Informacja o zużyciu energii na każdym produkcie
UE wprowadziła kolejne obostrzenia dotyczące urządzeń zużywających energię elektryczną. W Polsce na wszystkich urządzeniach elektrycznych sprzedawanych od 1 lutego 2013 mają pojawić się informacje o zużyciu energii. Tego typu informacje mają być również umieszczone w reklamach tych produktów.
Obowiązek podawania informacji o efektywności energetycznej dotyczyć ma wszystkich urządzeń, już nie tylko sprzętu AGD, dotyczyć ma również elementów urządzeń sprzedawanych oddzielnie. Podmioty wprowadzające do obrotu takie urządzenia w związku z powyższym muszą uzupełnić odpowiednie informacje na etykietach produktów.
Wprowadzone prawo ma ułatwić konsumentowi podjęcie decyzji o zakupie towaru nie tylko analizując jego cenę ale i efektywność energetyczną. Dzięki czemu konsumenci w świadomy sposób, czasami ponosząc większy koszt mogą zdecydować się na zakup urządzenia oszczędniejszego.
Regulacja nakłada również możliwość wymierzenia kary producentom, dystrybutorom i handlowcom za brak omawianych informacji. Kara może być dotkliwa i wynościć może od pięciokrotnego do dwudziestokrotnego miesięcznego wynagrodzenia, biorąc pod uwagę takie wynagrodzenie w roku poprzednim. Organami kontroli przestrzegania przepisów ustawy są wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej oraz prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zaś cały system kontroli będzie monitorowała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Przepisy mają obowiązywać w całej UE, wprowadza się również jednolity wzór etykiety. Znane do tej pory oznaczenia na sprzęcie AGD pokazujące wykres od A do G, gdzie G wskazywało urządzenie o najmniejszej efektywności zostało rozszerzone w górę do A+++.
Dokumentem regulujących powyższe zmiany w Polsce jest Ustawa opublikowana 31 października 2012 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1203, z dnia 14 września 2012 r. o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Na dostosowanie się do wprowadzonych przepisów były 3 miesiące.
Czy wytworzy się moda na urządzenia A+++ jako domowa metoda osobistego wpływu na ochronę środowiska? Może tak się stanie, jednak pełna wiedza o produkcie powinna zawierać jeszcze informację o tym ile energii zużyto aby wyprodukować dany produkt.
źródła: newseria.pl, Ministerstwo Gospodarki