Skip to main content


Radni zadecydują o przejęciu nieruchomości w Uścikowie

| Łukasz | Lokalne

Oborniccy radni mają w środę zadecydować o przejęciu nieruchomości przez Gminę Oborniki.

Wniosek o przejęcie nieruchomości w Uścikowie przez Gminę Oborniki złożyli mieszkańcy tej miejscowości. Podczas czerwcowej sesji radni nie chcieli się tym tematem zająć. W ich opinii było za mało czasu, aby zapoznać się dogłębnie z tematem. 

Sprawa powróci więc w środę 3 lipca pod obrady. Wśród radnych nie ma jednak jednomyślności. Spośród kilkunastu radnych zaledwie czterech odpowiedziało na nasze pytanie o wyrażenie opinii na temat przejmowania przez Gminę Oborniki nieruchomości. 

Radny Błażej Pacholski uważa, że "w uzasadnionych przypadkach nie można wykluczać przejęcia nieruchomości od prywatnych osób. Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska analizuje ten temat celem wypracowania opinii na kolejną sesję RM."

Bardzo wiele dróg w gminie wymaga budowy. Utrzymanie istniejących też wymaga nakładów. Trzeba pamiętać, że łatwo sprzedać działki i "pozbyć się kłopotu". Każdy wniosek należy jednak rozpatrywać oddzielnie, bo wszak jesteśmy po to by dbać o ludzi." - stwierdza radna Barbara Bacic-Gaertner.

Dariusz Szrama uważa,że docelowo powinno się opracować zasady przejmowania dróg wewnętrznych lub nieruchomości przeznaczonych pod drogi znajdujące się w zarządzie gminy Oborniki. Spełnienie wszystkich warunków zasad pozwoli Radzie Gminy Oborniki obiektywnie ocenić dany przypadek, a w konsekwencji podjąć docelową uchwałę.

Podobnie, jak radny Szrama temat przejmowania gruntów postrzega najmłodsza radna - Małgorzata Witek: Gmina Oborniki powinna opracować zasady przejmowania gruntów pod budowę dróg tak jak np. zobiła to gmina Nieporęt. Takich dróg jest w naszej gminie całkiem sporo. Ciężko abyśmy je wszystkie przejeli i utwardzili bowiem budżet gminy nie jest z gumy. Uważam, także, że deweloperzy lub prywatne osoby sprzedające grunty pod budowę nieruchomości powinny poczuwać się do odpowiedzialności za nie. Jednak rolą samorządu jest przede wszystkim odpowiadanie na potrzeby naszych lokalnych społeczności. Ważna jest również konsekwencja w działaniu i kierowanie się przy tym określonymi zasadami, które będą dla mieszkańców zrozumiałe. Tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony naszymi decyzjami. Dlatego opracowanie zasad, którymi gmina powinna się kierować w takich sytuacjach uważam za kluczowe. 

W ostatnich 10 latach Gmina Oborniki przejmowała nieodpłatnie na wsiach tereny w Bogdanowie, Rożnowie i Łukowie. Niejednokrotnie brano pod uwagę czas zasiedlenia danego obszaru.

Sylwester Rapacz został wybrany sołtysem Wypalanek. To jego kolejna kadencja w roli gospodarza wsi.
Sołectwo Dąbrówka Leśna organizuje wyjazd do Warszawy. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Koleje Wielkopolskie informują, że utrudnienia w ruchu pociągów mogą potrwać do godz. 18:00.
Pożar nasypu kolejowego wymusił wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Oborniki - Rogoźno. Są duże opóźnienia.
Gmina Oborniki opublikowała informację na temat postępów prac remontowych na małym moście.
W sobotę, 30 sierpnia w Stobnicy świętowano 95. Rocznice Poświęcenia Sztandaru Powstańców i Wojaków w Stobnicy. Swoją obecnością, zaszczycili mieszkańców Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Radne Rady Miejskiej Katarzyna Korczyńska oraz Renata Małyszek.
 Władze Gminy Rogoźno złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności w rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.