Przejdź do głównej treści


Dlaczego na znacznym obszarze Gminy Oborniki nie mogą być zbudowane turbiny wiatrowe?

| Marcin | Lokalne

Obowiązujące od niedawna przepisy prawa zmniejszające do 700 m odległość budowy elektrowni wiatrowych pozwoliły w miejscach w Polsce na zagęszczenie sieci wiatraków, do takiej sytuacji nie dojdzie w Gminie Oborniki.

Skąd się biorą ograniczenia dotyczące obszaru Gminy Oborniki? Przyczyną jest lokalizacja w Poznaniu – Wysogotowie radaru meteorologicznego. Radar ten wchodzi w skład radarów meteorologicznych POLRAD, który odpowiedzialny jest za właściwe utrzymanie i ochronę tych urządzeń. Radary meteorologiczne, będące jednym z głównych ogniw w łańcuchu ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi, wpisane są do rejestru Lotniczych Urządzeń Naziemnych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, podlegają ochronie. Podstawę prawną ochrony stanowi Prawo Lotnicze oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie lotniczych urządzeń naziemnych i powierzchni ograniczających zabudowę.

Rozporządzenie wprowadza strefy powierzchni ograniczających zabudowę wokół radaru, w szczególności dotyczących wysokości turbin wiatrowych ze względu na zakłócenia obrazu radarowego. Wraz ze wzrostem odległości od radaru rośnie dopuszczalna wysokość obiektów (turbin). Całość strefy rozciąga się w promieniu 30 km od lokalizacji radaru. Ograniczenia dotyczą jedynie obiektów wyższych niż dopuszczalna wysokość zabudowy.

W piśmie, jakie otrzymała nasza redakcja, Biuro Prasowe IMGW-PIB informuje: „Radar meteorologiczny wysyła do atmosfery impulsy elektromagnetyczne, które napotkawszy na swojej drodze obiekty (nas interesują obiekty meteorologiczne, ale zasada dotyczy wszystkich obiektów) ulegają rozproszeniu (odbiciu). Część energii powraca do radaru, gdzie jest rejestrowana przez odbiornik. Radary meteorologiczne to urządzenia dopplerowskie. Pozwalają one na pomiar prędkości obiektu względem radaru. Ponieważ zjawiska meteorologiczne posiadają niezerową prędkość, możliwe jest odfiltrowanie odbić od obiektów niemeteorologicznych, które się nie poruszają (maszty, domy, bloki, kominy, wzgórza itp.) i nie są przedmiotem zainteresowania meteorologii radarowej. Niestety w przypadku turbin wiatrowych problem stanową poruszające się łopaty wirnika, które bardzo silnie odbijają impuls radarowy, powodując zakłócenia, które są niemożliwe do odfiltrowania metodami dopplerowskimi. Ponieważ wiatr jest zjawiskiem bardzo zmiennym, łopata wirnika obraca się z różną prędkością i różnym położeniem w stosunku do radaru. Ta ciągła zmienność powoduje, że nie istnieją jeszcze na świecie metody pozwalające na filtrację zakłóceń od turbin wiatrowych w czasie rzeczywistym. W zależności od ułożenia łopat wirnika w stosunku do radaru otrzymujemy zakłócenia o różnym stopniu intensywności. Powodują one na obrazie fałszywe echa świadczące o występowaniu opadów, burz, gradu, których w rzeczywistości nie ma. Jedynymi metodami uchronienie radaru przed zakłóceniami jest lokalizacja turbin za istniejącymi przeszkodami terenowymi (np. wzgórzami) lub poniżej wiązki radarowej – stąd ograniczenia zabudowy”.

źródło: IMGW-PIB Biuro Prasowe  

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu intensywnie pracuje nad budową obwodnicy Rogoźna. 
Z udziałem władz Gminy Ryczywół odbyło się w Centrum Integracji Społecznej śniadanie wielkanocne.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach prowadzi kolejne prace. Tym razem dotyczą one budowy nowej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Dąbrówce Leśnej.
Mieszkańcy Sołectwa Owczegłowy zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla swoich sąsiadów, których 11 kwietnia 2025 roku dotknęła ogromna tragedia i spłonął ich dom.
Obornicki Kongres Firm pokazuje, jak bardzo potrzebna jest organizacja potkań eksperckich dla przedsiębiorców.
W Obornikach powstał pierwszy ogólnodostępny zdrój wodny. Wybudowano go obok Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach.
Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Obornikach zapewnia, że sprawa naprawy chodnika na Łazienkach została zlecona do naprawy.