Przejdź do głównej treści

Jak zachować się gdy ruchem kieruje policjant?

policjant

 

W dniu dzisiejszym na wielu przycmentarnych skrzyżowaniach spotkacie policjantów kierujących ręcznie ruchem. Czy ich polecenia są dla wszystkich zrozumiałe? (foto:KPP Oborniki)

Jak mówią policjanci w oparciu swoje wieloletnie doświadczenia, nie wszyscy kierujący i piesi potrafią właściwie odczytać i zastosować się do poleceń wydawanych przez osobę kierującą ruchem. Warto więc zastosować się do poniższych wskazówek.

Ruchy wykonywane przez policjanta kierującego ruchem najprościej przyrównać do konkretnych sygnałów świetlnych:

  • Gdy policjant stoi PRZODEM LUB TYŁEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła czerwonego – ZAKAZ WJAZDU NA SKRZYŻOWANIE,
  • Gdy policjant stoi BOKIEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła zielonego – MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE,
  • Gdy policjant stoi przodem, tyłem lub bokiem do naszego kierunku jazdy  z PODNIESIONĄ RĘKĄ – to taką postawę można przyrównać do światła żółtego – NIE MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE, A POJAZDY KTÓRE WJECHAŁY MUSZĄ SKRZYŻOWANIE OPUŚCIĆ,
  • Podobnie zachować muszą się piesi: postawa policjanta BOKIEM do kierunku przejścia – IDŹ, PRZODEM LUB TYŁEM – STÓJ

Podstawa prawna dotycząca kierowania ruchem to Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: 

„Art. 5. 
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe. 
2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do je-go kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi. 
3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.”

Poniżej prezentujemy film przedstawiajacy kierowanie ruchem przez policjanta na skrzyżowaniu. 

OSP Skrzetusz zbiera środki na zakup nowego sprzętu. W tym celu zorganizowała akcję zbierania starych elektronarzędzi. Sprzęt, który komuś jest niepotrzebny, albo po prostu zepsuty, można przekazać druhom ze Skrzetusza. W ten sposób będzie można pomóc jednostce z Gminy Ryczywół. 
Kierujący quadem zjechał z nieznanych przyczyn na drugi pas i doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym - informuje podkomisarz Izabela Leśnik z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Rogoźnie. 
Podczas gaszenia nieużytków strażacy z OSP Rogoźno uchronili przed żywiołem jeża. 
Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym powiecie związane z wypadkami, w których brały udział osoby kierujące hulajnogą elektryczną, a potem quadem, oraz rosnąca popularność tych środków lokomocji podnoszą role informacji o przepisach ruchu.
36-letni mężczyzna i 12-letni chłopak trafili do szpitala po zderzeniu quada z ścianą budynku gospodarczego w Wargowie.
W wyniku zderzenia z budynkiem gospodarczym kierujący quadem doznał urazu głowy Przetransportowany został Lotniczym Pogotowiem Ratowniczym do poznańskiego szpitala.
Nastolatek z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Policja ustala kto ponosi odpowiedzialność za zdarzenie.