Skip to main content


Rynek magazynowy w Polsce wciąż rośnie w siłę

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Liczne raporty nie pozostawiają złudzeń - polski rynek magazynowy od kilku lat rośnie w siłę. W pierwszym kwartale bieżącego roku całkowite zasoby powierzchni magazynowej w naszym kraju wzrosły do blisko 16,5 miliona mkw. Powierzchnie magazynowo-przemysłowe pojawiają się w coraz to nowszych lokalizacjach.

Stale rosnące zainteresowanie

Polski rynek magazynowy jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem nieruchomości w kraju. Czemu to zawdzięczamy? Przede wszystkim branżom, które napędzają popyt na tego typu obiekty. Chodzi tu głównie o e-commerce, czyli handel elektroniczny. Najprościej mówiąc, robienie zakupów w internecie z roku na rok bije rekordy popularności i stało się już znakiem naszych czasów. W efekcie stale rozwijające się firmy chcą inwestować w nowe powierzchnie magazynowe, w coraz to nowszych lokalizacjach. Dlatego też deweloperzy tak chętnie realizują tego typu inwestycje. Jak wynika z danych serwisu industrial.pl, tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku w 22 projektach powstało 506 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych. Dzięki temu całkowite zasoby wzrosły do 16,3 miliona mkw. Popyt na tego rodzaju nieruchomości wyniósł 944 tys. mkw. 74% tej wartości stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje, a 26% – renegocjacje. Gdzie powstało najwięcej obiektów? Przede wszystkim w Olsztynku, na rynku wrocławskim oraz w centralnej części naszego kraju. Dużym zainteresowaniem cieszą się też Kielce, Rzeszów, Lublin, Trójmiasto, Szczecin czy region województwa lubuskiego. Warto również wspomnieć, że na koniec czerwca bieżącego roku wciąż budowano w 70 projektach inwestycyjnych aż 2,24 miliona mkw. powierzchni magazynowych.

Taniej niż u sąsiadów

Czy w związku z tym, że zainteresowanie powierzchniami magazynowymi stale rośnie, czynsze w tego typu obiektach poszybowały w górę? Nie. W porównaniu do roku ubiegłego albo pozostały na niezmienionym poziomie, albo delikatnie wzrosły. Różnice te nie są jednak diametralne. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizację – w tych najlepszych rzeczywiście deweloperzy niechętnie negocjują ceny czynszów. Gdzie zapłacimy zatem najwięcej? Bez wątpienia w stolicy. W przypadku niewielkich powierzchni magazynowych typu SBU (small business unit) zapłacimy od 4,35 do 5,25 EUR/mkw./miesiąc. W przypadku powierzchni typu „big box” czynsze zaczynają się od 2,40-3,70 EUR/mkw./miesiąc. Warto jednak podkreślić, że nawet najwyższe krajowe stawki są wciąż niższe niż te w Czechach, Rumunii, na Słowacji czy Węgrzech. Z tego też powodu nasz kraj przyciąga coraz większą liczbę zagranicznych inwestorów.

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.