Przejdź do głównej treści

Powiat obornicki. Niespełna 50% deklaracji z podaniem źródła ciepła!

| MP | Lokalne

Jako największe źródło niskich emisji wpływających na zanieczyszczenie powietrza w Polsce uważa się tzw. kopciuchy, W celu zainwentaryzowania źródeł ciepła wprowadzono w Polsce powszechny obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła w formie deklaracji zgłaszanej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dyskusję nad wprowadzonymi regulacjami przeprowadzono ponad rok temu, obecnie nie pozostaje zarządcom oraz właścicielom budynków mieszkalnych nic innego jak tylko wypełnienie i przekazanie deklaracji. Piec węglowy, piec gazowy, sieć ciepłownicza, pompa ciepła, kolektor słoneczny, koza, kominek i inne – wszystkie posiadane źródła ciepła trzeba zgłosić w urzędzie gminy lub miasta. Zgłoszenie deklaracji jest obowiązkiem powszechnym, co oznacza, że obejmuje wszystkich właścicieli (lub zarządców) nieruchomości. Zebrane informacje o urządzeniach grzewczych trafiają do nowej bazy danych – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ewidencja ta ma docelowo być jednym z podstawowych narzędzi do walki ze smogiem.

Deklaracje można również wypełnić za pośrednictwem aplikacji internetowej na stronie: https://ceeb.gov.pl/

Termin przekazania deklaracji mija 30 czerwca 2022.

Sama deklaracja jest banalnie prosta i nie powinno być problemów z jej wypełnieniem. Można mieć uwagi do klasyfikacji źródeł ciepła, jednak obecnie nie to jest najważniejsze. Mijający nieubłaganie czas i możliwość poniesienia konsekwencji w postaci kary finansowej jest podstawowym straszakiem.

Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia deklaracji na temat źródła ciepła, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć aż do 5000 zł . Nie przewidziano kar za podanie w deklaracji błędnych informacji. Jeśli w przyszłości urzędowa kontrola wykryje nieprawidłowości, po prostu poprawi nasze dane w CEEB. Oznacza to, że nawet osoba, która poda kompletnie nieprawdziwe dane o posiadanych źródłach ciepła, nie zostanie ukarana – liczy się wyłącznie złożenie deklaracji w terminie przed 1 lipca 2022 r.

Problem wydaje się być poważny, ponieważ spora część społeczeństwa nie zgłosiła do tej pory deklaracji, a pozostało niespełna 24 dni. W skali kraju brakuje obecnie około 1- 2 milionów deklaracji. Na dzień 1 czerwca złożono około 4 miliony deklaracji. Według informacji przekazanej agencji Newseria Biznes przez Marka Pszonka, członka zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej - docelowo w skali kraju, tych deklaracji powinno wpłynąć w sumie ok. 5–6 mln.

Jak wygląda sytuacja w Powiecie Obornickim.

Najlepiej wygląda sytuacja w Ryczywole, gdzie mamy oko 56% złożonych deklaracji, dalej Oborniki – 50% i najgorsza sytuacja w Rogoźnie, gdzie deklaracje złożono w 44% . Łącznie szacuje się, że w naszym powiecie powinno być niespełna 13 tysięcy deklaracji, tak więc w skali powiatu złożono ich tylko połowę! Co jest powodem takiej opieszałości?

Lokata w rankingu gmin z Wielkopolski (z 226 gmin)

Gmina

Liczba punktów adresowych

Liczba punktów adresowych z co najmniej 1 złożoną deklaracją

Poziom wypełnienia bazy CEEB

51

Ryczywół - gmina wiejska

1691

950

56%

97

Oborniki - gmina miejsko-wiejska

6898

3470

50%

163

Rogoźno - gmina miejsko-wiejska

4384

1954

44%

   

12973

6374

49%

 

Uczniowie szkoły z Chrustowa doczekają się upragnionej sali gimnastycznej. Trwają już pierwsze prace.
Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.
Zgodnie z wnioskiem podpisanym przez Burmistrza Zaranka zwołana jest w dniu 18.06.2025 w trybie nadzwyczajnym sesja Rady Miejskiej w Rogoźnie.
Podczas XIII Sesji IX Kadencji Rady Gminy Ryczywół, radni nie udzielili wotum zaufania Wójtowi Romanowi Trzęsimiechowi za rok 2024.