Przejdź do głównej treści

41 lat temu zrodziła się Solidarność. Pamiętamy!

| Łukasz | Lokalne

Władze Obornik uczciły 41. rocznicę wydarzeń Sierpnia 80.

Sierpień 1980 roku – był to jeden z najbardziej znaczących miesięcy w historii PRL. Sierpniowe wydarzenia na wybrzeżu, poprzedzone lipcowymi protestami w Świdniku i Lublinie zrodziły jeden z największych ruchów społecznych w dziejach świata – Solidarność. 14 sierpnia pracę przerwali robotnicy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Domagali się m.in. przywrócenia do pracy Lecha Wałęsy i Anny Walentynowicz. Skutkiem strajków było podpisanie porozumienia robotników z władzą 31 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Na wybrzeżu w sierpniu 1980 roku ludzie pracy zjednoczyli się, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec zła i niesprawiedliwości. Duch Solidarności objął cały kraj, także Oborniki. 

We wtorek, 31 sierpnia, przy tablicy odsłoniętej 20 lat temu przez mieszkańców Obornik, Burmistrz Obornik Tomasz Szrama wraz z Zastępcą Burmistrza Piotrem Woszczykiem oraz Sekretarzem Gminy Krzysztofem Nowackim uczcili wspólnie 41. rocznicę wydarzeń Sierpnia 80.

Przez trzy dni gmina Ryczywół żyła majówką w wielkim stylu. Koncerty, atrakcje plenerowe, tłumy mieszkańców i gości z okolic powiatu — „Fantastyczna Majówka" udowodniła, że Ryczywół potrafi świętować z prawdziwym rozmachem. 
3 maja 2026 r. w Rogoźnie odbędą się miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji. Program obejmuje mszę w kościele pw. Ducha Świętego, przemarsz oraz oficjalne uroczystości na Placu Karola Marcinkowskiego.
Remont mostu i kładki na Wełnie w Obornikach wywołuje komentarze mieszkańców. Inwestycja za blisko 3,8 mln zł poprawi bezpieczeństwo, ale oznacza też utrudnienia.
Budowa nowoczesnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Obornikach zbliża się do zakończenia. To inwestycja, która w praktyce wpłynie nie tylko na sprawniejszą gospodarkę odpadami, ale także na poprawę jakości życia mieszkańców oraz standardów ochrony środowiska w całej gminie.
Pasażerowie komunikacji publicznej w Obornikach doczekają się toalety na dworcu. Burmistrz Obornik podpisał umowę na realizację zadania.
W Kowanówku trwa zbiórka na zakup defibrylatora AED przy świetlicy przy ul. Tarninowej 23. Do osiągnięcia celu wciąż brakuje środków. Organizatorzy apelują do mieszkańców o wsparcie.
Na 5 budynkach rogozińskich szkół pojawiły się defibrylatory AED. To efekt projektu zrealizowanego z Budżetu Obywatelskiego.