Jak zachować się gdy ruchem kieruje policjant?

policjant

 

W dniu dzisiejszym na wielu przycmentarnych skrzyżowaniach spotkacie policjantów kierujących ręcznie ruchem. Czy ich polecenia są dla wszystkich zrozumiałe? (foto:KPP Oborniki)

Jak mówią policjanci w oparciu swoje wieloletnie doświadczenia, nie wszyscy kierujący i piesi potrafią właściwie odczytać i zastosować się do poleceń wydawanych przez osobę kierującą ruchem. Warto więc zastosować się do poniższych wskazówek.

Ruchy wykonywane przez policjanta kierującego ruchem najprościej przyrównać do konkretnych sygnałów świetlnych:

  • Gdy policjant stoi PRZODEM LUB TYŁEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła czerwonego – ZAKAZ WJAZDU NA SKRZYŻOWANIE,
  • Gdy policjant stoi BOKIEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła zielonego – MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE,
  • Gdy policjant stoi przodem, tyłem lub bokiem do naszego kierunku jazdy  z PODNIESIONĄ RĘKĄ – to taką postawę można przyrównać do światła żółtego – NIE MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE, A POJAZDY KTÓRE WJECHAŁY MUSZĄ SKRZYŻOWANIE OPUŚCIĆ,
  • Podobnie zachować muszą się piesi: postawa policjanta BOKIEM do kierunku przejścia – IDŹ, PRZODEM LUB TYŁEM – STÓJ

Podstawa prawna dotycząca kierowania ruchem to Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: 

„Art. 5. 
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe. 
2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do je-go kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi. 
3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.”

Poniżej prezentujemy film przedstawiajacy kierowanie ruchem przez policjanta na skrzyżowaniu. 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież