Przejdź do głównej treści


Niepozorna branża nabiera rozpędu. Zawody, które w przyszłości nie będą narzekać na brak pracy

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Specjalizacja to słowo klucz w dzisiejszych czasach, jeśli chodzi o rynek pracy. Wśród najbardziej deficytowych zawodów w Polsce są zawody z branży budowlanej, medyczno-opiekuńczej i produkcyjnej. Wciąż brakuje elektryków, stolarzy i innych fachowców. Wśród perspektywicznych pod względem pracy branż, wymieniane jest również chłodnictwo i klimatyzacja.

Branża od lat dynamicznie się rozwija. Zatrudnienie czeka w różnych gałęziach gospodarki i na różnych stanowiskach. Możliwości pracy jest wiele, a samo przygotowanie do zawodu trwa zaledwie 1,5 roku.

Technik chłodnictwa i klimatyzacji w 1,5 roku

Technik klimatyzacji zaliczany jest do zawodów przyszłościowych. Dlaczego? Regulacja temperatury obecna jest już praktycznie wszędzie. W praktycznie każdym budynku publicznym, w firmach oraz w wielu domach stoją klimatyzatory. Ktoś musi zajmować się ich montażem, serwisem, naprawą. Chłodnictwo i klimatyzacja to duży kawałek gospodarki, który stwarza liczne możliwości pracy.

Zanim jednak etat, konieczne jest uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu. Najkrótszą i najszybszą drogą jest kurs. Trwa on trzy semestry. Na przykładzie Szkoły Partnerskiej Viessmann (sprawdź: https://zawodchlodnictwo.pl/), pierwszy etap nauki dotyczy urządzeń chłodniczych i trwa rok. Kończy się egzaminem. Drugi etap nauki trwa pół roku i również kończy się egzaminem. Dodatkowo w tej szkole słuchacze mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z montażu urządzeń marki Viessmann, zyskując kolejne uprawniania.

Dla zapracowanych, dla liczących pieniądze i dla lubiących wygodę z pewnością dogodną opcją będzie kurs online. Dzięki niemu można zaoszczędzić pieniądze i czas na dojazdach. Wykłady w Szkole Partnerskiej Viessmann organizowane są online, a przy tym nie ma większych wymagań sprzętowych. Wystarczy laptop i najlepiej stałe łącze.

Dlaczego opłaca się pójść w stronę regulacji temperatury?

Po pierwsze to różne opcje pracy, począwszy od etatu, a skończywszy na własnej działalności gospodarczej. Można pracować na samodzielnym stanowisku albo być członkiem zespołu. Zatrudnienie oferują serwisy klimatyzacji, firmy budowlane, biura projektowe, hurtownie sprzedające urządzenia chłodnicze i firmy, które je produkują.

Kolejna kwestia to technik chłodnictwa i klimatyzacji zarobki - czy opłaca się kształcić w tym kierunku? Niedobór wykwalifikowanych pracowników sprawia, że pracodawcy są skłonni już na wstępie zaoferować dobre warunki pracy. Poza tym wiele opcji zatrudnienia, jak i samozatrudnienie stwarzają liczne możliwości zarabiania dobrych pieniędzy.

Po trzecie branża dynamicznie się rozwija, czeka na wykwalifikowanych pracowników. Technik chłodnictwa klimatyzacji uznawany jest za zawód przyszłościowy, czyli absolwenci nie będą zasilać grona bezrobotnych.

Kurs technik chłodnictwa i klimatyzacji odbywa się w trybie zaocznym, w związku z czym bez problemu można połączyć naukę z pracą na etacie i rodziną.

Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
Samoobsługa pracownicza to stosunkowo nowe pojęcie, które wiąże się bezpośrednio z outsourcingiem kadr i płac.
Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń. Rekordowy wzrost cen masła utrzyma się przed świętami.
Etykiety już dawno przestały pełnić jedynie funkcję informacyjną. Dziś to doskonałe narzędzie marketingowe, będące w stanie znacznie wpłynąć na postrzeganie marki.
Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, któr...
Ceny prądu dla gospodarstw domowych po 1 stycznia 2025 roku pozostaną na dotychczasowym poziomie - informuje w social mediach Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Samoobsługa pracownicza to stosunkowo nowe pojęcie, które wiąże się bezpośrednio z outsourcingiem kadr i płac.