Przejdź do głównej treści


Czym jest KSeF i jakie daje możliwości?

| Marcin | Finanse

Krajowy System e-Faktur to narzędzie, które już od dawna intryguje wielu przedsiębiorców. To ogólnopolski program informatyczny, który pozwala na wystawianie i odbierane faktur strukturalnych. Co ciekawe, jeżeli już teraz postawimy na korzystanie z systemu, będziemy mogli liczyć na korzyści podatkowe! Czym jest KSeF i jakie daje możliwości? Co trzeba wiedzieć o tym narzędziu?

Krajowy System e-Faktur

Warto zauważyć, że Krajowy System e-Faktur jest nowoczesnym systemem komputerowym, który już za jakiś czas ma stać się obowiązkowy dla przedsiębiorców. Dzięki niemu można generować i udostępniać faktury ustrukturyzowane w jednym miejscu, co wpływa na centralizację procesu rejestracji faktur w obrocie gospodarczym. Bez wątpienia trzeba docenić to, że przesyłanie faktur sprzedaży staje się znacznie szybsze i łatwiejsze. Poza tym KSeF posiada funkcję zarządzania uprawnieniami, tak aby skutecznie zapewniać zabezpieczenie dostępu do danych. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Od kiedy program ten stanie się obowiązkowy? Aktualnie z KSeF można korzystać dobrowolnie, a obowiązek korzystania miał wejść w życie od początku lipca dla czynnych podatników VAT oraz od 1 stycznia 2025 dla podatników zwolnionych z VAT. Na początku roku Ministerstwo Finansów podało do informacji fakt, że termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF zostaje przesunięty. To oznacza, że do końca 2024 przedsiębiorcy nie muszą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie zapominajmy o tym, że obowiązek wystawiania faktur w tym systemie nie odnosi się do wszystkich dokumentów. Zwolnione są bowiem faktury wystawiane:

  • Przez podatnika nieposiadającego działalności na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia firmy na terytoriim kraju, a miejsce to nie uczestniczy w dostawie towarów i usług, dla których wystawiono fakturę
  • Przez podatnika nieposiadające siedziby działalności i stałego miejsca prowadzenia firmy na terytorium kraju
  • Przez podatnika korzystającego ze szczególnych procedur, wskazanych w przepisach prawnych
  • W razie udokumentowanych towarów, określonych w dodatkowym rozporządzeniu
  • Na rzecz nabywcy towarów będącego osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej

W drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw finansów publicznych ma możliwość określenia przypadków, w których podatnik nie musi wystawiać faktur w ramach Krajowego Systemu e-Faktur. W tej sytuacji uwzględnia się przeciwdziałanie nadużyciom dotyczącym unikania prawidłowego dokumentowania czynności, zapewnienie szczególnych sposobów dokumentowania czynności przez podatników, specyfikę działalności związanej z rodzajem czynności i liczbą wymagającą udokumentowania, czy też możliwości techniczno-organizacyjne dotyczące dokumentowania czynności przez podatnika. 

Jak działa Krajowy System e-Faktur?

KSeF pozwala użytkownikom wystawiać faktury strukturalne w formacie XML, poprzez zintegrowany program finansowo-księgowy. System ma na celu sprawdzać, czy dokument jest zgodny ze standardami, a następnie nadaje mu unikalny numer. Wystawca z kolei otrzymuje UPO - urzędowe poświadczenie odbioru dokumentu. Niezwykle istotne jest to, że odbiorca faktury ma dostęp za pomocą uwierzytelnienia się w KSeF lub podania odpowiednich danych, dotyczących faktury (jest to tak zwany dostęp anonimowy).

Odbiorca faktury powinien zaakceptować fakt otrzymywania faktur strukturalnych za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur. Jednakże sposoby wyrażenia zgody nie zostały dokładnie określone w przepisach, co daje odbiorcy dużą dowolność. Jeśli jednak nie wyrazi on zgody, wystawca nadal ma możliwość korzystania z KSeF, jednak powinien udostępniać dokumentację w tradycyjny sposób (elektronicznie lub papierowo). Nie zapominajmy o tym, że nabywca może zgodzić się na otrzymywanie elektronicznych faktur nawet wtedy, gdy nie wyraził zgody na otrzymywanie faktur w KSeF. Warto na bieżąco obserwować wszelkie zmiany w przepisach i już teraz zapoznać się z tym nowoczesnym systemem. 

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.