Przejdź do głównej treści

W czym pomoże księgowa dla zatrudnionego na B2B?

Ostatnimi czasy, coraz bardziej popularną praktyką, staje się zatrudnianie pracownika w oparciu o umowę B2B. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. W takim modelu współpracy, to na podwładnym spoczywa obowiązek odprowadzania składek do ZUS i rozliczania się z urzędem skarbowym. Żeby przebiegało to sprawnie, warto podjąć współpracę z profesjonalną księgową.

Na czym polega zatrudnienie na B2B?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mają jasno określone zadania, które są zobowiązani wykonywać na rzecz swojego pracodawcy. Jeżeli mowa natomiast o współpracy B2B, to jest ona nawiązana pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, a jeden z nich świadczy usługi na rzecz drugiego. Tego typu praktyka, bardzo często stosowana jest w przypadku firm z branży IT, współpracujących m.in. z programistami. Żeby móc zawrzeć taką umowę, pracownik zobowiązany jest do założenia działalności gospodarczej i comiesięcznego wystawiania faktury na rzecz przedsiębiorstwa, z którym współpracuje. Posiadanie własnej firmy, to również konieczność prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów oraz rozliczania się z urzędem skarbowym i ZUS. Księgowość dla programistów, uzależniona jest od rodzaju prowadzonej przez nich działalności. Najczęściej jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów lub ryczałtu ewidencjonowanego. Programiści, mogą samodzielnie rozliczać się z US lub zlecić te działania biurowi rachunkowemu, oferującemu księgowość dla IT. Z przykładem takiej oferty, można zapoznać się tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-dla-programistow/, do czego zachęcamy.

Jakie obowiązki spoczywają na księgowej?

Podjęcie współpracy z profesjonalną księgową, to duże udogodnienie dla osoby, współpracującej w oparciu o umowę B2B. Pomimo, że księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo łatwa i można ją prowadzić samodzielnie, to wymaga ona bieżącego monitorowania zmian w przepisach prawa, a także poświęcania czasu na ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych, wyliczanie podatków i wysyłanie deklaracji do US i ZUS. Żeby móc w pełni skupić się na swoich obowiązkach służbowych, najlepiej powierzyć sprawy księgowe swojej firmy zewnętrznemu biurowi rachunkowemu, oferującemu księgowość dla samozatrudnionych. Przykładowa oferta takiej współpracy dostępna jest tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-jdg/. Zgodnie z umową księgowa, w sposób kompleksowy, zajmie się rachunkowością firmy swojego klienta, a on zyska pewność, że nad sprawami jego przedsiębiorstwa, sprawuje opiekę prawdziwy fachowiec w tej dziedzinie.

Jak wybrać odpowiednią księgową?

Na rynku swoją działalność prowadzi wiele biur rachunkowych. Jak zatem spośród tylu propozycji współpracy wyłonić tą najlepszą? Otóż trzeba dokładnie zapoznać się z ofertą danej firmy i zweryfikować, czy proponowana przez nią obsługa księgowa JDG, odpowiada danemu przedsiębiorcy. Warto także zwrócić uwagę na profesjonalizm biura rachunkowego, jego podejście do klienta, a także doświadczenie zawodowe. Jedną z polecanych firm, która cieszy się dużym uznaniem wśród szerokiego grona klientów, jest Solidna Księgowa, a jej oferta znajduje się tu https://solidnaksiegowa.com/. To niewątpliwie dobry wybór, który poskutkuje owocną współpracą. 

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procen…
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach  zaprasza do udziału w cyklu spotkań informacyjnych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Pierwsze spotkanie w temacie – Wprowadzenie o Krajowego Systemu e-Faktur - odbędzie się 14 lipca br., w godz. od 10:00 do 11:30, na platformie TEAMS.
– ​Polska należy do siedmiu krajów UE, które do tej pory nie wprowadziły jeszcze euro. 
Rozpoczyna się sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że mogą znacząco obniżyć koszty swojego kredytu, a nawet odzyskać część wpłaconych pieniędzy. Wszystko dzięki instytucji prawnej znanej jako sankcja kredytu darmowego (SKD). Choć mechanizm ten istnieje w polskim prawie od lat, dopiero niedawno zaczęto z nie…
Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.