Skip to main content


Oborniki. Jak prawidłowo segregować śmieci?

| oborniki.pl | Gospodarka

Zgodnie z aktualnymi przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Oborniki, każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów.

Wymóg selektywnego zbierania odpadów komunalnych przez właściciela nieruchomości uznaje się za zachowany, gdy odpady komunalne zebrane są:

  • w podziale na odpowiednie frakcje zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku;
  • w odpowiednich dla danego typu nieruchomości pojemnikach, workach, kontenerach przeznaczanych do zbierania tych odpadów, a w przypadku nieruchomości zamieszkałych jednorodzinnych kompostujących bioodpady, w przydomowym kompostowniku.

NIEDOPEŁNIENIE OBOWIĄZKU SEGREGACJI ODPADÓW

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa postępowanie gmin oraz podmiotu odbierającego odpady komunalne w przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych (art. 6ka ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Procedury postępowania w przypadku stwierdzenia niewłaściwego sposobu gromadzenia odpadów komunalnych.:

  1. Procedura Naruszenia stosowana jest przez firmę odbierającą odpady, gdy:
  • w strumieniu Odpadów zmieszanych znalazły się Odpady wystawkowe, odpady poprodukcyjne, części samochodowe, gruz i odpady poremontowe, rozbiórkowe oraz inne odpady niestanowiące odpadów komunalnych;
  • w strumieniu odpadów zbieranych selektywnie znalazły się Odpady wystawkowe, odpady poprodukcyjne, części samochodowe, gruz i odpady poremontowe, rozbiórkowe oraz inne odpady niestanowiące odpadów komunalnych;
  • w strumieniu Bioodpadów znalazły się Odpady wystawkowe, odpady poprodukcyjne, części samochodowe, gruz i odpady poremontowe, rozbiórkowe oraz inne odpady niestanowiące odpadów komunalnych;
  • w strumieniu odpadów wystawkowych odbieranych w systemie kontenerowym znalazły się odpady poprodukcyjne, części samochodowe, gruz i odpady poremontowe, rozbiórkowe, oraz inne odpady niestanowiące odpadów komunalnych, odpady zmieszane, papier, szkło, tworzywa, choinki, odpady BIO;

W takim wypadku WYKONAWCA postępuje w następujący sposób:

  • nie odbiera odpadów komunalnych;
  • umieszcza na pojemniku/worku pomarańczową naklejkę o treści:

UWAGA !! NARUSZENIE – ZBIÓRKA ODPADÓW NIEZGODNA Z PRAWEM.

ODBIORCA ODPADÓW KOMUNALNYCH STWIERDZIŁ NARUSZENIE ZASAD GROMADZENIA ODPADÓW. W TYM POJEMNKU / WORKU ZNAJDUJĄ SIĘ ODPADY NIEPODLEGAJĄCE ODBIOROWI.

DATA NARUSZENIA (DD.MM.RRRR).

INFORMACJĘ O NARUSZENIU PRZEKAZANO DO URZĘDU MIEJSKIEGO W OBORNIKACH.

ODPADY Z TEGO POJEMNIKA / WORKA ZOSTANĄ ODEBRANE PO USUNIĘCIU ODPADÓW NIEPODLEGAJĄCYCH ODBIOROWI w najbliższym harmonogramowym terminie odbioru.

SEGREGUJ ODPADY KOMUNALNE ZGODNIE Z ZASADAMI OBOWIĄZUJĄCYMINA TERENIE GMINY OBORNIKI.

https://gok.oborniki.pl/

  1. Procedura NIEDOPEŁNIENIE OBOWIĄZKU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW:

Procedura niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów stosowana jest, przez firmę odbierającą odpady gdy:

  • w strumieniu odpadów Metale i tworzywa sztuczne znalazły się Odpady zmieszane, Bioodpady, papier, szkło;
  • w strumieniu odpadów ze szkła znalazły się Odpady zmieszane, Bioodpady, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, papier;
  • w strumieniu odpadów z papieru znalazły się Odpady zmieszane, Bioodpady, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, szkło;
  • w strumieniu Bioodpadów znalazły się Odpady zmieszane, papier, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, szkło;

W takim wypadku WYKONAWCA postępuje w następujący sposób:

  • nie odbiera odpadów.
  • umieszcza na pojemniku/worku żółtą naklejkę z opisem:

UWAGA !! SELEKTYWNA ZBIÓRKA NIEZGODNA Z PRAWEM.

ODBIORCA ODPADÓW KOMUNALNYCH STWIERDZIŁ NIEDOPEŁNIENIE OBOWIĄZKU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW.

DATA: (DD.MM.RRRR), GODZINA: (GG.MM).

WZYWAMY DO DOPEŁNIENIA OBOWIĄZKU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW!!  

INFORMACJĘ O NIEPRAWIDŁOWOŚCI PRZEKAZANO DO URZĘDU MIEJSKIEGO W OBORNIKACH –

BRAK DOSEGREGOWANIA ODPADÓW PRZED NASTĘPNYM HARMONOGRAMOWYM TERMINEM ODBIORU SPOWODUJE ICH ODBIÓR JAKO ZMIESZANE I STANOWIĆ BĘDZIE PODSTAWĘ DO ROZPOCZĘCIA POSTĘPOWANIA WS. NALICZENIA PODWYŻSZONEJ STAWKI  OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI (4X STAWKA OPŁATY).

SEGREGUJ ODPADY KOMUNALNE ZGODNIE Z ZASADAMI OBOWIĄZUJĄCYMI
NA TERENIE GMINY OBORNIKI.

https://gok.oborniki.pl/

Natomiast jeśli odpady nie zostały dosegregowane przez właściciela nieruchomości  firma odbierająca odpady po wcześniejszym zweryfikowaniu i potwierdzeniu, że odpady nie zostały dosegregowane dokonuje odbioru odpadów jako Odpady zmieszane podczas najbliższego terminu odbioru Odpadów zmieszanych, dla danej Nieruchomości, której dotyczyło zdarzenie, jednocześnie umieszczając na żółtej naklejce naklejkę czerwoną o treści:

ODPADY ODEBRANO JAKO NIESEGREGOWANE

(ZMIESZANE) ODPADY KOMUNALNE.

DNIA: (DD.MM.RRRR).

SELEKTYWNA ZBIÓRKA NIEZGODNA Z PRAWEM.

INFORMACJĘ PRZEKAZANO DO URZĘDU MIEJSKIEGO W OBORNIKACH.        

Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Burmistrz Obornik na podstawie powiadomienia przekazanego przez podmiot odbierający, wszczyna postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Burmistrz określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiąc lub miesiące, w których nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej.

Opłata podwyższona stanowi czterokrotność opłaty podstawowej!

SEGREGACJA ODPADÓW – NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

Nieprawidłowo posegregowane odpady powodują zwiększone koszty zagospodarowania i uniemożliwiają efektywny odzysk surowców. Poniżej przypominamy najczęściej popełniane błędy w segregacji:

ŹLE: Stłuczona zastawa, szyby w pojemniku na szkło opakowaniowe

Ceramiki, stłuczonych szklanek i kieliszków, naczyń żaroodpornych, luster, żarówek, szyb, zniczy, szkła zbrojonego nie wyrzucamy do pojemników zielonych, przeznaczonych na szkło opakowaniowe. Część z nich (np. żarówki) stanowi odpad niebezpieczny, który można oddać np. w PSZOK-u. Pozostałe mają inną temperaturę topnienia niż słoiki, szklane butelki, co utrudnia proces recyklingu. Znicze, lutra, ceramikę czy szkło stołowe klasyfikujemy jako odpady „zmieszane” czyli resztkowe.

ŹLE: Słoik po majonezie, butelka szklana po oliwie w pojemniku na odpady zmieszane

Odpady te stanowią szkło opakowaniowe i nadają się do recyklingu, ich miejsce jest w zielonym worku lub pojemniku. Słoików nie trzeba myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

ŹLE: Resztki mięsne oraz żwirek w pojemniku na odpady „Bio”

Tylko surowe resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy trociny możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne.

Pozostałości mięsne, kości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, resztkowe. Do „BIO” nie wrzucamy także chleba, ciast, nabiału

ŹLE: Odpady „Bio” wyrzucane w workach foliowych

Nie należy ich wyrzucać w workach foliowych, ale wprost do pojemnika. Woreczki stanowią zanieczyszczenie kompostu, który produkowany jest z naszych bioodpadów na kędzierzyńsko-kozielskiej instalacji.

ŹLE: „Kartony” po mleku, sokach i napojach wrzucane do „papieru”

Opakowanie tzw. wielomateriałowe, oprócz celulozy, zawiera także warstwę aluminium i folii – dlatego powinno trafiać do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli je tam wrzucimy, możemy być pewni, że wszystkie surowce z tego rodzaju opakowań zostaną odzyskane.

ŹLE: Żarówki, baterie, akumulatory, przeterminowane leki, sprzęt RTV, AGD wyrzucane jako „odpady zmieszane” lub „tworzywa sztuczne”

Wszystkie te odpady należy oddawać albo w miejscu specjalnie do tego przeznczonym w marketach, aptekach albo w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Odpady te należą do grupy odpadów niebezpiecznych, które zawierają liczne substancje szkodliwe i trujące dla człowieka i środowiska.

ŹLE: odpady budowlane wrzucane do odpadów zmieszanych

Gruz ceglany, płytki, inne odpady poremontowe, także opakowania po farbach i klejach należy posegregować i samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Poza błędami w klasyfikowaniu danego odpadu, popełniamy też błędy przygotowując odpady do segregacji. Pamiętajmy, że:

– nie trzeba zdzierać etykiet z butelek, słoików

– należy zgnieść wyrzucany karton, plastikową butelkę – pozwoli to zaoszczędzić miejsce w pojemniku lub worku, a także w śmieciarce.

– nie trzeba myć segregowanych opakowań, ale należy je opróżnić. Bardzo zabrudzone opakowania czy woreczki wrzucamy do odpadów zmieszanych.

Jeśli mamy wątpliwości, w jakim pojemniku umieścić dany odpad, możemy sprawdzić to na naszej stronie internetowej poświęconej gospodarce odpadami gok.oborniki.pl w zakładce „Edukacja „ i „jak segregować”.

Źródło: oborniki.pl

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.