Przejdź do głównej treści

Kolejny etap rozbudowy kanalizacji sanitarnej w Rogoźnie zakończony

| powiat obornicki | Lokalne

W piątek 14 lutego 2014r. w Rogoźnie uroczyście oddano do użytku drugi etap budowanej przez ostatnie lata kanalizacji sanitarnej. Projekt „Budowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków etap II oraz separatorów na wlotach do Jeziora Rogozińskiego i rzeki Wełny aglomeracji Rogoźno” jest przedsięwzięciem zrealizowanym przez gminę Rogoźno przy znaczącym wsparciu finansowym ze środków Unii Europejskiej.

Oprócz osób zaangażowanych w realizację inwestycji, wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Marek Zieliński, starosta obornicki Adam Olejnik, przewodniczący Rady Powiatu Obornickiego Piotr Gruszczyński, wójt gminy Ryczywół Jerzy Gacek, przedstawiciele firm realizujących projekt oraz radni Rady Miejskiej w Rogoźnie.

Ta największa do tej pory rogozińska inwestycja trwała 2,5 roku i pochłonęła niemal 30 mln zł, z czego około 16 mln. zł. pochodziło z funduszy unijnych. Objęła zachodnią część miasta, od ulicy Prusa w stronę dworca kolejowego, łącznie z Rudą i Garbatką. Długość wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej wynosi prawie 22 km, ale oprócz kanalizacji rozbudowano też oczyszczalnię ścieków. Powstała także kanalizacja deszczowa o długości 236 metrów i 12 separatorów ścieków na wlotach istniejącej kanalizacji deszczowej do jeziora Rogozińskiego i rzeki Wełny.

- Zrealizowany projekt, był pod względem  wartości oraz zakresu największym przedsięwzięciem zrealizowanym dotychczas  przez samorząd gminy Rogoźno. Jednocześnie był ostatnim zadaniem spośród zaplanowanych i ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych- mówił m.in. burmistrz Bogusław Janus, dziękując  jednocześnie wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji tej inwestycji.

Koszt całkowity projektu, wynikający z umowy zawartej  z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu jako Instytucją Pośredniczącą dla Priorytetu III   wyniósł 28.368.905,13 zł. Nieprzekraczalna kwota dofinansowania w formie dotacji z Unii Europejskiej została ustalona w wysokości 15.989.955,83 zł i stanowiła 75,28% kwoty wydatków kwalifikowanych.

Dzięki budowie kanalizacji skończą się problemy mieszkańców Rogoźna z przydomowymi szambami, a władze mają nadzieję, że nie będzie już nielegalnego wywozu nieczystości do lasów i na okoliczne pola. Poprawi się także stan wód pięknego Jeziora Rogozińskiego i rzeki Wełny, przy której znajdują się 3 rezerwaty przyrody, a także 2 ujęcia wody pitnej dla Rogoźna i Obornik. Wzroście również atrakcyjność turystyczna regionu, gdyż nad jeziorem Rogozińskim znajduje się duży, znany w kraju ośrodek rekreacyjno- sportowy, a rzeką Wełną odbywają się spływy kajakowe. Poprawa czystości wód z pewnością przyciągnie większą ilość turystów, ale przede wszystkim poprawi warunki sanitarne w mieście.

Tuż po wspólnym przecięciu wstęgi burmistrz Bogusław Janus oraz Wojciech Dulko prezes spółki Aquabellis wypili po szklance wody z oczyszczalni. Goście mieli też niepowtarzalną okazję zwiedzić oczyszczalnię.

Od 29.06.2026 r. w centrum Obornik ma w pełni ruszyć pierwszy etap zmian w organizacji ruchu. Skrzyżowanie przy poczcie zostanie mocno ograniczone, objazdy nie będą dostępne dla aut powyżej 3,5 tony, a tranzyt ma oprzeć się na DK11 i ul. Wronieckiej.
Gmina Oborniki przekazała informację od wykonawcy inwestycji kolejowej o wydłużeniu terminu zamknięcia przejazdu na ul. Kowanowskiej. Mieszkańcy czekający na jego otwarcie będą musieli uzbroić się w cierpliwość na dłużej, niż zakładano – a na pytania naszej redakcji o przyczyny opóźnień w pracach w…
Na terenie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie firma z Szamotuł prowadziła kursy obsługi wózków widłowych. W poprzednich latach szkolenia kończyły się egzaminami, ale ostatni kurs nie został dokończony.
Sesja absolutoryjna Rady Miejskiej w Obornikach przyniosła nie tylko najważniejsze rozstrzygnięcia dotyczące wykonania budżetu za ubiegły rok, ale także kilka interesujących momentów, które mogą mieć znaczenie w lokalnej polityce.
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Obornikach uhonorowano mieszkańców, służby i instytucje zasłużone dla gminy. Burmistrz Tomasz Szrama wręczył wyróżnienia, a Centrum Rekreacji Oborniki odebrało certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom”.
W sobotę, 27.06.2026 r., Dni Obornik potrwają od rana do późnej nocy. W programie są spacer nordic walking, konferencja, orkiestra, Gala mikroFONII, lokalne zespoły, Opał, Kubańczyk i klubowy chillout.
W piątek, 26.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na Rynek i do parku OOK. W programie są badania profilaktyczne, Barwy Tańca, food trucki, Wiktor Dyduła, Myslovitz i mikroFONIA OPEN.