Skip to main content


Ile dni wolnych czeka na pracowników w 2023 roku?

Nawet gdy pracownik jest oddany swoim obowiązkom i z przyjemnością chodzi do pracy, czeka na dni wolne od pracy. Są one bardzo ważne, ponieważ im lepiej pracownik wypocznie, tym efektywniej będzie pracował. Ile dni wolnych czeka na pracowników w 2023 roku? Od czego zależy, czy faktycznie pracownik nie będzie musiał iść do pracy?

Dni wolne od pracy - komu przysługują?

Według kalendarza, w 2023 roku zatrudnione osoby przepracują 250 dni. Z czego to wynika? W ciągu roku kalendarzowego przeciętnie pracujemy od poniedziałku do piątku. Jednak każde święto, które przypada w te dni, obniża wymiar czasu pracy. Nie oznacza to jednak, że każdy pracownik otrzyma dni wolne od pracy, gdy tak wynika z kalendarza. Kto nie może liczyć na odpoczynek? Z pewnością będzie to część pracowników szpitali, maszynistów, kierowców autobusów, policjantów czy strażaków. Nie oznacza to, że dzień wolny im po prostu przepada. Otrzymują oni wolne według wcześniej ustalonego grafiku, który jest tworzony na podstawie obliczonego wymiaru czasu pracy. Więcej informacji można znaleźć na stronie poradnikpracownika.pl.

Kalendarz dni wolnych od pracy

Co roku otrzymujemy kilkanaście dni ustawowo wolnych od pracy, takich jak Święto Konstytucji 3 Maja czy Wszystkich Świętych. W 2023 roku kalendarz dni wolnych od pracy wygląda tak:

  • Nowy Rok (1 stycznia) - niedziela,
  • Trzech Króli (6 stycznia) - piątek,
  • Wielkanoc (9 kwietnia) - niedziela,
  • poniedziałek wielkanocny (10 kwietnia) - poniedziałek,
  • święto pracy (1 maja) - poniedziałek,
  • Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja) - środa,
  • Boże Ciało (8 czerwca) - czwartek,
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) - wtorek,
  • Wszystkich Świętych (1 listopada) - środa,
  • Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) - sobota,
  • Boże Narodzenie (25-26 grudnia) - poniedziałek i wtorek.

Dwa święta wypadają w niedzielę, co oznacza, że pracodawca nie ma obowiązku oddania dnia wolnego. Oznacza to, że pracownicy stracą dwa dni odpoczynku. Za to za święta przypadające w sobotę (w 2023 roku jest to Narodowe Święto Niepodległości) przysługują pracownikowi dodatkowe dni wolne od pracy

Ile długich weekendów wypada w 2023 roku?

Dzięki temu, że niektóre dni wolne od pracy wypadają w poniedziałek lub piątek, pracownicy zyskują kilka długich weekendów. Pierwszy z nich przypada na początek roku - od 6. do 8. stycznia. Kolejny długi weekend ma miejsce w kwietniu przy okazji świąt Wielkiej Nocy, a następny od 29. kwietnia do 1. maja. Najdłuższy odpoczynek czeka w grudniu, gdy - dzięki Bożemu Narodzeniu - będzie on trwał od 23. do 26. grudnia.

To jednak nie wszystkie dostępne opcje. Jeśli pracownik ma możliwość zaplanowania urlopu zgodnie ze swoimi potrzebami, może przedłużyć sobie chociażby majowy weekend. Korzystając z urlopu wypoczynkowego 2. maja, zyska on weekend od 29. kwietnia aż do 3. maja. Podobna sytuacja ma miejsce w czerwcu. Jeśli pracownik będzie wnioskować o urlop wypoczynkowy 9. czerwca, otrzyma długi weekend od czwartku do niedzieli. Ostatnia szansa przypada na sierpień. Biorąc dzień wolny 14. sierpnia, zyska on czas na odpoczynek od 12. do 15. sierpnia. 

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.