Skip to main content


Piloci wycieczek, właściciele sklepików szkolnych - ostatnie dni ... !

foto: ZUS
foto: ZUS

Jeszcze tylko do końca września przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne mogą wystąpić do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku, a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku.

Wnioski o zwolnienie można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Właściciele sklepików szkolnych, którzy mieli przestój w prowadzeniu działalności i ponieśli straty z powodu pandemii, mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku.

Taki przedsiębiorca musi jednak spełnić określone w przepisach warunki. Po pierwsze, powinien najpóźniej do końca września 2021 r. złożyć wniosek o zwolnienie. Po drugie posiadać dokument wystawiony przez dyrektora placówki i potwierdzający, że przedsiębiorca był związany z placówką umową najmu, przez co najmniej 14 dni w miesiącu, o który wnioskuje. Po trzecie złożyć we wniosku oświadczenie potwierdzające spadek przychodu o co najmniej 40 proc. w tych miesiącach, za które ubiega się o zwolnienie. Spadek przychodu należy porównać do przychodu z września z 2019 r. lub września 2020 roku - informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Pomoc dla pilotów wycieczek i przewodników

30 września upływa także termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów.

Mogą oni ubiegać się o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku pod warunkiem, m.in. spadku przychodu o co najmniej 75 proc. Należy porównać przychód za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie w stosunku do tego samego miesiąca z 2019 roku.

Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie).

 

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.

Czym jest KSeF i jakie daje możliwości?

Krajowy System e-Faktur to narzędzie, które już od dawna intryguje wielu przedsiębiorców. To ogólnopolski program informatyczny, który pozwala na wystawianie i odbierane faktur strukturalnych. Co ciekawe, jeżeli już teraz postawimy na korzystanie z systemu, będziemy mogli liczyć na korzyści podat...

Jak rozliczyć w Polsce emeryturę zagraniczna z USA?

Rozliczenie emerytury zagranicznej w Polsce jest procesem, który wymaga od emerytów i rencistów dokładnego zrozumienia obowiązujących przepisów oraz procedur. Dotyczy to w szczególności emerytur pochodzących z USA, krajów z którym Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pon...

Powtarzające się świadczenia niepieniężne - Nowa rzeczywistość dla spółek z o.o.

Współczesny rynek biznesowy stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań, wymagając elastyczności i innowacyjnych podejść w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Od marca emerytury i renty uległy zmianie

Od 1 marca nastąpiła waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Została ona przeprowadzana z urzędu. Świadczenia wzrosły o 12,12 procenta.

Pożyczki online w sytuacjach kryzysowych

Awaria sprzętu, wypadek, problemy ze zdrowiem. Sytuacja kryzysowa skutkująca nagłą potrzebą finansową może przytrafić się każdemu. W takich chwilach pożyczki online stają się dla wielu osób jedyną dostępną opcją na szybkie finansowanie. Zanim jednak sam zdecydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź,...