Przejdź do głównej treści


Śmieci: trwa zakulisowa walka o głosy

| Łukasz | Gospodarka

Do wejścia nowej ustawy śmieciowej pozostało już tylko 5 miesięcy. Oborniczanie jednak nadal nie wiedzą ile będą uiszczać opłaty śmieciowej.

Ostatnie posiedzenie Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" miało miejsce 18 stycznia br. Wówczas podjęto decyzję, aby poczekać z wszelkimi działaniami do momentu przyjęcia przez Sejm poprawki do uchwały śmieciowej. Pomimo upływu 2 tygodni ZM GOAP nadal nie ustalił terminu posiedzenia.

Powodu tej sytuacji można się domyślać. Od dłuższego czasu trwa polaryzacja stanowisk wśród członków ZM co do m.in. wysokości opłaty śmieciowej i ilości sektorów. Miasto Poznań stara się za wszelką cenę przeforsować własny pomysł na funkcjonowanie Związku. Nie podoba się to ościennym gminom, w tym szczególnie Obornikom. Podpoznańskie samorządy starają się walczyć m.in. o jak najniższe opłaty oraz o sektory jedno gminne. To pozwoli zwiększyć szansę małym przedsiębiorstwom komunalnym na skuteczniejszą walkę w przetargach.

Choć w mediach często pojawiają się głosy o wprowadzeniu opłaty śmieciowej od osoby, to coraz więcej zwolenników zaczęła zdobywać inna koncepcja. Tym kryterium jest gospodarstwo. Opłata ma być degresywna, a więc im więcej osób w nim zamieszkuje, tym jego stawka ma być przeliczeniowo na osobę niższa.

W ostatnich tygodniach siła negocjacyjna Poznania osłabła. Zastrzeżenia zgłaszane przez podpoznańskie samorządy zaczęły trafiać na podatniejszy grunt. Jaki będzie finał tego dowiemy się dopiero po posiedzeniu ZM. Na razie termin jego jest nieznany, a za kulisami trwa walka o głosy.

W naszym powiecie powstają kolejne centra handlowe. W samych Obornikach za chwilę może ich być nawet 5. Wg. badań, w Polsce  36,4% respondentów uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i rynkowej w Polsce jest za dużo galerii i centrów handlowych.
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjam…
Cła nakładane na UE przez administrację Trumpa mogą znacząco wpłynąć na kondycję polskiej gospodarki, mimo że bezpośredni eksport z Polski do USA ma stosunkowo niewielkie rozmiary, a sama Polska odnotowuje deficyt handlowy w wymianie z tym krajem. Stany Zjednoczone są jednak drugim po Niemczech odb…
Polska przygotowuje się do jednej z największych zmian w systemie gospodarowania odpadami – od 1 października br. zacznie obowiązywać system kaucyjny. Wprowadzenie kaucji na butelki PET, puszki aluminiowe i szklane butelki wielorazowe ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości…
Komisja Europejska zapowiedziała nałożenie ceł na amerykańskie produkty w reakcji na wejście w życie ceł USA na stal i aluminium. Unijne cła o wartości 26 mld zł wejdą w życie 1 kwietnia, a w pełni zostaną wdrożone od 13 kwietnia. Donald Trump już zapowiada, że na to odpowie. – Wchodzimy w etap woj…
Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, od stycznia do listopada 2024 roku wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 10,095 mld zł.
Badania pokazują, że Polacy cenią bliskość natury bardziej niż sąsiedztwo aptek czy żłobków. – Aby zapewnić kontakt z naturą, osiedla powinny być rozplanowane z dużym poszanowaniem środowiska – podkreślają eksperci z APA Wojciechowski Architekci, projektanci osiedla Onelife w warszawskim Powsinie.