fbpx

Zmiany w podatkach od 1 lipca 2022

Od 1 lipca wejdą w życie i będą miały zastosowanie zmian w prawie podatkowym przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

Wśród przyjętych rozwiązań znalazło się m.in:

  • Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
  • Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej.
  • Możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
  • Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach na maksymalnie trzech płatników oraz rozliczania jej w tytułach, w których dotychczas nie była uwzględniana przez płatników, np. przy umowach zlecenia.
  • Możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.
  • Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT – do 30 kwietnia
  • Preferencyjne rozliczenie w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł
  • Szereg innych preferencji prorodzinnych, w tym m.in. zwiększenie kwoty dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), jak również rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z kwoty wolnej.
  • Ustawa pozostawiła bez zmian korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższą kwotę wolną (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).

Zmiany są konsekwencją porażki i zamieszania jaki wprowadzono na przełomie roku w Polsce. Trudno jest ogarnąć całość zmian. Administracja rządowa zapowiada szkolenia, spotkania. Spotkania są bezpłatne i odbywać się mają online. Terminy spotkań znajdą Państwo na stronie: www.podatki.gov.pl/niskiepodatki.

Istnieje również możliwość umówienia się na spotkanie w Urzędach skarbowych, gdzie można umówić się za pośrednictwem usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”.

Najbliższe stacjonarne spotkania organizuje Wojewoda Wielkopolskim oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Na spotkaniach omówimy zostanie zakres ustawy „Niskie Podatki”, a eksperci udzielą odpowiedzi na pytania. Spotkania odbędą się 29 czerwca o godz.: 9:00 oraz 17:30

Wielkopolski Urząd Wojewódzki udostępnił prezentację zawierajacą podstawowe infomacje o zmianach, zachęcamy do zapoznania się z nimi:

Loading...

 

źródło:Ministerstwo Finansów, Wielkopolski Urząd Wojewódzki