Skip to main content


Co dalej z budyniem szkoły w Lipie

| Łukasz | Lokalne

Nadal nie są znane losy budynku po szkole w Lipie. Nieruchomość miała zostać sprzedana, ale sprawa bardzo się skomplikowała podczas prowadzonej inwestycji.

Wysoki czerwony budynek w centrum wsi przykuwa uwagę na tle zabudowy Lipy. Szkoła Podstawowa w Lipie przestała funkcjonować w 2016 roku. To Rada Gminy poprzedniej kadencji zadecydowała o przeniesieniu klas 1-3 do Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Ludomach. O ile ta decyzja była zrozumiała ze względu na zmniejszającą się ilość uczniów, o tyle dalsze jej losy są skutkiem przeprowadzonych inwestycji.

Przypomnijmy, że w 2017 roku rozpoczęła się kanalizacja miejscowości Lipa i tu te dobre wiadomości się kończą. Mieszkańcy do dziś pamiętają co działo się podczas realizacji inwestycji - zapadająca się droga, pękające budynki mieszkalne oraz podtopienia posesji były normą. Największa szkoda wystąpiła jednak przy budynku byłej szkoły, a straty jakie wystąpiły można zobaczyć na zdjęciach. Do tego Gminie oraz Spółce Komunalnej pozostał jeszcze jeden problem z odtworzeniem nawierzchni drogi powiatowej, która uległa dużej destrukcji. Zarząd Dróg Powiatowych nakazał odtworzenie drogi do nośności dróg powiatowych, tzn. KR2, na co nie było stać Przedsiębiorstwa Komunalnego w Ryczywole, dlatego Wójt Gminy Ryczywół Henryk Szrama wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Ryczywół Łukaszem Krzyśko nie mając innej możliwości podjęli decyzję o przejęciu odcinka drogi Lipa Chlebowo w zasób dróg gminnych.

Szkoła została podparta drewnianymi belami. Zapytaliśmy Przewodniczącego Rady Gminy Łukasza Krzyśko o budynek:

Szkoła w Lipie nie nadaje się do dalszego użytku, a z przeprowadzonych ekspertyz wynika, że uszkodzenia wynikające z budowy przepompowni nieopodal szkoły spowodowały odsunięcie się ściany szczytowej. Gmina Ryczywół jest obecnie na etapie uzyskania odszkodowania za powstałe szkody, ale z pewnością będzie to proces długotrwały.

Dodaje również, że „w Sołectwie Lipa na przełomie kadencji realizowane było kilka etapów kanalizacji, niestety te realizowane w 2017 i 2018 roku przebiegały z dużymi problemami a etapy realizowane później przebiegły bez najmniejszych komplikacji."


Trudno na dzień dzisiejszy jednoznacznie określić co stanie się z tym czerwonym wpisanym w historię Lipy budynkiem. Sami mieszkańcy mówią między sobą, że możemy spodziewać się najgorszego, czyli zniknięcia budynku z krajobrazu miejscowości. Rozbiórka wydaje się nie do uniknięcia.

Zapytaliśmy również obecnego Przewodniczącego o komentarz do artykułu, który ukazał się na portalu społecznościowym byłego Przewodniczącego Michała Bogacza, a dotyczącego rozbudowy sieci kanalizacji w Gminie Ryczywół. Łukasz Krzyśko odpowiedział:

Nigdy nie byłem skłonny do komentowania wpisów naszych oponentów politycznych, bo znajduje się w nich dużo fejkowych informacji, nigdy nie deklarowaliśmy, że każdego roku będziemy realizować kanalizację kolejnej wioski, bo od początku wiedzieliśmy w jakiej kondycji finansowej jest ryczywolskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Zrealizowaliśmy w tej kadencji inwestycje sanitarne w Lipa Nowa, Lipa Bagna, Lipa Wojciechowo, do tego wybudowano fragmenty kanalizacji przy budynkach komunalnych w miejscowości Radom, Tłukawy, Ninino, do tego kończymy opracowanie dokumentacji technicznej w miejscowości Skrzetusz etap I, na który pozyskaliśmy już dofinansowanie 5 milionów złotych, corocznie inwestujemy w modernizację oczyszczalni ścieków w Ryczywole, na co również pozyskano 3,5 mln złotych. Bez modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków nie ma możliwości przyłączenia kolejnych miejscowości, do końca roku zostanie również opracowana dokumentacja kanalizacji Krężoł i Łopiszewa. W ostatnich latach dużo działań podejmujemy również w gospodarce wodnej, aby mieszkańcom Gminy wody nigdy nie zabrakło, dlatego pozyskaliśmy środki na budowę studni głębinowych w Gorzewie i Ryczywole."   

Nie udało nam się skontaktować w dniu dzisiejszym z byłym Przewodniczącym Rady Gminy w Ryczywole Michałem Bogaczem.

Fot. Gmina Ryczywół

W Obornikach ruszyła po miesięcznej przerwie Strefa Płatnego Parkowania. Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmian. Strefa obowiązuje już od godz. 07:00!
Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.