Przejdź do głównej treści


Jak rozliczyć w Polsce emeryturę zagraniczna z USA?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Rozliczenie emerytury zagranicznej w Polsce jest procesem, który wymaga od emerytów i rencistów dokładnego zrozumienia obowiązujących przepisów oraz procedur. Dotyczy to w szczególności emerytur pochodzących z USA, krajów z którym Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku można rozliczyć taką emeryturę, uwzględniając obecne przepisy i wymogi.

Zrozumienie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Pierwszym i kluczowym krokiem jest zapoznanie się z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisaną między Polską a USA. Celem tej umowy jest zapobieganie sytuacji, w której osoba fizyczna otrzymująca emeryturę z jednego kraju, będąc rezydentem podatkowym drugiego, byłaby zobowiązana do płacenia podatków w obu państwach od tej samej kwoty. Według obowiązującej umowy, emerytury wypłacane przez USA mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce, ale podatnik ma prawo do odliczenia podatku zapłaconego w Stanach Zjednoczonych od swojego zobowiązania podatkowego w Polsce.

Zgłoszenie emerytury w zeznaniu podatkowym w Polsce

Emeryci i renciści otrzymujący świadczenia emerytalne z USA są zobowiązani do uwzględnienia tych dochodów w swoim polskim zeznaniu podatkowym. Należy to zrobić, składając formularz PIT-36 lub PIT-37, w zależności od pozostałych źródeł dochodu. Ważne jest, aby dokładnie określić kwotę emerytury zagranicznej, przeliczoną na złotówki według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia otrzymania emerytury. W zeznaniu podatkowym należy również wskazać kwotę podatku zapłaconego w USA, aby móc skorzystać z przysługującej ulgi podatkowej.

Skorzystanie z ulgi podatkowej

Składając zeznanie podatkowe w Polsce, osoby otrzymujące emeryturę z USA mogą skorzystać z ulgi podatkowej na podstawie art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pozwala to na odliczenie od polskiego zobowiązania podatkowego kwoty podatku zapłaconego w Stanach Zjednoczonych. Aby to zrobić, konieczne jest dołączenie do zeznania podatkowego odpowiednich dokumentów potwierdzających zapłatę podatku w USA, takich jak formularz 1040 wraz z załącznikami. Należy jednak pamiętać, że kwota odliczenia nie może przekroczyć części zobowiązania podatkowego w Polsce, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w USA.

Podsumowanie

Rozliczenie emerytury otrzymanej z USA w Polsce wymaga dokładnego zapoznania się z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz z polskimi przepisami podatkowymi. Kluczowe jest precyzyjne wskazanie w polskim zeznaniu podatkowym emerytury zagranicznej oraz zapłaconego podatku w USA, aby móc skorzystać z przysługującej ulgi podatkowej. Pomimo skomplikowanego procesu, odpowiednie przygotowanie i zrozumienie przepisów umożliwia sprawne i prawidłowe rozliczenie się z fiskusem, minimalizując ryzyko podwójnego opodatkowania. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z doradcą podatkowym, który pomoże w prawidłowym wypełnieniu zeznania podatkowego i skorzystaniu z dostępnych ulg. A jeśli rodzą się jakiekolwiek wątpliwości, warto zajrzeć na stronę https://www.kancelaria-walterowicz.pl/blog/opodatkowanie-emerytury-z-usa/, albo skontaktować się z profesjonalistą w celu uzyskania rzetelnych informacji.

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.