Skip to main content

Informacja o zużyciu energii na każdym produkcie

| Gospodarka

Informacja o zużyciu energii na każdym produukcieUE wprowadziła kolejne obostrzenia dotyczące urządzeń zużywających energię elektryczną. W Polsce na wszystkich urządzeniach elektrycznych sprzedawanych od 1 lutego 2013 mają pojawić się informacje o zużyciu energii. Tego typu informacje mają być również umieszczone w reklamach tych produktów.

Obowiązek podawania informacji o efektywności energetycznej dotyczyć ma wszystkich urządzeń, już nie tylko sprzętu AGD, dotyczyć ma również elementów urządzeń sprzedawanych oddzielnie. Podmioty wprowadzające do obrotu takie urządzenia w związku z powyższym muszą uzupełnić odpowiednie informacje na etykietach produktów.

Wprowadzone prawo ma ułatwić konsumentowi podjęcie decyzji o zakupie towaru nie tylko analizując jego cenę ale i efektywność energetyczną. Dzięki czemu konsumenci w świadomy sposób, czasami ponosząc większy koszt mogą zdecydować się na zakup urządzenia oszczędniejszego.

Regulacja nakłada również możliwość wymierzenia kary producentom, dystrybutorom i handlowcom za brak omawianych informacji. Kara może być dotkliwa i wynościć może od pięciokrotnego do dwudziestokrotnego miesięcznego wynagrodzenia, biorąc pod uwagę takie wynagrodzenie w roku poprzednim. Organami kontroli przestrzegania przepisów ustawy są wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej oraz prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zaś cały system kontroli będzie monitorowała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przepisy mają obowiązywać w całej UE, wprowadza się również jednolity wzór etykiety. Znane do tej pory oznaczenia na sprzęcie AGD pokazujące wykres od A do G, gdzie G wskazywało urządzenie o najmniejszej efektywności zostało rozszerzone w górę do A+++.

Unijna etykieta energetyczna, źródło MG

Dokumentem regulujących powyższe zmiany w Polsce jest Ustawa opublikowana 31 października 2012 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1203, z dnia 14 września 2012 r. o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Na dostosowanie się do wprowadzonych przepisów były 3 miesiące.

Czy wytworzy się moda na urządzenia A+++ jako domowa metoda osobistego wpływu na ochronę środowiska? Może tak się stanie, jednak pełna wiedza o produkcie powinna zawierać jeszcze informację o tym ile energii zużyto aby wyprodukować dany produkt.

 

źródła: newseria.pl, Ministerstwo Gospodarki

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.