Skip to main content

Faktoring nie tylko dla dużych firm i korporacji

| tekst sponsorowany | Finanse

Już w 2015 roku 7095 przedsiębiorstw korzystało z usług firm faktoringowych (tzw. faktorów). To przełożyło się na wartość obrotów na rynku faktoringu w Polsce wynoszącą niemal 150 zł mld rocznie! To stosunkowo nowa branża na polskim rynku, ale prężnie się rozwija i otwiera się na kolejne sektory gospodarcze.

 

Wszystko dla konkurencji – czyli o odroczonym terminie płatności

Aby utrzymać się na rynku, przedsiębiorca musi podjąć odpowiednie kroki, by jego firma była atrakcyjna na tle rywali. Szczególnie jest to ważne, jeśli przedsiębiorstwo dopiero się rozwija lub jest z segmentu mikro- i małych przedsiębiorstw. Rozwiązania mogą być różne, m.in.: reklama i inne działania wizerunkowe, niższe ceny czy program dla stałych klientów B2B.

Niebezpiecznym, choć niezwykle atrakcyjnym dla kontrahentów sposobem do przyciągnięcia klientów jest odroczony termin płatności – może zostać wyznaczony na miesiąc, kwartał albo nawet pół roku później. Płatnik faktury się cieszy, ponieważ towar czy usługą ma odebraną, a zapłacić za nią będzie mógł dużo później. Z drugiej strony przedsiębiorca już nie ma tak przyjemnej sytuacji, gdyż musi opłacić swoje wydatki. Jednak na fundusze, za których pomocą mógłby to zrobić, musi poczekać – a z pustego i Salomon nie naleje.

Rozwiązanie – faktoring

Pojawienie się faktoringu na rynku okazało się idealnym panaceum na zatory finansowe ze względu na odroczone terminy płatności. Działa to niezwykle prosto. Wystawca faktur (tzw. faktorant) zawiera umowę z faktorem o przekazywanie faktur z odroczonym terminem płatności. O tym fakcie następnie informuje swojego kontrahenta – odbiorcę faktur. W zamian za przekazanie faktur przedsiębiorca otrzymuje od firmy faktoringowej zapłatę w wysokości wartości faktur pomniejszonej o pewną jej część (zwykle 10-20%).

Od chwili przekazania faktur odpowiedzialność za odebranie należności spada na faktorze. Problem jednak może się pojawić, jeśli kontrahent nie uiści zapłaty. Wtedy wszystko zależy od umowy faktoringu – może być pełny lub z regresem. W pierwszym przypadku odpowiedzialność nadal spoczywa na faktorze, w drugim faktorant będzie zmuszony do zwrotu otrzymanych środków.

Branża faktoringu dzieli się na dwa segmenty: dla dużych i średnich firm oraz dla małych przedsiębiorstw.

Mikrofaktoring

Na rynku już jakiś czas temu pojawił się faktoring dla małych firm. Nie jest on obostrzony tak wieloma ograniczeniami jak ten standardowy, który wymaga odpowiedniej liczby kontrahentów, minimalnego poziomu obrotów i spełnienia wielu innych warunków. Dzięki temu nawet mikroprzedsiębiorstwa są w stanie skorzystać z tego typu usługi. Rzadko mikrofaktoring działa na zasadzie długoterminowych umów, a częściej w formie wykupu pojedynczych faktur. Dzięki temu małe przedsiębiorstwa nie muszą od razu podejmować długoterminowych, poważnych decyzji.

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...