Przejdź do głównej treści

Od 1 lipca PGKiM przejmuje wywóz odpadów w Gminie Oborniki.

| MP | Lokalne
foto:PGKiM
foto:PGKiM

Jak infomuje PGKiM, przedsięgiorstwo to z dniem 1 lipca 2022r. przejmuje obowiązek odbioru odpadów komunalnych wszystkich tj.: odpadów zmieszanych, bioodpadów, papieru, szkła, tworzyw sztucznych i metali oraz odpadów wystawkowych z terenu Gminy Oborniki.

 W związku z tym wszyscy mieszkańcy posesji zamieszkałych oraz nieruchomości mieszanych otrzymają nowe pojemniki. Dostarczanie pojemników do mieszkańców rozpocznie się w dniu 10 czerwca 2022 roku.

Pierwszym bardzo ważnym przedsięwzięciem będzie wymiana wszystkich pojemników. Dostarczanie pojemników do mieszkańców rozpocznie się w dniu 10 czerwca 2022 roku. Dotyczyć to ma posesji zamieszkałych oraz nieruchomości mieszanych

W pierwszej kolejności planowane jest rozwożenie pojemników do następujących miejscowości:

Dąbrówka Leśna, Słonawy, Bąbliniec, Nowołoskoniec, Gołaszyn, Gołębowo, Maniewo, Ocieszyn, Uścikowo, Uścikówiec, Bogdanowo, Kowanówko, Rożnowo, Marszewiec, Pacholewo, Żerniki, Łukowo.

Ilości i rodzaj pojemników na odpady zmieszane dla części zamieszkałej, które będą dowiezione do mieszkańców, uzależnione są od informacji złożonej w deklaracji przez właścicieli pojemników i zgodnie z Regulaminem utrzymania porządku i czystości według przelicznika 60 litrów na osobę przy częstotliwości odbioru co dwa tygodnie wg poniższego zestawienia:

Zgłoszona liczba osób wg deklaracji - 1 lub 2 osoby – pojemnik 120 l

Zgłoszona liczba osób wg deklaracji – 3 lub 4 osoby – pojemnik 240 litrów

Zgłoszona liczba osób wg deklaracji – 5 lub 6 osób – dwa pojemniki – jeden na 120 litrów i jeden na 240 litrów itd.

W przypadku nieruchomości mieszanych dla części niezamieszkałej zostaną podstawione pojemniki zgodnie ze złożoną deklaracją.

Pojemniki, z których korzystali Państwo obecnie, użytkowane będą do ostatniego ich opróżnienia w miesiącu czerwcu. Od tego momentu odpady powinny być gromadzone tylko i wyłącznie w nowych pojemnikach, dostarczonych przez Spółkę PGKIM.

Pojemniki użytkowane dotychczas powinny zostać odebrane przez obecnego wykonawcę.

Informacje dotyczące harmonogramów

W związku z przejęciem przez Spółkę PGKIM całości zadania w drugiej połowie czerwca 2022 roku zostaną dostarczone nowe harmonogramy w formie papierowej dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej na okres od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.

W przypadku odbioru odpadów zmieszanych oraz bioodpadów terminy odbioru będą zachowane, natomiast pojawią się nowe terminy odbioru odpadów dla frakcji selektywnie zbieranych (tworzywa sztuczne, papier, szkło) oraz odpadów wystawkowych.

Harmonogramy w formie elektronicznej (w formie aplikacji na stronie internetowej) zostaną opublikowane dopiero po zakończeniu podstawiania i inwentaryzacji pojemników.

źródło: PGKiM

 

W środę, 24.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na stadion przy ul. Objezierskiej i do Biblioteki Publicznej przy ul. Kopernika 10. W programie są mityng lekkoatletyczny, sztafeta 4x400 mix dla amatorów i spotkanie autorskie.
Wiosna w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek upływa pod znakiem intensywnej pracy, inspirujących spotkań i przygotowań do kolejnych projektów wspierających lokalne społeczności.
W sobotę, 20.06.2026 r., Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza na Dzień Młynów. Od 10:00 do 16:00 na mieszkańców czekają warsztaty, pokaz wypieku chleba, animacje, Rajd Trzech Młynów i bezpłatne zwiedzanie obiektów.
Dni Obornik 2026 rozpoczną się w sobotę, 20.06.2026 r. Mieszkańcy spotkają się na stadionie przy ul. Objezierskiej, targowisku miejskim i Obornickiej Marinie.
GPR OSP Uścikowo organizuje 20–21.06.2026 r. warsztaty „Zapach – Jak? Gdzie? Dlaczego?”. Uczestnicy będą pracować z psami w budynkach, pustostanach i terenie leśnym. Zapisy są już otwarte.
W gminie Oborniki stanęły pojemniki na odzież i tekstylia używane. Mieszkańcy mogą korzystać z 26 punktów, które obsługuje firma Wtórpol. Od 2025 r. tekstylia trzeba zbierać selektywnie.
Stare konstrukcje skateparku w Obornikach nie zostały należycie zabezpieczone. Rozpadające się elementy z wystającymi gwoździami stanowiły w weekend ogromne niebezpieczeństwo dla dzieci i młodzieży.