Skip to main content


Jakich specjalistów poszukuje współczesny rynek pracy?

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Poszukiwanie satysfakcjonującej pracy może być trudnym zadaniem. Jednak odpowiednie kwalifikacje znacznie ułatwiają ten proces. Warto wiedzieć, jakie branże rozwijają się najszybciej i których specjalistów najczęściej poszukują pracodawcy. Zobacz, jakie kwalifikacje pozwolą Ci szybko znaleźć pracę!

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Zawody, które jeszcze do niedawna uchodziły za najbardziej prestiżowe, tracą na wartości. Pojawia się także sporo nowych stanowisk związanych np. z postępem technologii informatycznych czy wzrostem znaczenia marketingu. Warto wiedzieć np. jakie studia skończyć w Słupsku, aby przebierać w ofertach pracy. Do wielu zawodów możesz przygotować się samodzielnie, wystarczy motywacja i zaangażowanie. Jacy specjaliści są najczęściej poszukiwani?

Lokalna specyfika rynku pracy

Warto pamiętać, że nie wszędzie poszukiwani są tacy sami specjaliści. Wiele zależy od lokalnej specyfiki – tego, jakie gałęzie biznesu dominują w okolicy. Dlatego ogłoszenia od pracodawców będą różne w zależności od regionu. Warto przeanalizować np. rynek pracy w Bełchatowie – co ma do zaoferowania? Z pewnością będzie różnił się od pobliskiej Łodzi. W przypadku lokalnych rynków pracy należy zwrócić uwagę na to, jaką branżę reprezentują największe przedsiębiorstwa w okolicy.

Branża IT – zawsze w czołówce poszukiwanych zawodów

Do obszarów, które odnotowują największe zapotrzebowanie na pracowników, należy branża IT. To bardzo szeroka gama zawodów – należą do niej zarówno projektanci stron internetowych, programiści, czy administratorzy baz danych, jak i specjaliści od cyberbezpieczeństwa czy tworzenia nowych technologii. Wiele z nich uchodzi za bardzo dobrze płatne. To zdecydowanie najszybciej rozwijająca się branża, dalszego jej wzrostu można się spodziewać również w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że praca w IT wiąże się z koniecznością nieustannego doszkalania – nowe technologie i problemy pojawiają się niemal codziennie. Praca w IT może być również dobrym pomysłem na przebranżowienie. Wiele umiejętności można zdobyć samodzielnie, korzystając z darmowych materiałów.

Zawody medyczne – czy nadal jest na nie zapotrzebowanie?

Wiele ogłoszeń o pracę dotyczy także przedstawicieli zawodów medycznych – głównie lekarzy i pielęgniarek. Poszukiwani są oni w każdym regionie Polski. Wysokość wynagrodzenia w tej branży zależy od wielu czynników – jednym z nich jest miejsce pracy. W przypadku takich specjalistów, zwłaszcza w sektorze publicznym, warunki finansowe nie zawsze są satysfakcjonujące.

Marketing – czy warto stawiać na ten kierunek?

Na współczesnym rynku pracy wciąż poszukiwani są także specjaliści od marketingu. Ta branża w ostatnim czasie przeszła bardzo dynamiczną transformację. Miała ona związek np. ze zmianą w sposobach spędzania wolnego czasu i wpływie, jaki na branżę reklamową wywierają media społecznościowe. To kierunek, który w najbliższym czasie na pewno będzie się rozwijał i stwarzał możliwości do znalezienia dobrze płatnej pracy.

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.