Skip to main content

Pracodawca do 31 stycznia ma czas na PIT-11

| US Oborniki | Finanse

 

Pracodawca do 31 stycznia ma czas na PIT-11 Przedsiębiorcy, którzy zatrudniali w 2019 r. osoby fizyczne, muszą sporządzić imienne informacje o wysokości dochodów tych osób (PIT-11, PIT-R) i zbiorcze deklaracje o pobranym podatku (PIT-4R, PIT-8AR). Na przesłanie ich do urzędu skarbowego mają czas do 31 stycznia 2020 r.

 

W tym roku muszą oni również pamiętać o poprawnym wpisaniu ulgi dla młodych pracowników (do 26 r. ż.). Podczas rozliczania za 2019 r. przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na właściwe (aktualne) wzory formularzy za 2019 r. (np. w przypadku PIT-11 jest to wersja 25). Interaktywne dokumenty można znaleźć na podatki.gov.pl w zakładce e-deklaracje-pit/dla-platnikow. Oznaczenie wersji znajduje się w prawym dolnym rogu formularza. Od tego roku nowością jest tzw. ulga dla młodych w PIT. Tylko złożenie PIT-11 w wersji 25. formularza pozwoli na uwzględnienie jej w usłudze Twój e-PIT. Aby zapobiec przesyłaniu drogą elektroniczną PIT-11 za 2019 r. na nieaktualnych formularzach, do końca stycznia aktywna będzie jedynie najnowsza wersja. Możliwość przesyłania wcześniejszych wersji (do składania korekt za poprzednie lata), przywrócona zostanie od lutego. Termin na przekazanie formularzy do urzędu skarbowego mija 31 stycznia 2020 r. Dodatkowo PIT-11 i PIT-R powinny być przekazane osobom, których dotyczą, najpóźniej do 2 marca 2020 r.

Więcej informacji na ten temat – w tym do kiedy przygotować i jak podpisać oraz wysłać formularze –na podatki.gov.pl w zakładce pit/dla-pracodawcy-platnika.

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...