Przejdź do głównej treści

Konferencja z myślą o przyszłości wielkopolskiego sportu

| Wojewoda Wielkopolski | Lokalne

Jak zachęcić dzieci i młodzież do aktywności fizycznej? Co zrobić, żeby oferta zajęć sportowych była atrakcyjna i dotarła do jak największej liczby osób? I w końcu jak zdobyć dofinansowanie do prowadzonej działalności sportowej? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy I Wielkopolskiej Konferencji Sportowej, która odbyła się w Centrum Sportu w Szamotułach. Pomysłodawcą wydarzenia był wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, a współorganizatorem MKS „Baszta” Szamotuły. Sponsorem wydarzenia był PKN ORLEN, a partnerem LOTTO. Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Sportu i Turystki, a także patronatem medialnym Radia Poznań, TVP3 Poznań oraz Głosu Wielkopolskiego.

Konferencja była skierowana do prezesów klubów sportowych, fundacji i stowarzyszeń, a także pracowników merytorycznych w jednostkach samorządu terytorialnego, odpowiedzialnych za sport w poszczególnych gminach oraz dla osób zajmujących się promocją i organizacją zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży na terenie Wielkopolski. Jak podkreśla wojewoda Michał Zieliński, organizacja tego wydarzenia była odpowiedzią na nieustanną potrzebę wspierania rozwoju wielkopolskich sportowców i infrastruktury sportowej w regionie.

Podczas pierwszego panelu Remigiusz Ludwig, radca w Departamencie Infrastruktury Sportowej w Ministerstwie Sportu i Turystyki, przedstawił bieżący stan infrastruktury sportowej w Wielkopolsce, a także założenia programów rządowych, z których mogą korzystać samorządy, ale również kluby sportowe. Drugi panel poświęcony był nowym mediom oraz jak w nowoczesny sposób promować sport, o czym opowiedział dr Krzysztof Duda z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ostatni panel poprowadził prof. Zygmunt Waśkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, podczas którego poruszona została kwestia nowoczesnego finansowania klubów sportowych i wydarzeń sportowych oraz promocja młodych talentów sportowych.

Dodatkowo w dyskusji zabrali głos: Krzysztof Piasek, przewodniczący Komisji Sportu Wiejskiego przy Polskim Komitecie Olimpijskim oraz dr Jarosław Janowski z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Na konferencję przyjechały osoby, które na co dzień pracują z najmłodszymi i wiedzą z jakimi problemami organizacyjnymi muszą każdego dnia się zmagać. Nie zabrakło też pracowników samorządowych odpowiedzialnych za kulturę fizyczną w wielkopolskich gminach. Temat spotkania spotkał się ze sporym zainteresowaniem, o czym świadczyły liczne pytania do ekspertów oraz ciekawe głosy podczas dyskusji nad przyszłością sportu dzieci i młodzieży na terenie naszego województwa.

Jak podkreśla inicjator wydarzenia – wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, ważny jest rozwój sportu oraz wsparcie wymagającej drogi dojścia młodych talentów do mistrzostwa sportowego.

- Dlatego tak istotne jest wsparcie jakie państwo udziela w ramach tej właśnie dziedziny życia. Liczne programy rządowe, które w ostatnich latach zdynamizowały rozwój i powstanie infrastruktury sportowej. Szkolne sale gimnastyczne, bieżnie lekkoatletyczne czy boiska wielofunkcyjne zapełniają się każdego dnia. To efekt, z którego wszyscy możemy być dumni i zasługa tysięcy trenerów, instruktorów i społecznych działaczy, którzy swoją pasję do sportu przekazują zarówno w tych dużych, ale przede wszystkim mniejszych lokalnych społecznościach – mówi wojewoda.

Wojewoda zapowiada również plany dotyczące powstania w Wielkopolsce hali widowiskowo-sportowej. Jak sam podkreśla, do tej pory nasz region omijały znaczące widowiska sportowe, ale również kulturalne i muzyczne, dla których ograniczeniem było posiadanie odpowiedniej infrastruktury przez nasze województwo.

- Między innymi w tym celu powołałem pierwszą w Polsce Radę ds. Sportu przy Wojewodzie Wielkopolskim, w której szeregi zaprosiłem wybitne grono działaczy sportowych, zawodników i prezesów związków sportowych, których doświadczenie i cenne wskazówki wspierają mnie w procesie realizacji tego wymagającego przedsięwzięcia, które posłużyć ma nie tylko promocji i wesprzeć rozwój gospodarczy regionu, ale przede wszystkim pozwolić Wielkopolanom na przeżycie niezwykłych emocji, jakie niosą ze sobą masowe widowiska sportowe na najwyższym światowym poziomie – dodaje wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Uczniowie szkoły z Chrustowa doczekają się upragnionej sali gimnastycznej. Trwają już pierwsze prace.
Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.
Zgodnie z wnioskiem podpisanym przez Burmistrza Zaranka zwołana jest w dniu 18.06.2025 w trybie nadzwyczajnym sesja Rady Miejskiej w Rogoźnie.
Podczas XIII Sesji IX Kadencji Rady Gminy Ryczywół, radni nie udzielili wotum zaufania Wójtowi Romanowi Trzęsimiechowi za rok 2024.