Jaką formę opodatkowania wybrać?
Chcesz założyć własną firmę? Zanim dokonasz jej rejestracji, musisz wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Sprawdź, jakie masz możliwości oraz poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
O wybranej formie opodatkowania musisz poinformować urząd skarbowy - w momencie wypełniania wniosku CEiDG. Dlatego decyzję należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem procesu rejestracji działalności.
- Zasady ogólne - skala podatkowa
Jest to najczęściej wybierana przez przedsiębiorców forma opodatkowania. Opodatkowaniu ulega dochód (obliczany z różnicy między przychodem a kosztami uzyskania przychodu) zgodnie ze dwustopniową skalą (18% lub 32%).
Zaletą takiego rozwiązania jest brak uiszczenia podatku, gdy przedsiębiorca w danym okresie nie osiąga przychodu lub wysokość dochodu jest mniejsza niż 3091 zł.
- Podatek liniowy
Jest to forma opodatkowania, w przypadku której dochód (przychody - koszty) opodatkowany jest jedną stałą stawką podatku (19%). Nie ma tutaj znaczenia wysokość dochodu.
To świetne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie dochody - w przypadku zasad ogólnych wkroczyliby już w II próg skali podatkowej.
- Karta podatkowa
Jest to zryczałtowana forma opodatkowania, ponieważ wartość podatku nie stanowi odzwierciedlenia osiąganych przychodów. Stawka karty podatkowej zależy m.in. od: rodzaju wykonywanych usług, wielkości zatrudnienia, wieku podatnika.
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Jest to dość specyficzna forma opodatkowania, w której nie ma możliwości pomniejszenia osiąganych przychodów o koszty ich uzyskania. Atutem takiego rozwiązania są jednak dość niskie stawki ryczałtu wynoszące: 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%, 20%. Wybór stawki uzależniony jest od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.
Po pomoc do biura rachunkowego
Nie wiesz, jaka forma opodatkowania będzie dla ciebie najbardziej korzystna? Mimo że raz w roku możesz ją zmienić (masz czas do 20 stycznia każdego roku), warto zdać się na opinię specjalistów. Biuro prowadzące rachunkowość pomoże dobrać odpowiednią formę - dostosowaną do potrzeb oraz branży. Skorzystaj więc z usług, by mieć pewność trafnego wyboru.