Skip to main content


Konferencja z myślą o przyszłości wielkopolskiego sportu

| Wojewoda Wielkopolski | Lokalne

Jak zachęcić dzieci i młodzież do aktywności fizycznej? Co zrobić, żeby oferta zajęć sportowych była atrakcyjna i dotarła do jak największej liczby osób? I w końcu jak zdobyć dofinansowanie do prowadzonej działalności sportowej? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy I Wielkopolskiej Konferencji Sportowej, która odbyła się w Centrum Sportu w Szamotułach. Pomysłodawcą wydarzenia był wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, a współorganizatorem MKS „Baszta” Szamotuły. Sponsorem wydarzenia był PKN ORLEN, a partnerem LOTTO. Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Sportu i Turystki, a także patronatem medialnym Radia Poznań, TVP3 Poznań oraz Głosu Wielkopolskiego.

Konferencja była skierowana do prezesów klubów sportowych, fundacji i stowarzyszeń, a także pracowników merytorycznych w jednostkach samorządu terytorialnego, odpowiedzialnych za sport w poszczególnych gminach oraz dla osób zajmujących się promocją i organizacją zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży na terenie Wielkopolski. Jak podkreśla wojewoda Michał Zieliński, organizacja tego wydarzenia była odpowiedzią na nieustanną potrzebę wspierania rozwoju wielkopolskich sportowców i infrastruktury sportowej w regionie.

Podczas pierwszego panelu Remigiusz Ludwig, radca w Departamencie Infrastruktury Sportowej w Ministerstwie Sportu i Turystyki, przedstawił bieżący stan infrastruktury sportowej w Wielkopolsce, a także założenia programów rządowych, z których mogą korzystać samorządy, ale również kluby sportowe. Drugi panel poświęcony był nowym mediom oraz jak w nowoczesny sposób promować sport, o czym opowiedział dr Krzysztof Duda z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ostatni panel poprowadził prof. Zygmunt Waśkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, podczas którego poruszona została kwestia nowoczesnego finansowania klubów sportowych i wydarzeń sportowych oraz promocja młodych talentów sportowych.

Dodatkowo w dyskusji zabrali głos: Krzysztof Piasek, przewodniczący Komisji Sportu Wiejskiego przy Polskim Komitecie Olimpijskim oraz dr Jarosław Janowski z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Na konferencję przyjechały osoby, które na co dzień pracują z najmłodszymi i wiedzą z jakimi problemami organizacyjnymi muszą każdego dnia się zmagać. Nie zabrakło też pracowników samorządowych odpowiedzialnych za kulturę fizyczną w wielkopolskich gminach. Temat spotkania spotkał się ze sporym zainteresowaniem, o czym świadczyły liczne pytania do ekspertów oraz ciekawe głosy podczas dyskusji nad przyszłością sportu dzieci i młodzieży na terenie naszego województwa.

Jak podkreśla inicjator wydarzenia – wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, ważny jest rozwój sportu oraz wsparcie wymagającej drogi dojścia młodych talentów do mistrzostwa sportowego.

- Dlatego tak istotne jest wsparcie jakie państwo udziela w ramach tej właśnie dziedziny życia. Liczne programy rządowe, które w ostatnich latach zdynamizowały rozwój i powstanie infrastruktury sportowej. Szkolne sale gimnastyczne, bieżnie lekkoatletyczne czy boiska wielofunkcyjne zapełniają się każdego dnia. To efekt, z którego wszyscy możemy być dumni i zasługa tysięcy trenerów, instruktorów i społecznych działaczy, którzy swoją pasję do sportu przekazują zarówno w tych dużych, ale przede wszystkim mniejszych lokalnych społecznościach – mówi wojewoda.

Wojewoda zapowiada również plany dotyczące powstania w Wielkopolsce hali widowiskowo-sportowej. Jak sam podkreśla, do tej pory nasz region omijały znaczące widowiska sportowe, ale również kulturalne i muzyczne, dla których ograniczeniem było posiadanie odpowiedniej infrastruktury przez nasze województwo.

- Między innymi w tym celu powołałem pierwszą w Polsce Radę ds. Sportu przy Wojewodzie Wielkopolskim, w której szeregi zaprosiłem wybitne grono działaczy sportowych, zawodników i prezesów związków sportowych, których doświadczenie i cenne wskazówki wspierają mnie w procesie realizacji tego wymagającego przedsięwzięcia, które posłużyć ma nie tylko promocji i wesprzeć rozwój gospodarczy regionu, ale przede wszystkim pozwolić Wielkopolanom na przeżycie niezwykłych emocji, jakie niosą ze sobą masowe widowiska sportowe na najwyższym światowym poziomie – dodaje wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

W Obornikach ruszyła po miesięcznej przerwie Strefa Płatnego Parkowania. Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmian. Strefa obowiązuje już od godz. 07:00!
Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.