Skip to main content

Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 roku

| Marcin | Finanse

Sejm przyjął ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF do 1 lutego 2026 r. 

W kolejnym etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje dwuetapowe wprowadzenie obowiązku. W związku z przesunięciem daty rozpoczęcia obowiązywania Krajowego Systemu e-Faktur, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o podzieleniu prac legislacyjnych na dwie części.

W projekcie legislacyjnym Ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowej e-faktury: .

  • 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł., .
  • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy zyskali więcej czasu „Przedsiębiorcy mają więcej czasu na zapoznanie się z darmowymi narzędziami stworzonymi przez resort: Aplikacją Podatnika oraz e-mikrofirmą. Niebawem ma się pojawić Aplikacja Mobilna KSeF, która umożliwi wystawianie podstawowych faktur, ich korekt, a także pozwoli na podgląd faktur wystawionych i otrzymanych w KSeF.” – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu – Małgorzata Spychała - Szuszczyńska.

Na dzień dzisiejszy nic się nie zmienia w procesie wystawiania przez przedsiębiorców faktur. Nadal mogą oni korzystać z dotychczasowych narzędzi i rozwiązań. Od stycznia 2025 roku zostanie uruchomiona specjalna infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dla spraw związanych z KSeF.

Pracownicy urzędów skarbowych chętnie odpowiedzą na pytania związane z działalnością systemu. Aby nie tracić czasu i nie stać w kolejce, warto umówić się na wizytę w urzędzie na konkretny dzień i godzinę, za pomocą formularza na stronie internetowej. Można przy tym dodać komentarz i wskazać, że tematem spotkania jest uzyskanie informacji nt. KSeF.

źródło:  Krajowej Informacji Skarbowej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło.
Podważenie WIBOR-u na masową skalę doprowadziłoby do załamania polskiego systemu bankowego, który jest pierwszym źródłem finansowania dla osób fizycznych i przedsiębiorców w Polsce - wskazał Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, podczas debaty „WIBOR - najważniejszy wskaźnik referencyjn...
Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.