Przejdź do głównej treści


Zmiany w podatkach od 1 lipca 2022

| MP | Finanse

Od 1 lipca wejdą w życie i będą miały zastosowanie zmian w prawie podatkowym przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

Wśród przyjętych rozwiązań znalazło się m.in:

  • Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
  • Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej.
  • Możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
  • Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach na maksymalnie trzech płatników oraz rozliczania jej w tytułach, w których dotychczas nie była uwzględniana przez płatników, np. przy umowach zlecenia.
  • Możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.
  • Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT – do 30 kwietnia
  • Preferencyjne rozliczenie w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł
  • Szereg innych preferencji prorodzinnych, w tym m.in. zwiększenie kwoty dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), jak również rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z kwoty wolnej.
  • Ustawa pozostawiła bez zmian korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższą kwotę wolną (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).

Zmiany są konsekwencją porażki i zamieszania jaki wprowadzono na przełomie roku w Polsce. Trudno jest ogarnąć całość zmian. Administracja rządowa zapowiada szkolenia, spotkania. Spotkania są bezpłatne i odbywać się mają online. Terminy spotkań znajdą Państwo na stronie: www.podatki.gov.pl/niskiepodatki.

Istnieje również możliwość umówienia się na spotkanie w Urzędach skarbowych, gdzie można umówić się za pośrednictwem usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”.

Najbliższe stacjonarne spotkania organizuje Wojewoda Wielkopolskim oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Na spotkaniach omówimy zostanie zakres ustawy „Niskie Podatki”, a eksperci udzielą odpowiedzi na pytania. Spotkania odbędą się 29 czerwca o godz.: 9:00 oraz 17:30

Wielkopolski Urząd Wojewódzki udostępnił prezentację zawierajacą podstawowe infomacje o zmianach, zachęcamy do zapoznania się z nimi:

{aridoc width="900" height="900"}https://www.eoborniki.pl/images/stories/2022/gospodarka/2022-06/26/Prezentacja_Niskie_Podatki_-_do_wiadomoci.pdf{/aridoc}

 

źródło:Ministerstwo Finansów, Wielkopolski Urząd Wojewódzki

 

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...