Przejdź do głównej treści

Drożyzna w Polsce najwyższa od 26 lat!

| eoborniki.pl, GUS, polsatnews.pl | Finanse

W lutym 2023 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do lutego 2022 r. o 18,4 proc. (przy wzroście cen towarów - o 20,2 proc. i usług - o 13,3 proc.) - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu statystycznego.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy najbardziej podrożały:

- żywność i napoje alkohole - 27.01 proc.,

- żywność i napoje bezalkoholowe - 24 proc.,

- odzież i obuwie - 6,6 proc.,

- użytkowanie mieszkania - 13,4 proc.,

- usługi transportowe - 23,7 procent.

Wśród produktów spożywczych najbardziej podrożał cukier, bo aż 64 %. 38% więcej kosztuje nas mleko. Choć tegoroczna zima okazała się bardzo łagodna to ceny opału wzrosły o 54%. Środki energii podrożały o 40%.

Dzisiejsze dane oznaczają najwyższy wzrost cen od 16 lat. 

 

 

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procen…
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach  zaprasza do udziału w cyklu spotkań informacyjnych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Pierwsze spotkanie w temacie – Wprowadzenie o Krajowego Systemu e-Faktur - odbędzie się 14 lipca br., w godz. od 10:00 do 11:30, na platformie TEAMS.
– ​Polska należy do siedmiu krajów UE, które do tej pory nie wprowadziły jeszcze euro. 
Rozpoczyna się sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że mogą znacząco obniżyć koszty swojego kredytu, a nawet odzyskać część wpłaconych pieniędzy. Wszystko dzięki instytucji prawnej znanej jako sankcja kredytu darmowego (SKD). Choć mechanizm ten istnieje w polskim prawie od lat, dopiero niedawno zaczęto z nie…
Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.