Pociąg Zwycięstwa będzie jeździł po Wielkopolsce przez 3 dni

W środę z Dworca Letniego w Poznaniu, z uczniami poznańskich szkół na pokładzie wyruszył "Pociąg Zwycięstwa". To inicjatywa związana ze 105. rocznicą zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i powrotem ziem historycznej Wielkopolski do odradzającej się Ojczyzny. Od 7 do 9 lutego 2024 roku na szlaki kolejowe Wielkopolski wyjadą przygotowane na tę okoliczność pociągi - poinformowała strona UMWW.
Dziś, 7 lutego na stację w Obornikach przybył Pociąg Zwycięstwa, akcja zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego z Kolejami Wielkopolskimi stała się świetną okazją do wspomnienia 26 grudnia 1918 roku w Obornikach, gdy mieszkańcy hucznie witali zmierzającego do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Powitał go wówczas Stanisław Jordan, który już wkrótce stanął na czele przejmujących władzę oborniczan, a okolicznościowy wiersz wygłosiła Bogumiła Kotecka. Zgromadzeni mieszkańcy miasta wiwatowali na cześć Paderewskiego i wojsk państw koalicyjnych. Następnie pociąg odjechał w kierunku Poznania, gdzie jeszcze tego samego dnia odbyła się manifestacja.
Pociągiem Zwycięstwa do Obornik przyjechała młodzież ze szkół z Poznania i Lubonia. Nasi uczniowie wsiedli zaś do niego, by wyruszyć w pełną historii podróż do Chodzieży.
Przybyłych pasażerów, powitał w Obornikach Zastępca Burmistrza Piotr Woszczyk, następnie odbyła się prelekcja, w której wziął udział Marek Szatkowski – syn Bogumiły Koteckiej, który opowiedział o wydarzeniach z grudnia 1918 roku w Obornikach perspektywy swojej matki, biorącej w nich udział. Losy obornickich Powstańców Wielkopolskich i ich udział w budowaniu wolnej Wielkopolski przybliżył zaś Sekretarz Gminy Oborniki Krzysztof Nowacki.
Na uczestników czekał również Jacek Górny ze Stowarzyszenia „Kraina Warty” w powstańczym umundurowaniu, z którym chętnie robiono sobie zdjęcia i gorąca herbata.
W trakcie tej trzydniowej podróży odwiedzą Oborniki, Chodzież, Inowrocław, Gniezno, Wrześnie, Jarocin, Ostrów Wlkp., Ostrzeszów, Leszno, Nowy Tomyśl, Zbąszynek i Opalenicę - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkkopolskiego.
Źródło: UM Oboniki, UMWW