl

-Ta niezależność polityczna, materialna i ideologiczna pozwoliła stworzyć coś pięknego w naszej historii.To byli ludzie ukształtowani przez II Rzeczpospolitą. Byli młodzi, dynamiczni, twórczy. Po tych, którzy przeżyli i znaleźli się na emigracji wiemy, jak wspaniałych ludzi straciliśmy. To byli profesorowie w obu Amerykach, Wielkiej Brytanii czy Australii. Ludzie wybitni. I to pokolenie w znacznym stopniu zostało stracone - tłumaczy Leszek Żebrowski.

Narodowe Siły Zbrojne są związane także z naszą - Rogozińską Ziemią

-W Parkowieurodził się oficer Narodowych Sił Zbrojnych, szef oddziału Akcji Specjalnej NSZ, przedstawiony do odznaczenia Orderem Virtuti Militari-ppor. Leon Cybulski ps. „Znicz”. Cybulski wsławił się wieloma akcjami zbrojnymi przeciwko niemieckiemu okupantowi, oraz sowieckiemu terrorowi. Za jego poświęcenie Ojczyźnie spotkało go z rąk komunistów brutalne śledztwo, oraz wieloletnie więzienie. Do niedawna ta wielka dla naszej Gminy postać pozostawała anonimowa w świadomości naszego lokalnego społeczeństwa.

- W Słomowie urodził się Kazimierz Wieczorek, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oraz członek działającej na terenie Gminy Rogoźno Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”. W konspiracji używał pseudonimu „Dąb”, „Zagajny”, bądź nazwiska Bolesław Żukowski. Od czerwca 1945 roku do sierpnia tegoż roku był komendantem placówki WSGO „Warta” Poznań-Wilda, jednocześnie będąc inspektorem obwodu Murowana Goślina. W lipcu 1945 r. przejął dowództwo pod „Tarzanie”  i kierował oddziałem do końca sierpnia 1945 roku, operując na terenie powiatu obornickiego.  W późniejszym czasie przebił się do niemieckiej strefy okupacyjnej i dołączył do Brygady Świętokrzyskiej i tworzonych przez nią Kompanii Wartowniczych, w których zaczął służbę  od 4 stycznia 1946 roku. W KW służył w stopniu podporucznika.

-Z Ziemią Rogozińską związany był także pułkownik Wojska Polskiego-Jan Światowiec, który w czasie wojny był oficerem Komendy Powiatowej Narodowych Sił Zbrojnych w Mielcu. Po wojnie zamieszkał w Rogoźnie, jest pochowany na rogozińskim cmentarzu.

- Kolejną postacią związaną z Gminą Rogoźno, był Michał Michalskips. „Skała”, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Po wojnie Michalski zamieszkał w Budziszewku, gdzie prowadził własne gospodarstwo. Jak wynika z akt Urzędu Bezpieczeństwa po wojnie był mocno inwigilowany przez komunistyczną bezpiekę.

Warto zaznaczyć, że do dziś dnia w Rożnowie żyje żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych ppor. Tadeusz Gaertner ps. „Kruk”/”Grot”. W Obornikach urodził się żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ Czesław Andrzejewski ps. „Pik”, który przeszedł cały szlak bojowy Brygady Świętokrzyskiej NSZ, od walk z Niemcami, oraz komunistami, po wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Z powiatu obornickiego wywodzi się ponadto jeszcze jeden żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ- Wacław Birkholc ps. „Brzezina”.

Także i na terenie sąsiadującego z Rogoźnem, Wągrowca działałoddział Narodowych Sił Zbrojnych kryptonim „Burza”.

Przez lata prawda o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych, którzy złożyli wielką daninę krwi na ołtarzu naszej Ojczyzny była zapomniana. Dziś ci wielcy bohaterowie odzyskują należyte im miejsce w panteonie polskich patriotów.

Niech poparcie dla nadania naszej promenadzie imienia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, będzie wyrazem naszej wdzięczności wobec poświęcenia i patriotyzmu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Pod inicjatywą zbierane są podpisy. Podpisać się może każdy pełnoletni mieszkaniec Gminy Rogoźno.

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Wielkopolska

Sylwester Rapacz został wybrany sołtysem Wypalanek. To jego kolejna kadencja w roli gospodarza wsi.
Sołectwo Dąbrówka Leśna organizuje wyjazd do Warszawy. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Koleje Wielkopolskie informują, że utrudnienia w ruchu pociągów mogą potrwać do godz. 18:00.
Pożar nasypu kolejowego wymusił wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Oborniki - Rogoźno. Są duże opóźnienia.
Gmina Oborniki opublikowała informację na temat postępów prac remontowych na małym moście.
W sobotę, 30 sierpnia w Stobnicy świętowano 95. Rocznice Poświęcenia Sztandaru Powstańców i Wojaków w Stobnicy. Swoją obecnością, zaszczycili mieszkańców Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Radne Rady Miejskiej Katarzyna Korczyńska oraz Renata Małyszek.
 Władze Gminy Rogoźno złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności w rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.