Skip to main content


Ocieszyn. Mała wieś wielkich możliwości (foto)

| LGD Kraina Trzech Rzek | Lokalne

Ocieszyn był jednym z przystanków na trasie wizyty gości z trzech krajów w ramach idei Smart Village.

13 i 14 września LGD Kraina Trzch Rzek gościła na naszym terenie delegacje z trzech krajów. W ramach współpracy między Lokalnymi Grupami Działania z Polski, Irlandii, Hiszpanii i Finlandii, realizowane są różnorodne działania, dzięki którym będą poznawane i przybliżane mieszkańcom ideę Smart Village.

Smart Village to społeczności, które współpracują wykorzystując nowoczesne technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia oraz zrównoważonego rozwoju.

W najbliższych latach, podejście to będzie promowane w ramach programu Leader.

Wymiana doświadczeń, poznawanie dobrych praktyk, współpraca to nasze sposoby na poznanie czym jest Smart Village i zaplanowanie wdrożenia tej idei na naszym terenie.

Przyjmując działaczy lokalnych z partnerskich LGDów, chcieliśmy pokazać im przykłady realizacji inicjatyw Smart Village.

Program był tak zaplanowany, aby pokazać różnorodne inicjatywy, realizowane zarówno przez samorząd jak i firmy czy organizacje pozarządowe.

Pierwszą odwiedzoną gminą był Suchy Las. Tu goście zapoznali się między innymi z:

  • Sucholeski Rower Gminny, dzięki któremu mieszkańcy mogą, poprzez aplikację, wypożyczyć w węzłach przesiadkowych rower, dzięki któremu mogą dotrzeć w wybrane miejsce w Gminie.
  • Projekt dotyczący odnawialnej energii, w którym Gmina Suchy Las wraz z gminą Rokietnica i Puszczykowo, umieszczały instalacje fotowoltaiczne na obiektach prywatnych. Ciekawy przykład projektu parasolowego, w którym beneficjentami końcowymi byli mieszkańcy.
  • Spółka Gminna realizująca inwestycje związane z udostępnianiem mieszkańcom szerokopasmowego internetu.
  • Rewitalizacja budynków i przywrócenie im funkcji społecznych na przykładzie Starego Baru w Chludowie i Dworca w Złotnikach

Potem zapoznano się z projektami Gminy Oborniki, w której:

  • Skosztowano specjałów kuchni wielkopolskiej w Gryszczeniówce – restauracji bazującej w swoim menu na produktach lokalnych.
  • Zapoznano się z rodzinną firmą Państwa Rembowskich, która produkuje naturalne soki. Zwiedzano tłocznię i spróbowano nowatorskich smaków produkowanych napojów.
  • Sołtys Błażej Pacholski przedstawił inicjatywy, projekty i plany mieszkańców wsi Ocieszyn, ich ciekawe formy promocji oraz edukacji ekologicznej.
  • Poznano plany rozwoju turystyki wodnej, której podstawą jest współpraca trzech sektorów – samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. Zwiedzano Przystań Kowale, a potem odbył się rejs galar dzięki wypożyczalni Rob-Fil.

Następnego dnia zapoznano się z projektami Gminy Ryczywół i tam:

  • Goście obejrzeli zrewitalizowany rynek.
  • Zwiedzano nowoczesne tereny rekreacyjne na stadionie wraz z muszlą koncertową i Skate Parkiem zrealizowanym na wniosek młodzieży.
  • Szkoła podstawową wraz z nowoczesną Halą i budynkami zagospodarowanymi przez Centrum Aktywności Lokalnej.
  • Park Dworski w Ludomach, który od kilku lat jest systematycznie odrestaurowywany przez Stowarzyszenie Aktywni Razem. Zwiedzano ogród sensoryczny, ścieżkę ćwiczeń i tablice edukacyjne. Zwiedzano także odrestaurowany przed Fundacje Soli Deo kościół wykorzystywany aktualnie przez wspólnotę Pomocników Matki Kościoła.

Następnie zwiedzano Leśny Zakątek, w którym goście zjedli obiad i zobaczyli nowatorskie domki na drzewach

W Gminie Murowana Goślina zwiedzono Zagrodę Szczęśliwych Zwierząt, w której łączą się biodynamiczna uprawa roślin, hodowla zwierząt, sklep z ekologicznymi produktami, zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych i agroturystyka. To innowacyjny sposób na integracje wielu funkcjo gospodarstwa.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich. Panie działające w tych organizacjach opowiedziały gościom o historii powstania Kół, o swoich projektach, inicjatywach, marzeniach i planach. Spróbowano swoich sił w energetycznym tańcu prowadzonym przez przewodniczącą z Wiardunek i sensualnych wyobrażeniach Fifnej Antrejki – centrum społecznym w Golęczewie.

LGd Kraina Trzech rzek juuż w najbliższym czasie przygotuje warsztaty, na których będzie można dowiedzieć sie więcej na temat tworzenia i realizowania koncepcji Smart Village.

 Źródło: LGD Kraina Trzech Rzek

 

W Obornikach ruszyła po miesięcznej przerwie Strefa Płatnego Parkowania. Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmian. Strefa obowiązuje już od godz. 07:00!
Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.