Przejdź do głównej treści

Dlaczego na znacznym obszarze Gminy Oborniki nie mogą być zbudowane turbiny wiatrowe?

| Marcin | Lokalne

Obowiązujące od niedawna przepisy prawa zmniejszające do 700 m odległość budowy elektrowni wiatrowych pozwoliły w miejscach w Polsce na zagęszczenie sieci wiatraków, do takiej sytuacji nie dojdzie w Gminie Oborniki.

Skąd się biorą ograniczenia dotyczące obszaru Gminy Oborniki? Przyczyną jest lokalizacja w Poznaniu – Wysogotowie radaru meteorologicznego. Radar ten wchodzi w skład radarów meteorologicznych POLRAD, który odpowiedzialny jest za właściwe utrzymanie i ochronę tych urządzeń. Radary meteorologiczne, będące jednym z głównych ogniw w łańcuchu ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi, wpisane są do rejestru Lotniczych Urządzeń Naziemnych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, podlegają ochronie. Podstawę prawną ochrony stanowi Prawo Lotnicze oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie lotniczych urządzeń naziemnych i powierzchni ograniczających zabudowę.

Rozporządzenie wprowadza strefy powierzchni ograniczających zabudowę wokół radaru, w szczególności dotyczących wysokości turbin wiatrowych ze względu na zakłócenia obrazu radarowego. Wraz ze wzrostem odległości od radaru rośnie dopuszczalna wysokość obiektów (turbin). Całość strefy rozciąga się w promieniu 30 km od lokalizacji radaru. Ograniczenia dotyczą jedynie obiektów wyższych niż dopuszczalna wysokość zabudowy.

W piśmie, jakie otrzymała nasza redakcja, Biuro Prasowe IMGW-PIB informuje: „Radar meteorologiczny wysyła do atmosfery impulsy elektromagnetyczne, które napotkawszy na swojej drodze obiekty (nas interesują obiekty meteorologiczne, ale zasada dotyczy wszystkich obiektów) ulegają rozproszeniu (odbiciu). Część energii powraca do radaru, gdzie jest rejestrowana przez odbiornik. Radary meteorologiczne to urządzenia dopplerowskie. Pozwalają one na pomiar prędkości obiektu względem radaru. Ponieważ zjawiska meteorologiczne posiadają niezerową prędkość, możliwe jest odfiltrowanie odbić od obiektów niemeteorologicznych, które się nie poruszają (maszty, domy, bloki, kominy, wzgórza itp.) i nie są przedmiotem zainteresowania meteorologii radarowej. Niestety w przypadku turbin wiatrowych problem stanową poruszające się łopaty wirnika, które bardzo silnie odbijają impuls radarowy, powodując zakłócenia, które są niemożliwe do odfiltrowania metodami dopplerowskimi. Ponieważ wiatr jest zjawiskiem bardzo zmiennym, łopata wirnika obraca się z różną prędkością i różnym położeniem w stosunku do radaru. Ta ciągła zmienność powoduje, że nie istnieją jeszcze na świecie metody pozwalające na filtrację zakłóceń od turbin wiatrowych w czasie rzeczywistym. W zależności od ułożenia łopat wirnika w stosunku do radaru otrzymujemy zakłócenia o różnym stopniu intensywności. Powodują one na obrazie fałszywe echa świadczące o występowaniu opadów, burz, gradu, których w rzeczywistości nie ma. Jedynymi metodami uchronienie radaru przed zakłóceniami jest lokalizacja turbin za istniejącymi przeszkodami terenowymi (np. wzgórzami) lub poniżej wiązki radarowej – stąd ograniczenia zabudowy”.

źródło: IMGW-PIB Biuro Prasowe  

Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.
Zgodnie z wnioskiem podpisanym przez Burmistrza Zaranka zwołana jest w dniu 18.06.2025 w trybie nadzwyczajnym sesja Rady Miejskiej w Rogoźnie.
Podczas XIII Sesji IX Kadencji Rady Gminy Ryczywół, radni nie udzielili wotum zaufania Wójtowi Romanowi Trzęsimiechowi za rok 2024.
W sobotnie, słoneczne południe – 14 czerwca 2025 roku – do Ryczywołu przybyła grupa zaprzyjaźnionych wolontariuszy Zakonu Joannitów z Niemiec. Julius Bardt, Moritz Hollmann, Friedrich Kippenberg oraz Fabian Reischauer przyjechali z kolejnym transportem sprzętu medycznego i pomocniczego, który zasil…