Przejdź do głównej treści


Podatek dochodowy - jakie są rodzaje?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga nie tylko znajomości przepisów prawnych, lecz także zaangażowania i działania zgodnie z zasadami. Na początku trzeba zarejestrować firmę w CEIDG, gdzie wskazujemy także wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To pozwali nam w odpowiedni sposób rozliczać się z urzędem skarbowym. Co warto wiedzieć o podatku dochodowym? Kiedy i gdzie trzeba go opłacać? Sprawdźmy, jakie informacje są niezbędne dla przedsiębiorców!

 

Podatek dochodowy

Czym cechuje się podatek dochodowyOkazuje się, że wszystkie osoby prawne i fizyczne muszą rozliczać się z podatku dochodowego wtedy, gdy osiągają dochody w danym roku. W naszym kraju mamy do czynienia z dwoma rodzajami podatku dochodowego:

  • PIT - to podatek od osób fizycznych, który wskazany jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • CIT - to podatek dochodowy od osób prawnych, który określone jest w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych

PIT dotyczy osób fizycznych, w tym także jednoosobowych działalności gospodarczych lub wspólników spółek osobowych i cywilnych. Faktem jest, że ten rodzaj podatku odznacza się powszechnością. Źródłem opodatkowania jest tutaj dochód, który stanowi przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania. Instytucją zajmującą się podatkami jest urząd skarbowy. Konieczne jest opłacanie podatku dochodowego w formie kwartalnej lub miesięcznej zaliczki, do 20 dnia kolejnego miesiąca. Wyjątek stanowi karta podatkowa, gdzie rozliczamy się do 7 dnia następnego miesiąca. 

Forma opodatkowania

Przedsiębiorcy na samym początku zakładania działalności muszą określić formę opodatkowania dochodów. Do wyboru mamy:

  • Podatek liniowy
  • Opodatkowanie na zasadach ogólnych, tzw. skala podatkowa
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • Karta podatkowa

Jeśli nie wybierzemy formy opodatkowania, możemy to zrobić na zasadach wskazanych w ustawach podatkowych. Z pomocą przychodzi złożenie odpowiedniego wniosku do naczelnika urzędu skarbowego. Co w sytuacji, gdy nie złożymy takiego oświadczenia? Wtedy firma zostaje opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Ustawodawca wskazuje na możliwość zmiany formy opodatkowania.

Co jeszcze jest ważne? Przedsiębiorcy powinni także wybrać formę zapłaty zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczkę odprowadzać można co miesiąc, co kwartał lub w uproszczony sposób. Informację tą zawieramy w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym wpłacaliśmy zaliczki. Ciekawe informacje w tym zakresie znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Zaliczka na podatek dochodowy w formie uproszczonej

Czym jest uproszczona zaliczka na podatek dochodowy? Istotne jest to, że uproszczony tryb opłaty zaliczek bazuje na comiesięcznych wpłatach zaliczek, które wyliczane są na podstawie dochodów, które uzyskiwaliśmy dwa lub trzy lata temu. Taka konstrukcja sprawia, że zaliczki uproszczonej nie wybiorą osoby, które dopiero rozpoczęły prowadzenie działalności oraz ci, którzy przez ostatnie lata wykazywali straty lub nie osiągali dochodu powodującego zapłatę podatku. Pamiętajmy o tym, że zaliczka w uproszonej formie wynosi 1/12 obliczonej kwoty podatku na podstawie danych z zeznania podatkowego za zeszłe lata, zachowując odpowiednią stawkę skali podatkowej lub podatku liniowego. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć dokładnie, czym jest podatek dochodowy i kiedy należy go opłacać do urzędu skarbowego. Z pewnością znajomość przepisów prawnych sprawi, że będziemy działać zgodnie z regulacjami i wymogami wskazanymi w ustawach. 

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...