Przejdź do głównej treści

Jakich specjalistów poszukuje współczesny rynek pracy?

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Poszukiwanie satysfakcjonującej pracy może być trudnym zadaniem. Jednak odpowiednie kwalifikacje znacznie ułatwiają ten proces. Warto wiedzieć, jakie branże rozwijają się najszybciej i których specjalistów najczęściej poszukują pracodawcy. Zobacz, jakie kwalifikacje pozwolą Ci szybko znaleźć pracę!

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Zawody, które jeszcze do niedawna uchodziły za najbardziej prestiżowe, tracą na wartości. Pojawia się także sporo nowych stanowisk związanych np. z postępem technologii informatycznych czy wzrostem znaczenia marketingu. Warto wiedzieć np. jakie studia skończyć w Słupsku, aby przebierać w ofertach pracy. Do wielu zawodów możesz przygotować się samodzielnie, wystarczy motywacja i zaangażowanie. Jacy specjaliści są najczęściej poszukiwani?

Lokalna specyfika rynku pracy

Warto pamiętać, że nie wszędzie poszukiwani są tacy sami specjaliści. Wiele zależy od lokalnej specyfiki – tego, jakie gałęzie biznesu dominują w okolicy. Dlatego ogłoszenia od pracodawców będą różne w zależności od regionu. Warto przeanalizować np. rynek pracy w Bełchatowie – co ma do zaoferowania? Z pewnością będzie różnił się od pobliskiej Łodzi. W przypadku lokalnych rynków pracy należy zwrócić uwagę na to, jaką branżę reprezentują największe przedsiębiorstwa w okolicy.

Branża IT – zawsze w czołówce poszukiwanych zawodów

Do obszarów, które odnotowują największe zapotrzebowanie na pracowników, należy branża IT. To bardzo szeroka gama zawodów – należą do niej zarówno projektanci stron internetowych, programiści, czy administratorzy baz danych, jak i specjaliści od cyberbezpieczeństwa czy tworzenia nowych technologii. Wiele z nich uchodzi za bardzo dobrze płatne. To zdecydowanie najszybciej rozwijająca się branża, dalszego jej wzrostu można się spodziewać również w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że praca w IT wiąże się z koniecznością nieustannego doszkalania – nowe technologie i problemy pojawiają się niemal codziennie. Praca w IT może być również dobrym pomysłem na przebranżowienie. Wiele umiejętności można zdobyć samodzielnie, korzystając z darmowych materiałów.

Zawody medyczne – czy nadal jest na nie zapotrzebowanie?

Wiele ogłoszeń o pracę dotyczy także przedstawicieli zawodów medycznych – głównie lekarzy i pielęgniarek. Poszukiwani są oni w każdym regionie Polski. Wysokość wynagrodzenia w tej branży zależy od wielu czynników – jednym z nich jest miejsce pracy. W przypadku takich specjalistów, zwłaszcza w sektorze publicznym, warunki finansowe nie zawsze są satysfakcjonujące.

Marketing – czy warto stawiać na ten kierunek?

Na współczesnym rynku pracy wciąż poszukiwani są także specjaliści od marketingu. Ta branża w ostatnim czasie przeszła bardzo dynamiczną transformację. Miała ona związek np. ze zmianą w sposobach spędzania wolnego czasu i wpływie, jaki na branżę reklamową wywierają media społecznościowe. To kierunek, który w najbliższym czasie na pewno będzie się rozwijał i stwarzał możliwości do znalezienia dobrze płatnej pracy.

Polska przygotowuje się do jednej z największych zmian w systemie gospodarowania odpadami – od 1 października br. zacznie obowiązywać system kaucyjny. Wprowadzenie kaucji na butelki PET, puszki aluminiowe i szklane butelki wielorazowe ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości…
Komisja Europejska zapowiedziała nałożenie ceł na amerykańskie produkty w reakcji na wejście w życie ceł USA na stal i aluminium. Unijne cła o wartości 26 mld zł wejdą w życie 1 kwietnia, a w pełni zostaną wdrożone od 13 kwietnia. Donald Trump już zapowiada, że na to odpowie. – Wchodzimy w etap woj…
Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, od stycznia do listopada 2024 roku wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 10,095 mld zł.
Badania pokazują, że Polacy cenią bliskość natury bardziej niż sąsiedztwo aptek czy żłobków. – Aby zapewnić kontakt z naturą, osiedla powinny być rozplanowane z dużym poszanowaniem środowiska – podkreślają eksperci z APA Wojciechowski Architekci, projektanci osiedla Onelife w warszawskim Powsinie.
Deregulacja pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki. Uproszczenie przepisów i zmniejszenie biurokracji to czynniki, które mogą się przyczynić do wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej – wynika z analiz Bus…
Rynek piwa skurczył się w 2024 roku o prawie 2 proc. To m.in. efekt wzrostu średniej ceny tego alkoholu, która jest dziś o ponad 40 proc. wyższa niż w 2019 roku.
Planowane podwyżki akcyzy mogą doprowadzić do wycofania części produktów z rynku, a eksperci zwracają uwagę na szereg nieprawidłowości dotyczących projektu i sposobu ich procedowania. Zdaniem dr. hab. Krzysztofa Koźmińskiego, kierownika Centrum Oceny Skutków Regulacji, regulacja może naruszać klucz…