Skip to main content

Doradztwo podatkowe – identyfikacja obszarów potencjalnych ryzyk podatkowych

| Artykuł sponsorowany | Finanse

O ryzyku podatkowym mówimy wtedy, gdy zachodzi zdarzenie, którego wystąpienie lub brak może mieć negatywny wpływ na realizację celów wyznaczonych w ramach polityki podatkowej firmy. Firmy zewnętrzne zajmujące się tax advisory, są w stanie zidentyfikować obszary potencjalnych ryzyk podatkowych.

Jakie są źródła ryzyka podatkowego?

 Ryzyko podatkowe mogą kształtować czynniki zarówno tradycyjne, jaki i tzw. nowe. W zewnętrznych źródłach ryzyka podatkowego wymienia się najczęściej: niestabilne prawo podatkowe, zmieniające się interpretacje prawa podatkowego (w tym orzeczenia sądów administracyjnych), podejście fiskalne organów skarbowych, zmiany w otoczeniu prawnym, a także zmienne uwarunkowania rynkowe. Do wewnętrznych źródeł ryzyka podatkowego zaliczamy natomiast: niewystarczającą wiedzę pracowników, niewłaściwy podział obowiązków pracowniczych, brak jasnych i skutecznych wewnętrznych procedur, problemy z wymianą informacji między działami, brak dokumentacji transakcji, brak zaangażowania komórki odpowiedzialnej za podatki w przygotowanie transakcji, błędy w systemach informatycznych, a także niewykorzystany potencjał systemów informatycznych.

Jakie są skutki braku zarządzania ryzykiem podatkowym?

Jeśli przedsiębiorca nie dopilnuje spraw związanych z podatkami w swojej firmie lub zbagatelizuje zmieniające się prawo, może to skutkować nieprzyjemnościami. Skutki braku zarządzania ryzykiem skarbowym mogą okazać się bardzo dotkliwe. Przede wszystkim powstaną zaległości podatkowe, takie jak odsetki karne, sankcje czy utrata przywilejów podatkowych. Ponadto poniesie on odpowiedzialność karnoskarbową oraz odpowiedzialność podmiotów zbiorowych. Do skutków biznesowych zalicza się obniżoną opłacalność transakcji lub działalności, zwiększenie obciążeń podatkowych czy np. pogorszenie wizerunku firmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tax advisory poland, sprawdź stronę https://www.crowe.com/pl/en-us/services/doradztwo-podatkowe.

 

 

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...