Skip to main content

Śmieci: trwa zakulisowa walka o głosy

| Łukasz | Gospodarka

Do wejścia nowej ustawy śmieciowej pozostało już tylko 5 miesięcy. Oborniczanie jednak nadal nie wiedzą ile będą uiszczać opłaty śmieciowej.

Ostatnie posiedzenie Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" miało miejsce 18 stycznia br. Wówczas podjęto decyzję, aby poczekać z wszelkimi działaniami do momentu przyjęcia przez Sejm poprawki do uchwały śmieciowej. Pomimo upływu 2 tygodni ZM GOAP nadal nie ustalił terminu posiedzenia.

Powodu tej sytuacji można się domyślać. Od dłuższego czasu trwa polaryzacja stanowisk wśród członków ZM co do m.in. wysokości opłaty śmieciowej i ilości sektorów. Miasto Poznań stara się za wszelką cenę przeforsować własny pomysł na funkcjonowanie Związku. Nie podoba się to ościennym gminom, w tym szczególnie Obornikom. Podpoznańskie samorządy starają się walczyć m.in. o jak najniższe opłaty oraz o sektory jedno gminne. To pozwoli zwiększyć szansę małym przedsiębiorstwom komunalnym na skuteczniejszą walkę w przetargach.

Choć w mediach często pojawiają się głosy o wprowadzeniu opłaty śmieciowej od osoby, to coraz więcej zwolenników zaczęła zdobywać inna koncepcja. Tym kryterium jest gospodarstwo. Opłata ma być degresywna, a więc im więcej osób w nim zamieszkuje, tym jego stawka ma być przeliczeniowo na osobę niższa.

W ostatnich tygodniach siła negocjacyjna Poznania osłabła. Zastrzeżenia zgłaszane przez podpoznańskie samorządy zaczęły trafiać na podatniejszy grunt. Jaki będzie finał tego dowiemy się dopiero po posiedzeniu ZM. Na razie termin jego jest nieznany, a za kulisami trwa walka o głosy.

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.