Skip to main content

Powtarzające się świadczenia niepieniężne - Nowa rzeczywistość dla spółek z o.o.

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Współczesny rynek biznesowy stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań, wymagając elastyczności i innowacyjnych podejść w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań jest stosowanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych, szczególnie w kontekście spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o.). Jakie są korzyści oraz procedury związane z tym zjawiskiem?

Wprowadzenie powtarzających się świadczeń niepieniężnych

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najczęściej wybieranych opcji przez przedsiębiorców. W ostatnich latach coraz częściej można zaobserwować trend włączania do umowy spółki klauzul dotyczących powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Co to dokładnie oznacza?

Wymagane elementy i dodatkowe klauzule

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych (ksh), umowa spółki z o.o. musi zawierać podstawowe elementy, takie jak firma i siedziba spółki, przedmiot działalności, kapitał zakładowy oraz informacje o udziałach poszczególnych wspólników. Jednak coraz częściej do umowy dodawane są klauzule określające rodzaj i zakres powtarzających się świadczeń niepieniężnych, do których zobowiązują się wspólnicy spółki.

Korzyści dla wspólników i spółek

Wspólnik zobowiązany do świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki może liczyć na wynagrodzenie, nawet w sytuacji braku zysku spółki. Kluczową kwestią jest jednak to, aby wynagrodzenie to nie przewyższało ustalonych cen lub stawek przyjętych w obrocie.

Procedury i wymagania

Jeśli spółka zdecyduje się na wprowadzenie zmian do umowy, konieczne jest podjęcie odpowiednich uchwał przez wspólników spółki. Zmiana umowy wymaga zwykle większości ⅔ głosów wspólników oraz zgody wszystkich zainteresowanych stron.

Pojęcie niepieniężnych świadczeń

 

Niepieniężne świadczenia na rzecz spółki mogą przybierać różne formy, w tym usługi prawne, szkoleniowe, konsultacyjne, tłumaczenia, dostawy towarów czy usługi informatyczne. Ważne jest jednak, aby były one wykonywane w określonych przedziałach czasu zgodnie z ustaleniami umowy spółki.

Podatkowe aspekty niepieniężnych świadczeń

Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne wzór podlega opodatkowaniu jako dochód z innych źródeł, co oznacza konieczność rozliczenia podatku dochodowego przez wspólnika. Mimo braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, wynagrodzenie to stanowi podstawę opodatkowania.

 

  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 3 osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą i wyłudzanie podatku VAT.