fbpx

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (foto)

1. marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu broić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD. Podziemie niepodległościowe na skutek braku reakcji aliantów na komunistyczne fałszerstwo zamiast demokratycznych wyborów oraz na fakt iż państwa zachodniej Europy uznały Polskę pod rządami sowietów, świadomi braku perspektyw żołnierze niepodległościowych organizacji zmuszeni byli przyjąć symboliczny kielich goryczy od komunistycznych władz w postaci tzw. „amnestii”, które okazały się podstępnymi pułapkami. Nadal tropiono i mordowano nie tylko tych, którzy nie chcieli się ujawnić, ale także tych, którzy to uczynili. Władza ludowa jeszcze raz zademonstrowała wtedy, co są warte jej zobowiązania i przyrzeczenia.

Za koniec ich zbrojnego oporu uznaje się datę zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” w Majdanie Kozic Górnych (gm. Piaski) 21 października 1963 r. 

O Żołnierzach Wyklętych pamiętali także oborniccy harcerze: 

Po dzisiejszych mszach organizowaliśmy zbiórkę pieniędzy - mówił nam Piotr Protasewicz. Środki te zostaną przeznaczone na rzecz ekshumacji Wyklętych. Łącznie w kweste zaangażowanych było 15 harcerzy.

Więcej na temat działań Wyklętych można przeczytać m.in. na www.zolnierzewykleci.pl