
29 grudnia 2022 w programie obrad 58 sesji Rady Miejskiej w Obornikach znalazł się punkt dotyczący przyjęcia uchwały w sprawie likwidacji jednostki budżetowej – Obornickiego Centrum Sportu w Obornikach.
Obornickie Centrum Sportu jest jednostką budżetową Gminy Oborniki nieposiadającą osobowości prawnej, organem założycielskim OCS-u jest Rada Miejska w Obornikach natomiast Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o. prowadzi działalność w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Miasta i Gminy Oborniki Wlkp. Tak więc likwidacja OCS-u jest w rękach Rady Miejskiej w Obornikach, na obrady której przygotowano odpowiednią uchwałę wprowadzając jej uchwalenie do porządku obrad.
Projekt uchwały zakładał przekazanie obowiązków i zadań realizowanych przez Obornickie Centrum Sportu w Obornikach z dniem zakończenia likwidacji Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o. o. Wszystkie zobowiązania miał przejąć Urząd Miejski w Obornikach, natomiast pracownicy Obornickiego Centrum Sportu w Obornikach mieli się stać z dniem likwidacji pracownikami Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o. o.
W uzasadnieniu uchwały mającej zakończyć tak ważnej dla Obornik instytucji podano tylko kilka zdań: W celu efektywniejszego realizowania zadań własnych w dziedzinie sportu oraz planowanymi procesami inwestycyjnymi poszerzającymi bazę sportową Gminy Oborniki, jednostka organizacyjna gminy, jaką jest Obornickie Centrum Sportu, zostanie zlikwidowana. Zadania jednostki zostają przejęte przez spółkę Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o., która już w tej chwili wykonuje zadania własne gminy z zakresu sportu i rekreacji w ramach funkcjonowania Centrum Rekreacji Oborniki.
{aridoc engine="google" width="900" height="900"}images/stories/2023/informacje/2023-01/15/Projekt.LVIII22_likwidacja_Obornickiego_Centrum_Sportu_1.pdf{/aridoc}
Do głosowania jednak nie doszło, ponieważ radni zdjęli z obrad punkt w którym miała być procedowana uchwała o likwidacji OCS. Wniosek o to złożył przewodniczący Komisji Oświaty i spraw Społecznych, Jarosław Paulus, którego poprosiliśmy o uzasadnienie, jakim kierowała się komisja: Wniosek w sprawie usunięcia z porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie likwidacji jednostki budżetowej – Obornickiego Centrum Sportu w Obornikach złożyłem w imieniu Komisji Oświaty i spraw Społecznych. Wniosek ten został jednomyślnie przyjęty na komisji, na której między innymi zajmowaliśmy się także tym tematem. Podczas komisji gościliśmy sekretarza gminy Oborniki i jednocześnie prezesa PWiK pana Krzysztofa Nowackiego, który przedstawił bardzo ogólne założenia planowanej likwidacji OCS-u i przejęcia jego zadań przez PWiK. Jako główne korzyści wynikające z planowanej reorganizacji zostały przedstawione oszczędności finansowe z tytułu rozlicznia podatku VAT, możliwości i perspektywy budowy hali widowiskowo-sportowej oraz reorganizacje w zatrudnieniu pracowników OCS i PWiK. Według członków komisji przedstawione informacje były zbyt ogólne, by mogły przekonać do podjęcia tak ważnej, wręcz historycznej decyzji o likwidacji jednostki działającej w naszym mieści od wielu lat. Członkowie Komisji nie uzyskali jednoznacznych odpowiedzi na szereg pytań jak np. przynależności obiektów sportowych, zasad współpracy z klubami i związkami sportowymi, organizacji imprez sportowych czy szczegółami dotyczącymi struktury zatrudnienia i organizacji pracy. W związku z powyższym poprosiłem o przygotowanie szczegółowej koncepcji przejęcia przez PWiK zadań realizowanych dotąd przez OCS oraz wyliczenia realnych oszczędności z tego tytułu. Należy podkreślić, że członkowie Komisji Oświaty nie są z gruntu przeciwni temu pomysłowi i jeśli taka koncepcja zostanie opracowana, na pewno pochylimy się nad tematem ponownie.
W czasie głosowania nad wnioskiem o usunięciem z programu obrad uchwały o likwidacji OCS wzięli udział wszyscy obecni na sesji radni i jednogłośnie poparli wniosek. Czy w ten sposób radni całkowicie zamknęli temat tej dziwnej fuzji PWiK z OCS? Trudno powiedzieć, na pewno dali jednoznaczny sygnał zwolennikom tego pomysłu, że ewentualna kolejna próba będzie musiała być przygotowana w sposób profesjonalny, opierając się na wyliczeniach i społecznej akceptacji takowego działania.
Problematyczne jest również zwiększanie zakresu działań spółki PWiK, której główne zadania to:
- produkcja i zaopatrzenie w wodę pitną ludności, przemysłu i rolnictwa na terenie Miasta i Gminy Oborniki.
- odbiór i oczyszczanie ścieków komunalnych i przemysłowych w zakresie istniejących urządzeń oczyszczających oraz sieci kanalizacji sanitarnej w Obornikach.
- eksploatacja, konserwacja i modernizacja urządzeń oraz sieci wodociągowych.
- wykonawstwo usługowe instalacji wewnętrznych i zewnętrznych sieci wodno-kanalizacyjnych.
- usługowe projektowanie, nadzór, wykonawstwo i montaż urządzeń wodno-kanalizacyjnych.
Do zadań dopisano również utrzymanie, organizację funkcjonowania i zarządzania Centrum Rekreacji Oborniki. Tak szeroki i bardzo ważny dla wszystkich mieszkańców gminy obszar działań związany z zapewnieniem dostaw wody wymaga ogromnego zaangażowania i konieczność skupienia się na tych celach. Gospodarowanie wodą i ściekami jest wyzwaniem cywilizacyjnym zwłaszcza na terenie Wielkopolski, która należy do obszarów zaliczanych do najuboższych w wodę nie tylko w Polsce, ale i w Europie.