Skip to main content

16 maja kolejne webinarium nt. rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na kolejne w ostatnich tygodniach bezpłatne webinarium nt. rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się 16 maja br.

Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o zmianach w programie Płatnik, wynikających z obowiązku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapraszamy na bezpłatne webinarium. Podczas szkolenia eksperci zaprezentują jak wypełnić dokumenty w programie Płatnik, omówią zagadnienia, z którymi najczęściej zgłaszają się osoby dokonujące rozliczenia oraz postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania uczestników – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się we wtorek 16 maja, o godz. 10.00 na platformie Webex. Na webinarium nie trzeba się zapisywać, jest otwarte dla wszystkich chętnych. Aby dołączyć do spotkania, należy kliknąć w link, który dostępny jest na stronie www.zus.pl w informacji o szkoleniu w Aktualnościach. Nie trzeba mieć zainstalowanej żadnej specjalnej aplikacji – wystarczy przeglądarka z dostępem do internetu.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w webinarium, będą miały dostęp do nagrania z tego spotkania. Zostanie ono udostępnione na stronie internetowej ZUS oraz na kanale Youtube.

Przypomnijmy:

Osoby, które w 2022 r. rozliczały dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mają czas do 22 maja na złożenie deklaracji ZUS DRA za kwiecień 2023 r., w której muszą rozliczyć składkę zdrowotną za cały ubiegły rok.

Od 1 stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest w zależności od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik składek oraz od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku.

Warto przy tym przypomnieć, że od 1 stycznia 2022 r. wszyscy płatnicy, mają obowiązek co miesiąc składać deklarację rozliczeniową ZUS DRA, co jest podstawą do prawidłowego rozliczenia konta.

Co istotne, ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok – dodaje Marlena Nowicka - Jeśli z rozliczenia wychodzi niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku. W przypadku nadpłaty – na profilu na PUE ZUS płatnik znajdzie gotowy wniosek o jej zwrot. Trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS do 1 czerwca.

Jeżeli na koncie klienta nie będzie innych zobowiązań wobec ZUS, nadpłata zostanie wypłacona do 1 sierpnia 2023 roku.Na stronie www.zus.pl ZUS udostępnił kalkulator, który pomoże w wyliczeniu rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Każdy płatnik składek, może uzyskać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00, a także u doradcy płatnika w każdej placówce ZUS. Co ważne, roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy płatników na karcie podatkowej, twórców i artystów, wspólników spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osób współpracujących.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło.
Podważenie WIBOR-u na masową skalę doprowadziłoby do załamania polskiego systemu bankowego, który jest pierwszym źródłem finansowania dla osób fizycznych i przedsiębiorców w Polsce - wskazał Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, podczas debaty „WIBOR - najważniejszy wskaźnik referencyjn...
Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.