Przejdź do głównej treści


W czym pomoże księgowa dla zatrudnionego na B2B?

Ostatnimi czasy, coraz bardziej popularną praktyką, staje się zatrudnianie pracownika w oparciu o umowę B2B. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. W takim modelu współpracy, to na podwładnym spoczywa obowiązek odprowadzania składek do ZUS i rozliczania się z urzędem skarbowym. Żeby przebiegało to sprawnie, warto podjąć współpracę z profesjonalną księgową.

Na czym polega zatrudnienie na B2B?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mają jasno określone zadania, które są zobowiązani wykonywać na rzecz swojego pracodawcy. Jeżeli mowa natomiast o współpracy B2B, to jest ona nawiązana pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, a jeden z nich świadczy usługi na rzecz drugiego. Tego typu praktyka, bardzo często stosowana jest w przypadku firm z branży IT, współpracujących m.in. z programistami. Żeby móc zawrzeć taką umowę, pracownik zobowiązany jest do założenia działalności gospodarczej i comiesięcznego wystawiania faktury na rzecz przedsiębiorstwa, z którym współpracuje. Posiadanie własnej firmy, to również konieczność prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów oraz rozliczania się z urzędem skarbowym i ZUS. Księgowość dla programistów, uzależniona jest od rodzaju prowadzonej przez nich działalności. Najczęściej jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów lub ryczałtu ewidencjonowanego. Programiści, mogą samodzielnie rozliczać się z US lub zlecić te działania biurowi rachunkowemu, oferującemu księgowość dla IT. Z przykładem takiej oferty, można zapoznać się tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-dla-programistow/, do czego zachęcamy.

Jakie obowiązki spoczywają na księgowej?

Podjęcie współpracy z profesjonalną księgową, to duże udogodnienie dla osoby, współpracującej w oparciu o umowę B2B. Pomimo, że księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo łatwa i można ją prowadzić samodzielnie, to wymaga ona bieżącego monitorowania zmian w przepisach prawa, a także poświęcania czasu na ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych, wyliczanie podatków i wysyłanie deklaracji do US i ZUS. Żeby móc w pełni skupić się na swoich obowiązkach służbowych, najlepiej powierzyć sprawy księgowe swojej firmy zewnętrznemu biurowi rachunkowemu, oferującemu księgowość dla samozatrudnionych. Przykładowa oferta takiej współpracy dostępna jest tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-jdg/. Zgodnie z umową księgowa, w sposób kompleksowy, zajmie się rachunkowością firmy swojego klienta, a on zyska pewność, że nad sprawami jego przedsiębiorstwa, sprawuje opiekę prawdziwy fachowiec w tej dziedzinie.

Jak wybrać odpowiednią księgową?

Na rynku swoją działalność prowadzi wiele biur rachunkowych. Jak zatem spośród tylu propozycji współpracy wyłonić tą najlepszą? Otóż trzeba dokładnie zapoznać się z ofertą danej firmy i zweryfikować, czy proponowana przez nią obsługa księgowa JDG, odpowiada danemu przedsiębiorcy. Warto także zwrócić uwagę na profesjonalizm biura rachunkowego, jego podejście do klienta, a także doświadczenie zawodowe. Jedną z polecanych firm, która cieszy się dużym uznaniem wśród szerokiego grona klientów, jest Solidna Księgowa, a jej oferta znajduje się tu https://solidnaksiegowa.com/. To niewątpliwie dobry wybór, który poskutkuje owocną współpracą. 

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...