Skip to main content

Jaką formę opodatkowania wybrać?

| tekst zewnętrzny | Finanse

ib 600x400 obrotomierz 1

Chcesz założyć własną firmę? Zanim dokonasz jej rejestracji, musisz wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Sprawdź, jakie masz możliwości oraz poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

O wybranej formie opodatkowania musisz poinformować urząd skarbowy - w momencie wypełniania wniosku CEiDG. Dlatego decyzję należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem procesu rejestracji działalności.

  • Zasady ogólne - skala podatkowa

Jest to najczęściej wybierana przez przedsiębiorców forma opodatkowania. Opodatkowaniu ulega dochód (obliczany z różnicy między przychodem a kosztami uzyskania przychodu) zgodnie ze dwustopniową skalą (18% lub 32%).

Zaletą takiego rozwiązania jest brak uiszczenia podatku, gdy przedsiębiorca w danym okresie nie osiąga przychodu lub wysokość dochodu jest mniejsza niż 3091 zł.

  • Podatek liniowy

Jest to forma opodatkowania, w przypadku której dochód (przychody - koszty) opodatkowany jest jedną stałą stawką podatku (19%). Nie ma tutaj znaczenia wysokość dochodu.

To świetne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie dochody - w przypadku zasad ogólnych wkroczyliby już w II próg skali podatkowej.

  • Karta podatkowa

Jest to zryczałtowana forma opodatkowania, ponieważ wartość podatku nie stanowi odzwierciedlenia osiąganych przychodów. Stawka karty podatkowej zależy m.in. od: rodzaju wykonywanych usług, wielkości zatrudnienia, wieku podatnika.

  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jest to dość specyficzna forma opodatkowania, w której nie ma możliwości pomniejszenia osiąganych przychodów o koszty ich uzyskania. Atutem takiego rozwiązania są jednak dość niskie stawki ryczałtu wynoszące: 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%, 20%. Wybór stawki uzależniony jest od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.

Po pomoc do biura rachunkowego

Nie wiesz, jaka forma opodatkowania będzie dla ciebie najbardziej korzystna? Mimo że raz w roku możesz ją zmienić (masz czas do 20 stycznia każdego roku), warto zdać się na opinię specjalistów. Biuro prowadzące rachunkowość pomoże dobrać odpowiednią formę - dostosowaną do potrzeb oraz branży. Skorzystaj więc z usług, by mieć pewność trafnego wyboru.

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...