Jaką formę opodatkowania wybrać?

ib 600x400 obrotomierz 1

Chcesz założyć własną firmę? Zanim dokonasz jej rejestracji, musisz wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Sprawdź, jakie masz możliwości oraz poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

O wybranej formie opodatkowania musisz poinformować urząd skarbowy - w momencie wypełniania wniosku CEiDG. Dlatego decyzję należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem procesu rejestracji działalności.

  • Zasady ogólne - skala podatkowa

Jest to najczęściej wybierana przez przedsiębiorców forma opodatkowania. Opodatkowaniu ulega dochód (obliczany z różnicy między przychodem a kosztami uzyskania przychodu) zgodnie ze dwustopniową skalą (18% lub 32%).

Zaletą takiego rozwiązania jest brak uiszczenia podatku, gdy przedsiębiorca w danym okresie nie osiąga przychodu lub wysokość dochodu jest mniejsza niż 3091 zł.

  • Podatek liniowy

Jest to forma opodatkowania, w przypadku której dochód (przychody - koszty) opodatkowany jest jedną stałą stawką podatku (19%). Nie ma tutaj znaczenia wysokość dochodu.

To świetne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie dochody - w przypadku zasad ogólnych wkroczyliby już w II próg skali podatkowej.

  • Karta podatkowa

Jest to zryczałtowana forma opodatkowania, ponieważ wartość podatku nie stanowi odzwierciedlenia osiąganych przychodów. Stawka karty podatkowej zależy m.in. od: rodzaju wykonywanych usług, wielkości zatrudnienia, wieku podatnika.

  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jest to dość specyficzna forma opodatkowania, w której nie ma możliwości pomniejszenia osiąganych przychodów o koszty ich uzyskania. Atutem takiego rozwiązania są jednak dość niskie stawki ryczałtu wynoszące: 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%, 20%. Wybór stawki uzależniony jest od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.

Po pomoc do biura rachunkowego

Nie wiesz, jaka forma opodatkowania będzie dla ciebie najbardziej korzystna? Mimo że raz w roku możesz ją zmienić (masz czas do 20 stycznia każdego roku), warto zdać się na opinię specjalistów. Biuro prowadzące rachunkowość pomoże dobrać odpowiednią formę - dostosowaną do potrzeb oraz branży. Skorzystaj więc z usług, by mieć pewność trafnego wyboru.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież