Skip to main content

Chwilówki - czy interfejs może wpłynąć na podjęcie decyzji?

| tekst sponosowany | Finanse

profits 618372 640

 

Jest takie pojęcie w psychologii, które nazywane jest "obciążeniem poznawczym" i dotyczy efektu nagromadzenia się w umyśle nadmiaru informacji - czasem jednorazowego, czasem w dłuższym okresie. Niektórzy z nas (i to niekoniecznie osoby starsze) nierzadko z niepokojem zastanawiają się nad sobą, czy przypadkiem nie mają problemu z pamięcią, ponieważ nie potrafią nagle przypomnieć imienia osoby, która im się przed chwilą przedstawiła - czy nie jest to najzwyklejsza skleroza?

Jednak nie tym na ogół należy się niepokoić, ponieważ dzięki (a może na skutek) lawinowego rozwoju mediów, zwłaszcza stosujących język obrazkowy, nasz umysł nie jest w stanie wychwycić wszystkiego. Stąd kłopoty z przypomnieniem sobie najprostszych rzeczy.

Zasada wzajemności w interfejsie

Wyjaśniając najprostszym językiem - jeśli ktoś nam zrobi coś dobrego, to i nam trudno jest odmówić pozytywnego rewanżu. W odniesieniu do programów komputerowych lub internetu coraz częściej używa się określenia, że grafika lub interfejs mogą być "przyjazne". Choć tu przyjazne oznacza przede wszystkim, że jest łatwe w obsłudze i przyciągające grafiką lub kolorystyką. Zatem, jeśli ktoś nas w tym aspekcie potraktował miło, to staramy się pozytywnie zareagować.

Dlatego projekty stron i interfejsy mimo wszystko poddają się pewnej uniformizacji w aspekcie graficznej prostoty - choćby unikania podcieni i zbędnych udziwnień.

Jak wobec tego to robią pożyczkodawcy?

Konkretnie w aspekcie niebywałego powodzenia pożyczek chwilówek - w jaki sposób firmy pożyczkowe przyciągają klienta? Jakie stosują formularze i jak ułatwiają klientowi szybką orientację?

By to sprawdzić samemu, wystarczy wejść na którąś z porównywarek finansowych, konkretnie na rankingi banków i firm pożyczkowych. Najważniejsze będą te od góry, bowiem przyciągnęli największą ilość klientów.

Okazuje się, że od Filarum.pl poprzez NetCerdit, do Vivusa (i oczywiście dalej) wszystkie firmy stosują proste suwaki, których działanie może pojąć nawet półanalfabeta. Na dodatek kolorystyka interfejsu jest prosta, nie zagmatwana. Formularze po otwarciu też są przystępne.

Znane firmy z dużą klientelą unikają pułapek pisanych małym drukiem, tym bardziej, ze ten proceder znacznie się zmniejszył po wejściu w życie nowej ustawy regulującej działalność pożyczkowych firm pozabankowych.

Aby tę zasadę wzajemności wzmocnić, podczas oglądu interfejsu na niektórych portalach pojawia się wyskakujące okienko z propozycją rozmowy.

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...