Przejdź do głównej treści

Na nieludzką ziemię – sowieckie deportacje Polaków na Sybir

| rogozno.pl | Lokalne

W Rogoźnie 10 lutego 2022 roku spotkali się Sympatycy Koła Sybiraków. 

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wysiedlani mieszkańcy byli często zaskakiwani przez Sowietów w nocy lub o świcie, a następnie zmuszani do jak najszybszego spakowania najpotrzebniejszych rzeczy i prowiantu. Deportowanych kierowano na dworzec kolejowy, na którym oczekiwały już nieocieplane wagony. Bydlęce wagony, w których panowało przepełnienie, chłód, fatalne warunki sanitarne oraz niedostatek wody pitnej. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Masowe zsyłki rozpoczęte 10 lutego władze ZSRS kontynuowały w następnych miesiącach – kolejne wielkie akcje deportacyjne przeprowadzono 13 kwietnia, na przełomie czerwca i lipca oraz w maju i czerwcu 1941 roku. Władze ZSRS traktowały wywózki nie tylko jako formę walki z wrogami politycznymi, ale także element eksterminacji polskich elit, a przede wszystkim możliwość wykorzystania tysięcy osób jako bezpłatnej siły roboczej. Katorżnicza praca w syberyjskiej tajdze przy sięgającym kilkadziesiąt stopni mrozie, głodzie i chorobach zabijała wielu zesłańców. Była to przemyślana i planowo przeprowadzana zbrodnia na polskim narodzie.

Chcąc uczcić pamięć ofiar tych nieludzkich wysiedleń Członkowie oraz Sympatycy Koła Sybiraków w Rogoźnie spotkali się 10 lutego 2022 roku. Spotkanie rozpoczęła msza  święta w intencji Sybiraków w Kościele pw. Świętego Ducha w Rogoźnie. Po mszy delegacje Koła i zaproszeni goście: Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski, Wiceburmistrz Wągrowca Remigiusz Priebe, Wicestarosta Wągrowiecki Michał Piechocki oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich Danuta Karolak wraz z uczniami złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem „W Hołdzie Ofiarom Ludobójstwa 199-1956 Sybir-Katyń”, na placu Jana Pawła II. Następnie zebrani udali się do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rogoźnie, gdzie odbyło się spotkanie Koła. Historia polskich Sybiraków, trudna i bolesna, nie może być zapomniana, bo jak pisał Adam Mickiewicz:

„Jeśli zapomnę o Nich, Ty, Boże zapomnij o mnie.”

 

Wójt Gminy Ryczywół Roman Trzęsimiech otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Radni podjęli uchwały podczas piątkowej sesji Rady Gminy w Ryczywole.
W środę, 24.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na stadion przy ul. Objezierskiej i do Biblioteki Publicznej przy ul. Kopernika 10. W programie są mityng lekkoatletyczny, sztafeta 4x400 mix dla amatorów i spotkanie autorskie.
Wiosna w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek upływa pod znakiem intensywnej pracy, inspirujących spotkań i przygotowań do kolejnych projektów wspierających lokalne społeczności.
W sobotę, 20.06.2026 r., Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza na Dzień Młynów. Od 10:00 do 16:00 na mieszkańców czekają warsztaty, pokaz wypieku chleba, animacje, Rajd Trzech Młynów i bezpłatne zwiedzanie obiektów.
Dni Obornik 2026 rozpoczną się w sobotę, 20.06.2026 r. Mieszkańcy spotkają się na stadionie przy ul. Objezierskiej, targowisku miejskim i Obornickiej Marinie.
GPR OSP Uścikowo organizuje 20–21.06.2026 r. warsztaty „Zapach – Jak? Gdzie? Dlaczego?”. Uczestnicy będą pracować z psami w budynkach, pustostanach i terenie leśnym. Zapisy są już otwarte.
W gminie Oborniki stanęły pojemniki na odzież i tekstylia używane. Mieszkańcy mogą korzystać z 26 punktów, które obsługuje firma Wtórpol. Od 2025 r. tekstylia trzeba zbierać selektywnie.