Skip to main content

Jak rozliczyć w Polsce emeryturę zagraniczna z USA?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Rozliczenie emerytury zagranicznej w Polsce jest procesem, który wymaga od emerytów i rencistów dokładnego zrozumienia obowiązujących przepisów oraz procedur. Dotyczy to w szczególności emerytur pochodzących z USA, krajów z którym Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku można rozliczyć taką emeryturę, uwzględniając obecne przepisy i wymogi.

Zrozumienie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Pierwszym i kluczowym krokiem jest zapoznanie się z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisaną między Polską a USA. Celem tej umowy jest zapobieganie sytuacji, w której osoba fizyczna otrzymująca emeryturę z jednego kraju, będąc rezydentem podatkowym drugiego, byłaby zobowiązana do płacenia podatków w obu państwach od tej samej kwoty. Według obowiązującej umowy, emerytury wypłacane przez USA mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce, ale podatnik ma prawo do odliczenia podatku zapłaconego w Stanach Zjednoczonych od swojego zobowiązania podatkowego w Polsce.

Zgłoszenie emerytury w zeznaniu podatkowym w Polsce

Emeryci i renciści otrzymujący świadczenia emerytalne z USA są zobowiązani do uwzględnienia tych dochodów w swoim polskim zeznaniu podatkowym. Należy to zrobić, składając formularz PIT-36 lub PIT-37, w zależności od pozostałych źródeł dochodu. Ważne jest, aby dokładnie określić kwotę emerytury zagranicznej, przeliczoną na złotówki według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia otrzymania emerytury. W zeznaniu podatkowym należy również wskazać kwotę podatku zapłaconego w USA, aby móc skorzystać z przysługującej ulgi podatkowej.

Skorzystanie z ulgi podatkowej

Składając zeznanie podatkowe w Polsce, osoby otrzymujące emeryturę z USA mogą skorzystać z ulgi podatkowej na podstawie art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pozwala to na odliczenie od polskiego zobowiązania podatkowego kwoty podatku zapłaconego w Stanach Zjednoczonych. Aby to zrobić, konieczne jest dołączenie do zeznania podatkowego odpowiednich dokumentów potwierdzających zapłatę podatku w USA, takich jak formularz 1040 wraz z załącznikami. Należy jednak pamiętać, że kwota odliczenia nie może przekroczyć części zobowiązania podatkowego w Polsce, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w USA.

Podsumowanie

Rozliczenie emerytury otrzymanej z USA w Polsce wymaga dokładnego zapoznania się z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz z polskimi przepisami podatkowymi. Kluczowe jest precyzyjne wskazanie w polskim zeznaniu podatkowym emerytury zagranicznej oraz zapłaconego podatku w USA, aby móc skorzystać z przysługującej ulgi podatkowej. Pomimo skomplikowanego procesu, odpowiednie przygotowanie i zrozumienie przepisów umożliwia sprawne i prawidłowe rozliczenie się z fiskusem, minimalizując ryzyko podwójnego opodatkowania. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z doradcą podatkowym, który pomoże w prawidłowym wypełnieniu zeznania podatkowego i skorzystaniu z dostępnych ulg. A jeśli rodzą się jakiekolwiek wątpliwości, warto zajrzeć na stronę https://www.kancelaria-walterowicz.pl/blog/opodatkowanie-emerytury-z-usa/, albo skontaktować się z profesjonalistą w celu uzyskania rzetelnych informacji.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło.
Podważenie WIBOR-u na masową skalę doprowadziłoby do załamania polskiego systemu bankowego, który jest pierwszym źródłem finansowania dla osób fizycznych i przedsiębiorców w Polsce - wskazał Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, podczas debaty „WIBOR - najważniejszy wskaźnik referencyjn...
Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.