Skip to main content


W czym pomoże księgowa dla zatrudnionego na B2B?

Ostatnimi czasy, coraz bardziej popularną praktyką, staje się zatrudnianie pracownika w oparciu o umowę B2B. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. W takim modelu współpracy, to na podwładnym spoczywa obowiązek odprowadzania składek do ZUS i rozliczania się z urzędem skarbowym. Żeby przebiegało to sprawnie, warto podjąć współpracę z profesjonalną księgową.

Na czym polega zatrudnienie na B2B?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mają jasno określone zadania, które są zobowiązani wykonywać na rzecz swojego pracodawcy. Jeżeli mowa natomiast o współpracy B2B, to jest ona nawiązana pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, a jeden z nich świadczy usługi na rzecz drugiego. Tego typu praktyka, bardzo często stosowana jest w przypadku firm z branży IT, współpracujących m.in. z programistami. Żeby móc zawrzeć taką umowę, pracownik zobowiązany jest do założenia działalności gospodarczej i comiesięcznego wystawiania faktury na rzecz przedsiębiorstwa, z którym współpracuje. Posiadanie własnej firmy, to również konieczność prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów oraz rozliczania się z urzędem skarbowym i ZUS. Księgowość dla programistów, uzależniona jest od rodzaju prowadzonej przez nich działalności. Najczęściej jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów lub ryczałtu ewidencjonowanego. Programiści, mogą samodzielnie rozliczać się z US lub zlecić te działania biurowi rachunkowemu, oferującemu księgowość dla IT. Z przykładem takiej oferty, można zapoznać się tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-dla-programistow/, do czego zachęcamy.

Jakie obowiązki spoczywają na księgowej?

Podjęcie współpracy z profesjonalną księgową, to duże udogodnienie dla osoby, współpracującej w oparciu o umowę B2B. Pomimo, że księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo łatwa i można ją prowadzić samodzielnie, to wymaga ona bieżącego monitorowania zmian w przepisach prawa, a także poświęcania czasu na ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych, wyliczanie podatków i wysyłanie deklaracji do US i ZUS. Żeby móc w pełni skupić się na swoich obowiązkach służbowych, najlepiej powierzyć sprawy księgowe swojej firmy zewnętrznemu biurowi rachunkowemu, oferującemu księgowość dla samozatrudnionych. Przykładowa oferta takiej współpracy dostępna jest tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-jdg/. Zgodnie z umową księgowa, w sposób kompleksowy, zajmie się rachunkowością firmy swojego klienta, a on zyska pewność, że nad sprawami jego przedsiębiorstwa, sprawuje opiekę prawdziwy fachowiec w tej dziedzinie.

Jak wybrać odpowiednią księgową?

Na rynku swoją działalność prowadzi wiele biur rachunkowych. Jak zatem spośród tylu propozycji współpracy wyłonić tą najlepszą? Otóż trzeba dokładnie zapoznać się z ofertą danej firmy i zweryfikować, czy proponowana przez nią obsługa księgowa JDG, odpowiada danemu przedsiębiorcy. Warto także zwrócić uwagę na profesjonalizm biura rachunkowego, jego podejście do klienta, a także doświadczenie zawodowe. Jedną z polecanych firm, która cieszy się dużym uznaniem wśród szerokiego grona klientów, jest Solidna Księgowa, a jej oferta znajduje się tu https://solidnaksiegowa.com/. To niewątpliwie dobry wybór, który poskutkuje owocną współpracą. 

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.

Czym jest KSeF i jakie daje możliwości?

Krajowy System e-Faktur to narzędzie, które już od dawna intryguje wielu przedsiębiorców. To ogólnopolski program informatyczny, który pozwala na wystawianie i odbierane faktur strukturalnych. Co ciekawe, jeżeli już teraz postawimy na korzystanie z systemu, będziemy mogli liczyć na korzyści podat...

Jak rozliczyć w Polsce emeryturę zagraniczna z USA?

Rozliczenie emerytury zagranicznej w Polsce jest procesem, który wymaga od emerytów i rencistów dokładnego zrozumienia obowiązujących przepisów oraz procedur. Dotyczy to w szczególności emerytur pochodzących z USA, krajów z którym Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pon...

Powtarzające się świadczenia niepieniężne - Nowa rzeczywistość dla spółek z o.o.

Współczesny rynek biznesowy stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań, wymagając elastyczności i innowacyjnych podejść w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Od marca emerytury i renty uległy zmianie

Od 1 marca nastąpiła waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Została ona przeprowadzana z urzędu. Świadczenia wzrosły o 12,12 procenta.

Pożyczki online w sytuacjach kryzysowych

Awaria sprzętu, wypadek, problemy ze zdrowiem. Sytuacja kryzysowa skutkująca nagłą potrzebą finansową może przytrafić się każdemu. W takich chwilach pożyczki online stają się dla wielu osób jedyną dostępną opcją na szybkie finansowanie. Zanim jednak sam zdecydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź,...