Skip to main content

Podatek dochodowy - jakie są rodzaje?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga nie tylko znajomości przepisów prawnych, lecz także zaangażowania i działania zgodnie z zasadami. Na początku trzeba zarejestrować firmę w CEIDG, gdzie wskazujemy także wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To pozwali nam w odpowiedni sposób rozliczać się z urzędem skarbowym. Co warto wiedzieć o podatku dochodowym? Kiedy i gdzie trzeba go opłacać? Sprawdźmy, jakie informacje są niezbędne dla przedsiębiorców!

 

Podatek dochodowy

Czym cechuje się podatek dochodowyOkazuje się, że wszystkie osoby prawne i fizyczne muszą rozliczać się z podatku dochodowego wtedy, gdy osiągają dochody w danym roku. W naszym kraju mamy do czynienia z dwoma rodzajami podatku dochodowego:

  • PIT - to podatek od osób fizycznych, który wskazany jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • CIT - to podatek dochodowy od osób prawnych, który określone jest w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych

PIT dotyczy osób fizycznych, w tym także jednoosobowych działalności gospodarczych lub wspólników spółek osobowych i cywilnych. Faktem jest, że ten rodzaj podatku odznacza się powszechnością. Źródłem opodatkowania jest tutaj dochód, który stanowi przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania. Instytucją zajmującą się podatkami jest urząd skarbowy. Konieczne jest opłacanie podatku dochodowego w formie kwartalnej lub miesięcznej zaliczki, do 20 dnia kolejnego miesiąca. Wyjątek stanowi karta podatkowa, gdzie rozliczamy się do 7 dnia następnego miesiąca. 

Forma opodatkowania

Przedsiębiorcy na samym początku zakładania działalności muszą określić formę opodatkowania dochodów. Do wyboru mamy:

  • Podatek liniowy
  • Opodatkowanie na zasadach ogólnych, tzw. skala podatkowa
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • Karta podatkowa

Jeśli nie wybierzemy formy opodatkowania, możemy to zrobić na zasadach wskazanych w ustawach podatkowych. Z pomocą przychodzi złożenie odpowiedniego wniosku do naczelnika urzędu skarbowego. Co w sytuacji, gdy nie złożymy takiego oświadczenia? Wtedy firma zostaje opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Ustawodawca wskazuje na możliwość zmiany formy opodatkowania.

Co jeszcze jest ważne? Przedsiębiorcy powinni także wybrać formę zapłaty zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczkę odprowadzać można co miesiąc, co kwartał lub w uproszczony sposób. Informację tą zawieramy w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym wpłacaliśmy zaliczki. Ciekawe informacje w tym zakresie znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Zaliczka na podatek dochodowy w formie uproszczonej

Czym jest uproszczona zaliczka na podatek dochodowy? Istotne jest to, że uproszczony tryb opłaty zaliczek bazuje na comiesięcznych wpłatach zaliczek, które wyliczane są na podstawie dochodów, które uzyskiwaliśmy dwa lub trzy lata temu. Taka konstrukcja sprawia, że zaliczki uproszczonej nie wybiorą osoby, które dopiero rozpoczęły prowadzenie działalności oraz ci, którzy przez ostatnie lata wykazywali straty lub nie osiągali dochodu powodującego zapłatę podatku. Pamiętajmy o tym, że zaliczka w uproszonej formie wynosi 1/12 obliczonej kwoty podatku na podstawie danych z zeznania podatkowego za zeszłe lata, zachowując odpowiednią stawkę skali podatkowej lub podatku liniowego. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć dokładnie, czym jest podatek dochodowy i kiedy należy go opłacać do urzędu skarbowego. Z pewnością znajomość przepisów prawnych sprawi, że będziemy działać zgodnie z regulacjami i wymogami wskazanymi w ustawach. 

  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 3 osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą i wyłudzanie podatku VAT.