Skip to main content

Jak wyglądają procedury oceny wody na kąpieliskach (audio)

| Łukasz | Bezpieczeństwo

Decyzje o zamknięciu i otwarciu kapielisk moga byc podjęte przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Obornikach po ocenie wzrokowej. Procedury zamykania i otwierania kąpielisk przedstawiła inspektor Izabela Kłosowicz.

Sezon letni to upragniony moment wakacji i urlopów. Wiele osób korzysta z możliwości letniej pogody i wybiera się nad jeziora czy morze. Wypoczynek nad wodą może zakłócić jednak zamknięcie kąpieliska. Takich problemów nie można przewidzieć. Jak wygląda procedura zamykania i otwierania kąpielisk? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do inżynier Izabeli Kłosowicz, która zastępuje Beatę Kościelską (p.o. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Obornikach). 

 {audio}2023/sanepid072023.mp4{/audio}

Powodem, dla którego zwróciliśmy się z pytaniami do obornickiego Sanepidu była sytuacja na rogozińskich kąpieliskach. 18.07.23 opublikowano decyzję o zamknięciu wszystkich 4 kąpielisk (Jezioro Rogoźno: OSiR Rogoźno, stara plaża, Jezioro Budziszewskie, Jezioro Nienawiszcz). Decyzja ta odwołana została po 24 godzinach. 20 lipca zapytaliśmy przedstawiciela Sanepid nie tylko o sytuację na wszystkich kąpieliskach w powiecie obornickim, ale także o procedurę zamykania i otwierania kąpielisk. Jak się dowiedzieliśmy decyzja o uznaniu wody na kąpielisku za nieprzydatną do użytkowania podejmuje się w wyniku oceny wzrokowej. Ocena taka dotyczy występowania np. sinic, gdzie wystarczająca jest ocena wzrokowa przedstawiciela Inspekcji Sanitarnej. 

Po przywróceniu kąpielisk do użytkowania w serwisach społecznościowych rozgorzała gorąca dyskusja w tym temacie:

 

 

Oborniccy policjanci zatrzymali 3 osoby, które były poszukiwane do odbycia wcześniej zasądzonej kary oraz 1 osobę do ustalenia miejsca pobytu.
Do tragedii doszło w Poznaniu, podczas akcji gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego. Dwóch strażaków zginęło w chwili wybuchu, znajdowali się oni w najniższej kondygnacji budynku.
W Zawadach piorun uderzył w budynek mieszkalny. Obyło się bez dużych strat.
Oborniccy policjanci z wydziału kryminalnego dokonali zatrzymania 29-latniego mężczyzny, podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków.
Zastrzeżenie numeru PESEL staje się w obecnej chwili jednym z najważniejszych zasad bezpieczeństwa swojej tożsamości! Warto go mieć na stałe zastrzeżony, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach!
Oborniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył sobie 2 auta.
Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca.