Skip to main content

Ile możesz zarobić na działalności nierejestrowanej?

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Działalność nierejestrowana to stosunkowo mało znana forma prowadzenia działalności gospodarczej. Wzrost znaczenia branży e-commerce sprawia, że prawdopodobnie wkrótce zyska na popularności. Na czym dokładnie polega działalność nierejestrowana i jak dużo możesz zarobić podczas jej prowadzenia?

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to najprostsza uwzględniona w polskim prawie forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jej najważniejsza zaleta ujawnia się już w nazwie – nie wymaga rejestracji. Możesz więc zacząć prowadzić biznes bez konieczności odprowadzania miesięcznych, bądź kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy i prowadzenia złożonej księgowości. Musisz jedynie ewidencjonować przychody.

Rozliczenie dochodu odbywa się natomiast na zasadach ogólnych w corocznej deklaracji PIT, czyli wedle stawki 12% lub 32%. Co ciekawe, prowadząc działalność nierejestrowaną, możesz nawet zatrudniać pracowników.

Dlaczego działalność nierejestrowana to dobry wybór na start sprzedaży internetowej?

Na działalność nierejestrowaną najczęściej decydują się osoby rozpoczynające handel w sieci. Na przykład na platformach marketplace lub w oparciu o prosty sklep internetowy czy media społecznościowe. W tym miejscu należy rozróżnić działalność nierejestrowaną od sprzedaży okazyjnej. Ta druga dotyczy przedmiotów, które właściciel kiedyś zakupił, a teraz pragnie się ich pozbyć. Taka transakcja nie jest opodatkowana.

 

Z kolei działalność nierejestrowana to pełnoprawny biznes. Warto wykorzystać ją pilotażowo, aby przekonać się, czy na proponowane towary istnieje popyt, a biznes ma szansę powodzenia na większą skalę, zanim działalność gospodarcza zostanie zarejestrowana. Wygodnym narzędziem dla drobnych sprzedawców jest serwis Sendit – https://www.sendit.pl/, gdzie mogą oni liczyć na atrakcyjne stawki za usługi kurierskie.

Ile można zarobić, prowadząc działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana nie może być prowadzona w nieskończoność. Ustawodawca przewidział, że maksymalny przychód z tytułu takiej działalności gospodarczej nie może przekroczyć 75% minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie pensja minimalna to 3600 zł brutto, a więc limit dla niezarejestrowanych przedsiębiorców wynosi 2700 zł brutto miesięcznie.

Co dzieje się po przekroczeniu limitu?

Gdy tylko wspomniany limit przychodu zostanie przekroczony, początkujący przedsiębiorca jest zmuszony do zarejestrowania swojej aktywności, najczęściej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to jednak, że pomysł na biznes ma spory potencjał, więc warto pomyśleć o jego sformalizowaniu. Zresztą na startujących przedsiębiorców czekają również korzystne dofinansowania! 

Ceny prądu dla gospodarstw domowych po 1 stycznia 2025 roku pozostaną na dotychczasowym poziomie - informuje w social mediach Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Samoobsługa pracownicza to stosunkowo nowe pojęcie, które wiąże się bezpośrednio z outsourcingiem kadr i płac.
Brak magazynów energii to jedna z największych barier w rozwoju energetyki odnawialnej. Stopniowo zyskują one jednak zainteresowanie zarówno spółek energetycznych, jak i inwestorów indywidualnych. Nowe przepisy, które zapowiada rząd, mają pobudzić inwestycje w ten obszar, który może się okazać is...
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsete...
Przez ostatnie trzy lata wynagrodzenie minimalne rosło w Polsce dwucyfrowo. Podwyżka, która wejdzie w życie od stycznia 2025 roku, jest skromniejsza, jednak ponownie przełoży się na większe obciążenia dla pracodawców. Bezrobocie w obliczu zapaści demograficznej nie jest zagrożeniem, jednak firmy ...
W latach 2021–2023  mediana wieku wzrosła w 58 miastach, a spadła tylko w siedmiu. W 2023 roku najstarsi byli mieszkańcy Sopotu, a najmłodsi w tych miastach, które przyciągają nowych mieszkańców – m.in. Rzeszowa, Wrocławia, Krakowa czy Warszawy – wynika z Indeksu Zdrowych Miast. Sytuacja demograf...
Niemcy wprowadziły tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych, aby – jak zapowiedziały – spróbować powstrzymać nielegalną migrację. Przepisy dopuszczają takie kroki, ale w przypadku, gdy istnieje zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego. Jak podkreślają polscy...