Skip to main content


Obcokrajowcy w Wielkopolsce i w kraju

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec kwietnia br. wyniosła ponad 780 tys., w Wielkopolsce było to 86 tys.

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w kwietniu 2021 r. 780,5 tys. i  wzrosła w stosunku do lutego 2020 r. o 110,3 tys., a w stosunku do marca 2021 r. – o 14,5 tys. Największy wzrost w stosunku do marca br. odnotowano w przypadku obywateli Ukrainy – o 10,3 tys.

Dla porównania, w 2016 r. liczba zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS obcokrajowców przekraczała 237 tysięcy. Obecnie jest ich już ponad 780 tysięcy. Większość z nich (ok. 454 tys.) to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Kolejne ponad 22 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą albo współpracuje przy jej prowadzeniu.

W Wielkopolsce ZUS ubezpiecza 86 tysięcy obcokrajowców (w 2016 r. było ich 21,5 tysiąca). Największą grupę wśród nich stanowią Ukraińcy (ponad 70 tys.), Białorusini (przeszło 4 tys.), Gruzini (2,3 tys.) oraz obywatele Mołdawii (1,3 tys.). Większość z nich ma umowę o pracę.

W drugim kwartale 2020 r., z powodu pandemii, zanotowaliśmy ostry spadek liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w naszym kraju – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Natomiast, w drugiej połowie 2020 r. ponownie wzrosła liczba obcokrajowców i to wzrosła do najwyższego w historii poziomu.

Kraj/Oddział ZUS

I Oddział w Poznaniu

II Oddział w Poznaniu

Oddział w Pile

Oddział Ostrów Wlkp.

Ukraina

30 827

16 569

3 510

19 246

Białoruś

2 275

1 054

167

590

Gruzja

1 056

476

41

705

Mołdawia

473

445

39

367

 

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.