Przejdź do głównej treści

Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 roku

| Marcin | Finanse

Sejm przyjął ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF do 1 lutego 2026 r. 

W kolejnym etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje dwuetapowe wprowadzenie obowiązku. W związku z przesunięciem daty rozpoczęcia obowiązywania Krajowego Systemu e-Faktur, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o podzieleniu prac legislacyjnych na dwie części.

W projekcie legislacyjnym Ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowej e-faktury: .

  • 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł., .
  • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy zyskali więcej czasu „Przedsiębiorcy mają więcej czasu na zapoznanie się z darmowymi narzędziami stworzonymi przez resort: Aplikacją Podatnika oraz e-mikrofirmą. Niebawem ma się pojawić Aplikacja Mobilna KSeF, która umożliwi wystawianie podstawowych faktur, ich korekt, a także pozwoli na podgląd faktur wystawionych i otrzymanych w KSeF.” – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu – Małgorzata Spychała - Szuszczyńska.

Na dzień dzisiejszy nic się nie zmienia w procesie wystawiania przez przedsiębiorców faktur. Nadal mogą oni korzystać z dotychczasowych narzędzi i rozwiązań. Od stycznia 2025 roku zostanie uruchomiona specjalna infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dla spraw związanych z KSeF.

Pracownicy urzędów skarbowych chętnie odpowiedzą na pytania związane z działalnością systemu. Aby nie tracić czasu i nie stać w kolejce, warto umówić się na wizytę w urzędzie na konkretny dzień i godzinę, za pomocą formularza na stronie internetowej. Można przy tym dodać komentarz i wskazać, że tematem spotkania jest uzyskanie informacji nt. KSeF.

źródło:  Krajowej Informacji Skarbowej

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procen…
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach  zaprasza do udziału w cyklu spotkań informacyjnych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Pierwsze spotkanie w temacie – Wprowadzenie o Krajowego Systemu e-Faktur - odbędzie się 14 lipca br., w godz. od 10:00 do 11:30, na platformie TEAMS.
– ​Polska należy do siedmiu krajów UE, które do tej pory nie wprowadziły jeszcze euro. 
Rozpoczyna się sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że mogą znacząco obniżyć koszty swojego kredytu, a nawet odzyskać część wpłaconych pieniędzy. Wszystko dzięki instytucji prawnej znanej jako sankcja kredytu darmowego (SKD). Choć mechanizm ten istnieje w polskim prawie od lat, dopiero niedawno zaczęto z nie…
Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.