Skip to main content


W hołdzie poległym i prześladowanym.

| T.Rojna | Lokalne

IMG 5685m

13 grudnia 1981 roku ówczesne władze w odpowiedzi na narastające niezadowolenie społeczeństwa wprowadza stan wojenny na terenie całej Polski.

 

Stan wojenny został wprowadzony na mocy podjętej, nie jednogłośnie, uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku.  Powstaje Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego poza konstytucyjny tymczasowy organ władzy.

W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terenie kraju wzięło udział 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy M.S.W. Na ulicach naszych miast pojawiają się czołgi i pojazdy opancerzone. Zmilitaryzowano wiele instytucji, część strategicznych sektorów gospodarki, wymieńmy tu komunikację, telekomunikację, energetykę, górnictwo i porty morskie. Czasowo wyłączono łączność telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji. Ograniczono możliwość przemieszczania się, wprowadzono godzinę milicyjną, zamknięto granice państwa i lotniska cywilne.

W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego struktury N.S.Z.Z. „Solidarność” podjęły akcje protestacyjne. Strajkują stoczniowcy, górnicy i pracownicy innych zakładów. Zmilitaryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej sukcesywnie pacyfikują kolejne strajki. Dochodzi do użycia broni palnej przeciwko strajkującym robotnikom, polała się krew, są zabici i ranni.

 Utworzona przez Sejm Kontraktowy w 1989 roku Komisja Nadzwyczajna do Zbadania Działań M.S.W. stwierdza, że spośród 122 niewyjaśnionych przypadków zgonów, aż 88 miało związek z działalnością funkcjonariuszy M.S.W.

Ogółem w okresie stanu wojennego zostało internowanych około 10 tysięcy osób, byli to głównie działacze N.S.Z.Z. „Solidarność”.

Uchwałą Rady Państwa z dnia 20 lipca 1983 roku z dniem 22 lipca 1983 roku zostaje zniesiony stan wojenny i rozwiązana Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.

Przedstawiciele Koła Terenowego  Prawa i Sprawiedliwości oraz Obywatelskiego Komitetu Samorządowego z Obornik, dnia 13 grudnia b.r. złożyli  symboliczne wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą  powstanie  N.S.Z.Z. „Solidarność”, mieszczącą się pod Urzędem Miejskim. W ten sposób złożono hołd poległym i prześladowanym przez reżim komunistyczny. 

Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.
Dożynki w Rożnowie odbywać się będą w dniu 24.08.2024. Jak zwykle święto plonów odbędzie się przy Wielskim Domu Kultury.