Co dalej z budyniem szkoły w Lipie

Nadal nie są znane losy budynku po szkole w Lipie. Nieruchomość miała zostać sprzedana, ale sprawa bardzo się skomplikowała podczas prowadzonej inwestycji.
Wysoki czerwony budynek w centrum wsi przykuwa uwagę na tle zabudowy Lipy. Szkoła Podstawowa w Lipie przestała funkcjonować w 2016 roku. To Rada Gminy poprzedniej kadencji zadecydowała o przeniesieniu klas 1-3 do Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Ludomach. O ile ta decyzja była zrozumiała ze względu na zmniejszającą się ilość uczniów, o tyle dalsze jej losy są skutkiem przeprowadzonych inwestycji.
Przypomnijmy, że w 2017 roku rozpoczęła się kanalizacja miejscowości Lipa i tu te dobre wiadomości się kończą. Mieszkańcy do dziś pamiętają co działo się podczas realizacji inwestycji - zapadająca się droga, pękające budynki mieszkalne oraz podtopienia posesji były normą. Największa szkoda wystąpiła jednak przy budynku byłej szkoły, a straty jakie wystąpiły można zobaczyć na zdjęciach. Do tego Gminie oraz Spółce Komunalnej pozostał jeszcze jeden problem z odtworzeniem nawierzchni drogi powiatowej, która uległa dużej destrukcji. Zarząd Dróg Powiatowych nakazał odtworzenie drogi do nośności dróg powiatowych, tzn. KR2, na co nie było stać Przedsiębiorstwa Komunalnego w Ryczywole, dlatego Wójt Gminy Ryczywół Henryk Szrama wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Ryczywół Łukaszem Krzyśko nie mając innej możliwości podjęli decyzję o przejęciu odcinka drogi Lipa Chlebowo w zasób dróg gminnych.
Szkoła została podparta drewnianymi belami. Zapytaliśmy Przewodniczącego Rady Gminy Łukasza Krzyśko o budynek:
Szkoła w Lipie nie nadaje się do dalszego użytku, a z przeprowadzonych ekspertyz wynika, że uszkodzenia wynikające z budowy przepompowni nieopodal szkoły spowodowały odsunięcie się ściany szczytowej. Gmina Ryczywół jest obecnie na etapie uzyskania odszkodowania za powstałe szkody, ale z pewnością będzie to proces długotrwały.
Dodaje również, że „w Sołectwie Lipa na przełomie kadencji realizowane było kilka etapów kanalizacji, niestety te realizowane w 2017 i 2018 roku przebiegały z dużymi problemami a etapy realizowane później przebiegły bez najmniejszych komplikacji."
Trudno na dzień dzisiejszy jednoznacznie określić co stanie się z tym czerwonym wpisanym w historię Lipy budynkiem. Sami mieszkańcy mówią między sobą, że możemy spodziewać się najgorszego, czyli zniknięcia budynku z krajobrazu miejscowości. Rozbiórka wydaje się nie do uniknięcia.
Zapytaliśmy również obecnego Przewodniczącego o komentarz do artykułu, który ukazał się na portalu społecznościowym byłego Przewodniczącego Michała Bogacza, a dotyczącego rozbudowy sieci kanalizacji w Gminie Ryczywół. Łukasz Krzyśko odpowiedział:
Nigdy nie byłem skłonny do komentowania wpisów naszych oponentów politycznych, bo znajduje się w nich dużo fejkowych informacji, nigdy nie deklarowaliśmy, że każdego roku będziemy realizować kanalizację kolejnej wioski, bo od początku wiedzieliśmy w jakiej kondycji finansowej jest ryczywolskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Zrealizowaliśmy w tej kadencji inwestycje sanitarne w Lipa Nowa, Lipa Bagna, Lipa Wojciechowo, do tego wybudowano fragmenty kanalizacji przy budynkach komunalnych w miejscowości Radom, Tłukawy, Ninino, do tego kończymy opracowanie dokumentacji technicznej w miejscowości Skrzetusz etap I, na który pozyskaliśmy już dofinansowanie 5 milionów złotych, corocznie inwestujemy w modernizację oczyszczalni ścieków w Ryczywole, na co również pozyskano 3,5 mln złotych. Bez modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków nie ma możliwości przyłączenia kolejnych miejscowości, do końca roku zostanie również opracowana dokumentacja kanalizacji Krężoł i Łopiszewa. W ostatnich latach dużo działań podejmujemy również w gospodarce wodnej, aby mieszkańcom Gminy wody nigdy nie zabrakło, dlatego pozyskaliśmy środki na budowę studni głębinowych w Gorzewie i Ryczywole."
Nie udało nam się skontaktować w dniu dzisiejszym z byłym Przewodniczącym Rady Gminy w Ryczywole Michałem Bogaczem.
Fot. Gmina Ryczywół