Przejdź do głównej treści


Doradztwo podatkowe – identyfikacja obszarów potencjalnych ryzyk podatkowych

| Artykuł sponsorowany | Finanse

O ryzyku podatkowym mówimy wtedy, gdy zachodzi zdarzenie, którego wystąpienie lub brak może mieć negatywny wpływ na realizację celów wyznaczonych w ramach polityki podatkowej firmy. Firmy zewnętrzne zajmujące się tax advisory, są w stanie zidentyfikować obszary potencjalnych ryzyk podatkowych.

Jakie są źródła ryzyka podatkowego?

 Ryzyko podatkowe mogą kształtować czynniki zarówno tradycyjne, jaki i tzw. nowe. W zewnętrznych źródłach ryzyka podatkowego wymienia się najczęściej: niestabilne prawo podatkowe, zmieniające się interpretacje prawa podatkowego (w tym orzeczenia sądów administracyjnych), podejście fiskalne organów skarbowych, zmiany w otoczeniu prawnym, a także zmienne uwarunkowania rynkowe. Do wewnętrznych źródeł ryzyka podatkowego zaliczamy natomiast: niewystarczającą wiedzę pracowników, niewłaściwy podział obowiązków pracowniczych, brak jasnych i skutecznych wewnętrznych procedur, problemy z wymianą informacji między działami, brak dokumentacji transakcji, brak zaangażowania komórki odpowiedzialnej za podatki w przygotowanie transakcji, błędy w systemach informatycznych, a także niewykorzystany potencjał systemów informatycznych.

Jakie są skutki braku zarządzania ryzykiem podatkowym?

Jeśli przedsiębiorca nie dopilnuje spraw związanych z podatkami w swojej firmie lub zbagatelizuje zmieniające się prawo, może to skutkować nieprzyjemnościami. Skutki braku zarządzania ryzykiem skarbowym mogą okazać się bardzo dotkliwe. Przede wszystkim powstaną zaległości podatkowe, takie jak odsetki karne, sankcje czy utrata przywilejów podatkowych. Ponadto poniesie on odpowiedzialność karnoskarbową oraz odpowiedzialność podmiotów zbiorowych. Do skutków biznesowych zalicza się obniżoną opłacalność transakcji lub działalności, zwiększenie obciążeń podatkowych czy np. pogorszenie wizerunku firmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tax advisory poland, sprawdź stronę https://www.crowe.com/pl/en-us/services/doradztwo-podatkowe.

 

 

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.